Pivovar Konrád

Pivovar Konrád (vratislavický pivovar) provází dlouhá a zajímavá historie a také různá veselá a smutná období, kterými si musel projít. Dnes je jedním z nejoblíbenějších výrobců nahořklého moku v České republice. Pivo Konrád získalo zlatou medaili na londýnské degustační soutěži World Beer Awards.

Úspěšná produkce přilákala i císaře Františka Josefa I.

Vratislavický pivovar se těšil velké oblibě již v době svého vzniku, na konci 19. století. Byl založen v roce 1872. V roce 1896 vyprodukoval 131 tisíc hektolitrů piva. Výtěžek z prodeje však putoval z velké části do modernizace provozu, byla postavena železniční vlečka, instalovány nové stroje a zařízení a rozšířena ledová nádrž. Ve své době to byl šestý největší pivovar v Čechách, zaměstnával 170 lidí a nebylo vůbec s podivem, že se o něj zajímali i různí prominenti a vlivné osoby. 1. října 1891 jej navštívil císař František Josef I. Pivovar získal řadu ocenění, z nichž nejcennější byla medaile z mezinárodní výstavy kuchyňského umění v roce 1906.

Sloučení pivovaru a nemalé investice do modernizace a rozšíření provozu

V roce 1908 se sloučil původní pivovar a sladovna Theodor Frank Vratislavice a.s. s Pivovarem Meddinger a.s. Vrkoslavice u Jablonce nad Nisou. Byla vybudována pneumatická doprava ječmene z vagonů do prostor sladovny a zařízení na výrobu umělého ledu. První světrová válka znamenala pokles výroby a určitou stagnaci, v podobném rozsahu, jaký postihl většinu podniků v Rakousko-Uhersku. Válka rozhodně nic dobrého nepřinesla a teprve po vzniku samostatného Československa začínala poptávka po pivu opět rapidně stoupat. A podnik stále dbal na dobré podmínky pro své zaměstnance, v roce 1921 mohli zaměstnanci firmy užívat první obytný dům s devíti byty. V roce 1922 byla rozšířena spilka, kvasnice z vratislavického pivovaru doslova dobývaly republiku, v ležáckých sklepech byly uvedeny do provozu betonové tanky s vnitřním chlazením a pivovar měl již svá tři nákladní auta. Na konci 20. let měl i svou benzinovou pumpu a autodílnu, parní kotel, nová oddělení ležáckého sklepa, novou budovu bednárny a truhlárny.

Krach na newyorské burze a druhá světová válka 

V roce 1929 po krachu na newyorské burze sice pivovar ztrácel zahraniční odbyt, ale v Českých zemích se pivo stále dařilo odebírat. V roce 1937 se stavěla nová vrátnice a silnice, o rok později nová vystírací káď.

S nástupem fašismu se však potýkal i pivovar, mezi zaměstnanci panovaly napjaté vztahy a národnostní rozpory a po připojení Sudet k velkoněmecké říši už byl pivovar uváděn jako německý. V pivovaru stále pracovali čeští zaměstnanci, němečtí pracovníci museli narukovat do války, místo nich byli na práce přidělováni váleční zajatci různých národností. V té době trpěl pivovar nedostatkem surovin pro výrobu a musely se používat různé náhražky – nízkostupňová piva (třístupňové pivo pro veřejnost, desetistupňové pivo pro německý Wehrmacht). V průběhu války se však podařilo rekonstruovat sladovnu a kotelnu, jezdila tu auta na dřevoplyn, ale i koně a volské potahy.

Pivo se vaří i za socialismu - Národní podnik Severočeské pivovary 

S nástupem socialismu vznikl Národní podnik Severočeské pivovary, jejichž součástí byl i vratislavický pivovar. Od roku 1950 se vařilo stabilně desetistupňové pivo a od roku 1968 až do roku 1989 se lahve plnily na nové výrobní lince s výkonem 15 tisíc lahví za hodinu. V roce 1976 byla uvedena do provozu nová varna, v roce 1979 nová propagační stanice, zásobní vany na kvasnice a rozkvasné kádě. V roce 1986 byla postavena nová spilka s nerezovými káděmi.

