Krušnohorské divadlo v Teplicích

Krušnohorské divadlo v Teplicích úzce souvisí se zdejšími lázněmi, potažmo s lázeňskými hosty. Původní budova z konce 19. století vyhořela a krátce po první světové válce se začalo stavět divadlo nové, které dnes tvoří významnou součást lázeňského komplexu.

Krušnohorskému divadlu předcházela malá scéna s 285 místy v hledišti, která postupně přestávala kapacitně dostačovat. V roce 1872 se starosta Teplic rozhodl podpořit  výstavbu nového divadla. To pojalo 815 sedících a 185 stojících diváků a bylo v provozu téměř půl století - až do roku 1919. První školní den tohoto roku však budova do základů vyhořela.

Požár divadla, nedostatek financí a všeobecná mobilizace 

Požár divadla však přišel v nejméně vhodnou dobu, po první světové válce se nedostávaly na spoustu staveb peníze a nakonec po bouřlivých diskusích byl v roce 1921 realizován projekt na výstavbu nového divadla. Budova byla tentokrát pojata velkolepě, zahrnovala malý a velký sál, kino, restauraci a lázeňský sál. Problém však nastal před druhou světovou válkou, divadlo nebylo příliš výdělečné a navíc mnozí herci museli narukovat v době mobilizace.

Prodaná nevěsta zahajuje provoz divadla po skončení války 

Provoz divadla pokračoval záhy po skončení války, v červnu 1945 byla na programu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany jako oslavné dílo na počest vítězství nad fašistickým režimem. Největší expanze Krušnohorského divadla nastala po roce 1961, tehdy tu úspěšně působila mostecká činohra, ústecká opera a teplická opereta.

Výstavba Domu kultury 

Značný rozkvět divadelní scény probíhal i v 80. letech, tehdy byl nedaleko odtud vystavěn Dům kultury s unikátní zasklenou promenádou, společenským sálem, kinosálem a koncertním sálem. Po architektonické stránce však příliš do lázeňského prostředí nezapadá a působí spíš jako oddělovač lázeňské zóny od městské administrativní zástavby.

Dnes je budova Domu kultury po rekonstrukci a Krušnohorské divadlo je jeho součástí. Dům kultury je příspěvkovou organizací města Teplice, která zajišťuje a koordinuje činnost umělců z celé republiky. Kromě divadelních představení a koncertů je možné využít objekt k různým společenským akcím, kurzům, plesům a prezentačním akcím. Je zde k dispozici i půjčovna divadelních kostýmů.

Jednou z nejzajímavějších kulturních akcí v Teplicích je Slavnostní zahájení lázeňské sezony, koná se vždy v průběhu posledního květnového víkendu.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Teplice 
Web: Krušnohorské divadlo v Teplicích
Email: dkteplice@dkteplice.cz
Telefon: +420 417 515 977

Místa v okolí

Teplice - Teplice je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží 15 km západně od Ústí nad Labem mezi Krušnými horami a Českým středohořím. Město má přibližně 53 tisíc obyvatel. Teplice je známým lázeňským městem.
Vzdálenost: 1km
Botanická zahrada Teplice - Oficiální botanická zahrada v Teplicích byla založena 1. ledna 2002. Je to první botanická zahrada v Ústeckém kraji. Původní plocha, na které se dnes zahrada nachází, byla využívána k zahradnickým účelům již před 100 lety.
Vzdálenost: 2km
Workout Park Teplice - Workout Park Teplice se nachází v ulici Spytihněvova 2072/8 ve sportovním areálu U Zámecké zahrady.
Vzdálenost: 1km
Hotel Plaza Teplice - Teplice Plaza nabízí svým návštěvníkům luxusní ubytování v samostatných, kompletně vybavených bytech.Každý byt o rozloze 108 m2 má prostorný obývací pokoj, moderní kuchyň, dvě ložnice s vlastními koupelnami, WC pro hosty, balkón, lodžii či terasu a klimatizaci.Stavba bytového domu Teplice Plaza byla dokončena v červnu 2007. Sedmipatrový dům se nachází v lázeňské zóně v Šanově naproti dětské léčebně Nové lázně. Ve vzdálenosti 50 m od Teplice Plaza se nachází teplický Aquapark. Jeho pozice nabízí návštěvníkům klidný pobyt a zároveň rychlou dostupnost do městského centra.CeníkObdobí 1.10. 2010 - 31.3. 2011V.I.P. Apartmán 3 16 200 Kč Byt 2 1 (Deluxe king)4 200 Kč Apartmán 2 1 (do 31.1.2011)1 500 Kč Byt 3 1 (do 31.1.2011)3 000 Kč Nabízíme také transport na sjezdovku.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.