Pezinok

Pezinok je okresní město v Bratislavském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 25 tisíc obyvatel.

Pezinok se nachází na úpatí Malých Karpat nedaleko oblasti tzv. trojmezí. Hranice Maďarska a Rakouska jsou odtud vzdáleny zhruba 25 kilometrů, hraniční přechod Lanžhot do České republiky přibližně 40 km.

Průmyslová výroba, vinařství a mnohé historické památky

Město je proslulé mnohaletou vinařskou tradicí v úrodné půdě Podunajské nížiny, může se však pochlubit i mnoha historickými památkami a rozvinutou průmyslovou výrobou, zejména v oboru stavebním a dřevozpracujícím. Historicky cenné měšťanské domy, renesanční radnice, několik kostelů, zámek a pozůstatky městských hradeb dokazují, že město Pezinok má co nabídnout i po architektonické stránce.

Hornická osada se mění na svobodné královské město

Historie města, alespoň ta písemně zmiňovaná, sahá až do roku 1208. Byla to původně hornická osada, která se v běhu času proměnila na vinařské centrum. Největší rozkvět oblast zaznamenala na počátku 17. století a v roce 1647 byl Pezinok prohlášen svobodným královským městem. Během jednoho století se stal jedním z nejbohatších měst v tehdejších Uhrách, a to především zásluhou exportu kvalitních vín.

Konjunktura průmyslové revoluce versus hospodářská krize 30. let

Průmyslová revoluce 19. století zachvátila i Pezinok. Byla tu uvedena do provozu vůbec první chemička na výrobu kyseliny sírové v celém Uhersku. Záhy na to se tu stavěla velká cihelna a továrna na výrobu jehel. Na konci 19. století se v Pezinku dokonce těžilo zlato. Byla sem přivedena železniční trať a Pezinok byl pak nejdůležitějším městem vinařské oblasti v podhůří Malých Karpat.

Hospodářská konjunktura konce 19. století však vzala za své v období hospodářské krize ve 30. letech 20. století. Produkce vína a průmyslová výroba postupně klesala a řada obyvatel emigrovala na americký kontinent. Situace se začala zlepšovat až po válce a v období socialismu byl Pezinok opět vyhlášeným vinařským a průmyslovým centrem západního Slovenska.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Holubyho
Pezinok 

Místa v okolí

Street Workout Park Svätý Jur - V obci Svätý Jur (ulice Pri Štadióne) je k dispozici široké veřejnosti zdarma venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 6km
Street Workout Park Šenkvice - Obec Šenkvice v okrese Pezinok se může pochlubit vlastním Street Workout parkem.
Vzdálenost: 6km
Veľká Baňa (Rača) - Bezejmenný vrchol za horou Veľká Baňa (471 m n.m.) je nejvyšší bod okresu Bratislava III. Tato kopcovitá oblast je součástí Chráněné krajinné oblasti Malé Karpatyy.
Vzdálenost: 12km
Synagoga v Senci - Senecká synagoga pochází z roku 1825. Byla to v době svého vzniku jediná židovská modlitebna v kraji Podunajské nížiny. V roce 1907 prodělala významnou přestavbu do podoby, jakou známe dnes.
Vzdálenost: 13km
Senec - Senec je okresní město v Bratislavském kraji na jižním Slovensku. Jeho historie, zaznamenaná písemnou formou, sahá až do poloviny 13. století.
Vzdálenost: 13km
Zámek Budmerice - Kaštel (zámek) Budmerice je někdy také nazýván jako Pálffyovský hrad. V současné době jeho prostory slouží jako expozice Slovenského národního muzea – Muzeum Červený Kameň.
Vzdálenost: 13km
Slnečné (Senecké) jazerá - Slnečné jazerá, známé též pod názvem Senecké jazerá, je významná turistická lokalita v Bratislavském kraji. Jedná se o uměle vytvořenou vodní plochu nedaleko okresního města Senec v úrodné oblasti Podunajské nížiny. 
Vzdálenost: 14km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.