Pezinok

Pezinok je okresní město v Bratislavském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 25 tisíc obyvatel.

Pezinok se nachází na úpatí Malých Karpat nedaleko oblasti tzv. trojmezí. Hranice Maďarska a Rakouska jsou odtud vzdáleny zhruba 25 kilometrů, hraniční přechod Lanžhot do České republiky přibližně 40 km.

Průmyslová výroba, vinařství a mnohé historické památky

Město je proslulé mnohaletou vinařskou tradicí v úrodné půdě Podunajské nížiny, může se však pochlubit i mnoha historickými památkami a rozvinutou průmyslovou výrobou, zejména v oboru stavebním a dřevozpracujícím. Historicky cenné měšťanské domy, renesanční radnice, několik kostelů, zámek a pozůstatky městských hradeb dokazují, že město Pezinok má co nabídnout i po architektonické stránce.

Hornická osada se mění na svobodné královské město

Historie města, alespoň ta písemně zmiňovaná, sahá až do roku 1208. Byla to původně hornická osada, která se v běhu času proměnila na vinařské centrum. Největší rozkvět oblast zaznamenala na počátku 17. století a v roce 1647 byl Pezinok prohlášen svobodným královským městem. Během jednoho století se stal jedním z nejbohatších měst v tehdejších Uhrách, a to především zásluhou exportu kvalitních vín.

Konjunktura průmyslové revoluce versus hospodářská krize 30. let

Průmyslová revoluce 19. století zachvátila i Pezinok. Byla tu uvedena do provozu vůbec první chemička na výrobu kyseliny sírové v celém Uhersku. Záhy na to se tu stavěla velká cihelna a továrna na výrobu jehel. Na konci 19. století se v Pezinku dokonce těžilo zlato. Byla sem přivedena železniční trať a Pezinok byl pak nejdůležitějším městem vinařské oblasti v podhůří Malých Karpat.

Hospodářská konjunktura konce 19. století však vzala za své v období hospodářské krize ve 30. letech 20. století. Produkce vína a průmyslová výroba postupně klesala a řada obyvatel emigrovala na americký kontinent. Situace se začala zlepšovat až po válce a v období socialismu byl Pezinok opět vyhlášeným vinařským a průmyslovým centrem západního Slovenska.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Holubyho
Pezinok 

Místa v okolí

Street Workout Park Svätý Jur - V obci Svätý Jur (ulice Pri Štadióne) je k dispozici široké veřejnosti zdarma venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 6km
Street Workout Park Šenkvice - Obec Šenkvice v okrese Pezinok se může pochlubit vlastním Street Workout parkem.
Vzdálenost: 6km
Veľká Baňa (Rača) - Bezejmenný vrchol za horou Veľká Baňa (471 m n.m.) je nejvyšší bod okresu Bratislava III. Tato kopcovitá oblast je součástí Chráněné krajinné oblasti Malé Karpatyy.
Vzdálenost: 12km
Synagoga v Senci - Senecká synagoga pochází z roku 1825. Byla to v době svého vzniku jediná židovská modlitebna v kraji Podunajské nížiny. V roce 1907 prodělala významnou přestavbu do podoby, jakou známe dnes.
Vzdálenost: 13km
Senec - Senec je okresní město v Bratislavském kraji na jižním Slovensku. Jeho historie, zaznamenaná písemnou formou, sahá až do poloviny 13. století.
Vzdálenost: 13km
Zámek Budmerice - Kaštel (zámek) Budmerice je někdy také nazýván jako Pálffyovský hrad. V současné době jeho prostory slouží jako expozice Slovenského národního muzea – Muzeum Červený Kameň.
Vzdálenost: 13km
Slnečné (Senecké) jazerá - Slnečné jazerá, známé též pod názvem Senecké jazerá, je významná turistická lokalita v Bratislavském kraji. Jedná se o uměle vytvořenou vodní plochu nedaleko okresního města Senec v úrodné oblasti Podunajské nížiny. 
Vzdálenost: 14km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Drahy - Rozhledna Drahy je 19 metrů vysoká stavba, která pochází z roku 2009.
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.