Nová Louka – Šámalova chata

Šámalova chata je jedinou dochovanou historickou stavbou na území tzv. Nové Louky – samoty nedaleko Bedřichova.

Protirakouský a protinacistický odbojář Přemysl Šámal

Šámalova chata, někdy můžete zaslechnout zdejší vžitý název Šámalova louka, se vztahuje k prvorepublikovému kancléři prezidenta Masaryka Přemyslu Šámalovi, který tuto chatu obýval. Šámal se účastnil protinacistického odboje (stál v čele odbojové organizace Politické ústředí), byl dopaden gestapem, vězněn a mučen v nacistické berlínské věznici Alt-Moabit, nakonec propuštěn na vysokou kauci do soukromé nemocnice v Berlíně, kde po krátké době zemřel. Na památku Přemysla Šámala byl na okraji Nové louky postaven pamětní kámen.

Rašeliniště Nová Louka

Dnes je tato část Jizerských hor významným bodem značených letních i zimních turistických a běžkařských tras. Nedaleko odtud se nachází přírodní rezervace Nová louka, což je rašeliniště s mnoha druhy chráněných živočichů a rostlin.

Z původní sklárny lovecký zámeček

Samota Nová Louka u Bedřichova začala vznikat v roce 1630 jako paseka po těžbě dřeva pro výstavbu Liberce a Jičína. Louka byla využita pro pastvu dobytka a v polovině 18. století tu byla postavena sklářská huť.

Sklárna byla v provozu zhruba 60 let a poté, co provoz ukončila a její budova byla zbourána, zůstal z ní pouze tzv. Panský dům. V roce 1844 dům odkoupil šlechtický rod Clam-Gallasů a ti jej nechali přestavět na lovecký zámeček. Po první světové válce tu sídlil Přemysl Šámal a jeho zásluhou získal objekt docela nový kabát. Mimo jiné obložení modřínovým dřevem a elektrickou instalaci svedenou z hydrogenerátoru na nedalekém Blatném rybníku.

V roce 1929 byl zámeček pod správou státních lesů, resp. byl sídlem polesí Bedřichov. Později se stal rekreačním objektem představitelů vlády Československé republiky.

Od roku 1958 je Šámalova chata kulturní památkou ČSSR (ČR). Je zde v provozu restaurace a je možné se v chatě ubytovat.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 30.11.2020
Polojasno
-2°C
-3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1026.8hPa
Vítr: 1.3m/s
z západu
Zítra
Úterý 1.12.
Zataženo
-2°C
-2°C
Středa
2.12.2020
Polojasno
0°C
-6°C
Čtvrtek
3.12.2020
Sněžení
-3°C
-3°C
Pátek
4.12.2020
Zataženo
0°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Bedřichov 

Místa v okolí

Vodní nádrž Bedřichov - Bedřichovská přehrada, neboli Přehrada na Černé Nise, je nejvýše položeným vodním dílem v Jizerských horách. Přehradní hráz je dlouhá 340 metrů a vysoká 23,5 metru.
Vzdálenost: 2km
Prezidentská chata - Prezidentská chata byla otevřena pro veřejnost již v roce 1929. Tehdy byly známa pod názvem Spolkový dům dělnického turistického spolku Přátelé přírody. Chata se mezi lidmi těšila velké oblibě, v době svého vzniku zde bylo k dispozici 11 pokojů (celkem 44 lůžek) a turistická ubytovna pro necelou stovku dalších hostů.
Vzdálenost: 3km
Vodní nádrž Josefův Důl - Přehrada Josefův Důl na řece Kamenici slouží od roku 1982 jako zásobárna pitné vody pro zdejší kraj a je zde v provozu vodní elektrárna.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Bedřichov - Lyžařský areál Bedřichov je určený především pro lyžování rodin s dětmi a méně zdatným lyžařům. Pozvolné široké a přehledné svahy zvládnou i začátečníci, pouze jedna sjezdovka Malinovka, dlouhá 510 metrů, je střední, tedy červené obtížnosti. Lyžaře obsluhuje soustava pěti vleků, rozmístěných po celé ploše areálu na severovýchodních svazích Malinového vrchu.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Severák - Hrabětice - Lyžařský areál Severák - Hrabětice je zajímavým centrem zimních sportů v Jizerských horách.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.
Rozhledna Rovnina - Rozhledna Rovnina je telekomunikační stožár z ocelových nosníků, vysoký 50 metrů.
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.