Nová Louka – Šámalova chata

Šámalova chata je jedinou dochovanou historickou stavbou na území tzv. Nové Louky – samoty nedaleko Bedřichova.

Protirakouský a protinacistický odbojář Přemysl Šámal

Šámalova chata, někdy můžete zaslechnout zdejší vžitý název Šámalova louka, se vztahuje k prvorepublikovému kancléři prezidenta Masaryka Přemyslu Šámalovi, který tuto chatu obýval. Šámal se účastnil protinacistického odboje (stál v čele odbojové organizace Politické ústředí), byl dopaden gestapem, vězněn a mučen v nacistické berlínské věznici Alt-Moabit, nakonec propuštěn na vysokou kauci do soukromé nemocnice v Berlíně, kde po krátké době zemřel. Na památku Přemysla Šámala byl na okraji Nové louky postaven pamětní kámen.

Rašeliniště Nová Louka

Dnes je tato část Jizerských hor významným bodem značených letních i zimních turistických a běžkařských tras. Nedaleko odtud se nachází přírodní rezervace Nová louka, což je rašeliniště s mnoha druhy chráněných živočichů a rostlin.

Z původní sklárny lovecký zámeček

Samota Nová Louka u Bedřichova začala vznikat v roce 1630 jako paseka po těžbě dřeva pro výstavbu Liberce a Jičína. Louka byla využita pro pastvu dobytka a v polovině 18. století tu byla postavena sklářská huť.

Sklárna byla v provozu zhruba 60 let a poté, co provoz ukončila a její budova byla zbourána, zůstal z ní pouze tzv. Panský dům. V roce 1844 dům odkoupil šlechtický rod Clam-Gallasů a ti jej nechali přestavět na lovecký zámeček. Po první světové válce tu sídlil Přemysl Šámal a jeho zásluhou získal objekt docela nový kabát. Mimo jiné obložení modřínovým dřevem a elektrickou instalaci svedenou z hydrogenerátoru na nedalekém Blatném rybníku.

V roce 1929 byl zámeček pod správou státních lesů, resp. byl sídlem polesí Bedřichov. Později se stal rekreačním objektem představitelů vlády Československé republiky.

Od roku 1958 je Šámalova chata kulturní památkou ČSSR (ČR). Je zde v provozu restaurace a je možné se v chatě ubytovat.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 31.5.2020
Polojasno
8°C
8°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.4hPa
Vítr: 6.6m/s
z severu
Zítra
Pondělí 1.6.
Polojasno
15°C
10°C
Úterý
2.6.2020
Deštivo
16°C
10°C
Středa
3.6.2020
Deštivo
16°C
9°C
Čtvrtek
4.6.2020
Zataženo
18°C
14°C

Kontakt

Adresa:
Bedřichov 

Místa v okolí

Vodní nádrž Bedřichov - Bedřichovská přehrada, neboli Přehrada na Černé Nise, je nejvýše položeným vodním dílem v Jizerských horách. Přehradní hráz je dlouhá 340 metrů a vysoká 23,5 metru.
Vzdálenost: 2km
Prezidentská chata - Prezidentská chata byla otevřena pro veřejnost již v roce 1929. Tehdy byly známa pod názvem Spolkový dům dělnického turistického spolku Přátelé přírody. Chata se mezi lidmi těšila velké oblibě, v době svého vzniku zde bylo k dispozici 11 pokojů (celkem 44 lůžek) a turistická ubytovna pro necelou stovku dalších hostů.
Vzdálenost: 3km
Vodní nádrž Josefův Důl - Přehrada Josefův Důl na řece Kamenici slouží od roku 1982 jako zásobárna pitné vody pro zdejší kraj a je zde v provozu vodní elektrárna.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Bedřichov - Lyžařský areál Bedřichov je určený především pro lyžování rodin s dětmi a méně zdatným lyžařům. Pozvolné široké a přehledné svahy zvládnou i začátečníci, pouze jedna sjezdovka Malinovka, dlouhá 510 metrů, je střední, tedy červené obtížnosti. Lyžaře obsluhuje soustava pěti vleků, rozmístěných po celé ploše areálu na severovýchodních svazích Malinového vrchu.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Severák - Hrabětice - Lyžařský areál Severák - Hrabětice je zajímavým centrem zimních sportů v Jizerských horách.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vysoký vrch - Malá dřevěná konstrukce vyhlídkového bodu ve tvaru čtyřbokého jehlanu není přímo rozhlednou, je vysoká pouhých pět metrů, ale to stačí k tomu, aby se vám otevřel krásný pohled na Křivoklátsko, České středohoří a pohoří Brdy.
Rozhledna Radovič - Vyhlídková věž Radovič měří sice pouhých 5 metrů, ale je odtud velmi pěkný kruhový výhled na České středohoří, Říp, města Velvary, Mělník a Kladno a za dobrého počasí i Krušné a Lužické hory a Krkonoše. 
Rozhledna Lhotka - Rozhledna Lhotka nedaleko Chyňavy u Berouna byla postavena v roce 2007.
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.