V roce 1983 vypukl v pivovaru požár, který zničil kotelnu a centrální rozvod páry. Výroba sladu a piva však zůstala nedotčena. V 80. letech se podařilo postavit novou sodovkárnu s ročním výstavem 230 tisíc hektolitrů nealkoholických nápojů.

Kuponová privatizace - Bass International Brewers

Počínaje rokem 1990 probíhal proces privatizace, v roce 1992 dokonce kuponovou metodou. V roce 1996 většinu majetku získala britská společnost Bass International Brewers (55 procent akcií) a sloučila jej pod společnost Praažské pivovary a.s. V tomto období se zdejší pivo vyváželo s úspěchem do Německa, Švýcarska, Ukrajiny, USA a do Velké Británie. Zaměstnáno tu bylo 385 lidí.

Krach - náhlý konec provozu

25. května 1998 však pivovar Vratislavice náhle a nečekaně oznámil konec činnosti. Tehdejší majitelé se rychle rozhodli zakázat odpolední směně vstup na pracoviště a na vrátnici byly všem zaměstnancům dávány výpovědi k podpisu.

Záchrana pivovaru - rok 2000 

Od roku 2000 se opět začíná rozjíždět provoz. Nové začátky nebyly sice vůbec snadné, ale už v roce 2010 je roční výstav 155 tisíc hektolitrů. Pivo se částečně prodává do Česka a z velké části jde na export do Francie, Německa, Španělska, Itálie, Švédska a Maďarska.

Dnes se tu vyrábí 10 druhů piv Konrád. Mezi nimi i originální červené pivo a Svatopavelské pivo dle původní receptury z počátku 20. století.

 

Zdroj Ing. Pavel Regner (pivo-Konrad.cz)

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Pivovarská
Liberec 
Web: Pivovar Konrád
Email: regner@hols.cz
Telefon: (+420) 605 857 506

Místa v okolí

Workout hřiště Vratislavice - lesopark - Koncem března 2016 nám nahoře ve Vratislavicích vyrostla červená kráska, na které již od postavení všichni řádíme. :)
Vzdálenost: 1km
Zauhlovací a vodárenská věž Liberec - Zauhlovací a vodárenská věž v Liberci byla postavena v letech 1916 - 1918. Stavěli ji italští váleční zajatci v průběhu první světové války.
Vzdálenost: 1km
Jan Štejfa - Půjčovna má k dispozici rafty, kánoe a kajaky. Možnost dopravy na jakoukoliv řeku v České republice.
Vzdálenost: 2km
Jsem z Liberce - Přehled událostí a akcí v Liberci a blízkém okolí. Profily míst s přehledem naplánovaných událostí, fotogalerií, videokanálem a s přehledem volných míst. U restaurací možnost vložit polední menu, včetně zobrazení místa na mapě. Pro uživatele portálu možnost využít i navigaci do oblíbeného místa či do místa konání události. Možnost sdílení informací přes sociální sítě i přes SMS.
Vzdálenost: 3km
Liberec - Liberec je statutární město na severu Čech v okrese Liberec. Má 105 000 obyvatel a je tak pátým největším českým městem ČR. Liberec je zakládajícím členem Euroregionu Nisa a od roku 2004 je i jeho hlavním městem. Liberec se v minulosti proslavil výrobou cukrovinek Lipo.
Vzdálenost: 3km
Severočeské muzeum - Severočeské muzeum se nachází v Liberci na Masarykově ulici. Řadí se mezi největší muzea v České republice.
Vzdálenost: 3km
Veřejné bruslení Sport Park Liberec - Veřejné bruslení v Liberci má mnohaletou tradici a je velmi oblíbené. Dokazuje to vysoká návštěvnost po celou dobu tohoto sezonního sportu, tedy od října do března. 
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.