Krušnohorské divadlo v Teplicích

Krušnohorské divadlo v Teplicích úzce souvisí se zdejšími lázněmi, potažmo s lázeňskými hosty. Původní budova z konce 19. století vyhořela a krátce po první světové válce se začalo stavět divadlo nové, které dnes tvoří významnou součást lázeňského komplexu.

Krušnohorskému divadlu předcházela malá scéna s 285 místy v hledišti, která postupně přestávala kapacitně dostačovat. V roce 1872 se starosta Teplic rozhodl podpořit  výstavbu nového divadla. To pojalo 815 sedících a 185 stojících diváků a bylo v provozu téměř půl století - až do roku 1919. První školní den tohoto roku však budova do základů vyhořela.

Požár divadla, nedostatek financí a všeobecná mobilizace 

Požár divadla však přišel v nejméně vhodnou dobu, po první světové válce se nedostávaly na spoustu staveb peníze a nakonec po bouřlivých diskusích byl v roce 1921 realizován projekt na výstavbu nového divadla. Budova byla tentokrát pojata velkolepě, zahrnovala malý a velký sál, kino, restauraci a lázeňský sál. Problém však nastal před druhou světovou válkou, divadlo nebylo příliš výdělečné a navíc mnozí herci museli narukovat v době mobilizace.

Prodaná nevěsta zahajuje provoz divadla po skončení války 

Provoz divadla pokračoval záhy po skončení války, v červnu 1945 byla na programu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany jako oslavné dílo na počest vítězství nad fašistickým režimem. Největší expanze Krušnohorského divadla nastala po roce 1961, tehdy tu úspěšně působila mostecká činohra, ústecká opera a teplická opereta.

Výstavba Domu kultury 

Značný rozkvět divadelní scény probíhal i v 80. letech, tehdy byl nedaleko odtud vystavěn Dům kultury s unikátní zasklenou promenádou, společenským sálem, kinosálem a koncertním sálem. Po architektonické stránce však příliš do lázeňského prostředí nezapadá a působí spíš jako oddělovač lázeňské zóny od městské administrativní zástavby.

Dnes je budova Domu kultury po rekonstrukci a Krušnohorské divadlo je jeho součástí. Dům kultury je příspěvkovou organizací města Teplice, která zajišťuje a koordinuje činnost umělců z celé republiky. Kromě divadelních představení a koncertů je možné využít objekt k různým společenským akcím, kurzům, plesům a prezentačním akcím. Je zde k dispozici i půjčovna divadelních kostýmů.

Jednou z nejzajímavějších kulturních akcí v Teplicích je Slavnostní zahájení lázeňské sezony, koná se vždy v průběhu posledního květnového víkendu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 16.7.2020
Polojasno
19°C
14°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1015.7hPa
Vítr: 2.3m/s
z severo-západu
Zítra
Pátek 17.7.
Polojasno
20°C
14°C
Sobota
18.7.2020
Polojasno
23°C
16°C
Neděle
19.7.2020
Polojasno
26°C
19°C
Pondělí
20.7.2020
Polojasno
28°C
16°C

Kontakt

Adresa:
Teplice 
Web: Krušnohorské divadlo v Teplicích
Email: dkteplice@dkteplice.cz
Telefon: +420 417 515 977

Místa v okolí

Teplice - Teplice je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží 15 km západně od Ústí nad Labem mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Město má přibližně 53 tisíc obyvatel. Teplice je známým lázeňským městem.
Vzdálenost: 1km
Botanická zahrada Teplice - Oficiální botanická zahrada v Teplicích byla založena 1. ledna 2002. Je to první botanická zahrada v Ústeckém kraji. Původní plocha, na které se dnes zahrada nachází, byla využívána k zahradnickým účelům již před 100 lety.
Vzdálenost: 2km
Workout Park Teplice - Workout Park Teplice se nachází v ulici Spytihněvova 2072/8 ve sportovním areálu U Zámecké zahrady.
Vzdálenost: 1km
Hotel Plaza Teplice - Teplice Plaza nabízí svým návštěvníkům luxusní ubytování v samostatných, kompletně vybavených bytech.Každý byt o rozloze 108 m2 má prostorný obývací pokoj, moderní kuchyň, dvě ložnice s vlastními koupelnami, WC pro hosty, balkón, lodžii či terasu a klimatizaci.Stavba bytového domu Teplice Plaza byla dokončena v červnu 2007. Sedmipatrový dům se nachází v lázeňské zóně v Šanově naproti dětské léčebně Nové lázně. Ve vzdálenosti 50 m od Teplice Plaza se nachází teplický Aquapark. Jeho pozice nabízí návštěvníkům klidný pobyt a zároveň rychlou dostupnost do městského centra.CeníkObdobí 1.10. 2010 - 31.3. 2011V.I.P. Apartmán 3 16 200 Kč Byt 2 1 (Deluxe king)4 200 Kč Apartmán 2 1 (do 31.1.2011)1 500 Kč Byt 3 1 (do 31.1.2011)3 000 Kč Nabízíme také transport na sjezdovku.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libčice - Rozhledna Libčice je dřevěná konstrukce s vnitřním ocelovým točitým schodištěm. Vznikla na popud a podle projektu studentů ČVUT v roce 2019. Výstavby se ujala firma Skanska Reality a.s.
Rozhledna Vlková - Rozhledna Vlková je dřevěná stavba loveckého objektu s vyhlídkovou věží, vysokou 15 metrů. Vznikla v roce 1924, v místech, kde kdysi stával na konci 19. století vyhlídkový otevřený altánek.
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.