Nová Louka – Šámalova chata

Šámalova chata je jedinou dochovanou historickou stavbou na území tzv. Nové Louky – samoty nedaleko Bedřichova.

Protirakouský a protinacistický odbojář Přemysl Šámal

Šámalova chata, někdy můžete zaslechnout zdejší vžitý název Šámalova louka, se vztahuje k prvorepublikovému kancléři prezidenta Masaryka Přemyslu Šámalovi, který tuto chatu obýval. Šámal se účastnil protinacistického odboje (stál v čele odbojové organizace Politické ústředí), byl dopaden gestapem, vězněn a mučen v nacistické berlínské věznici Alt-Moabit, nakonec propuštěn na vysokou kauci do soukromé nemocnice v Berlíně, kde po krátké době zemřel. Na památku Přemysla Šámala byl na okraji Nové louky postaven pamětní kámen.

Rašeliniště Nová Louka

Dnes je tato část Jizerských hor významným bodem značených letních i zimních turistických a běžkařských tras. Nedaleko odtud se nachází přírodní rezervace Nová louka, což je rašeliniště s mnoha druhy chráněných živočichů a rostlin.

Z původní sklárny lovecký zámeček

Samota Nová Louka u Bedřichova začala vznikat v roce 1630 jako paseka po těžbě dřeva pro výstavbu Liberce a Jičína. Louka byla využita pro pastvu dobytka a v polovině 18. století tu byla postavena sklářská huť.

Sklárna byla v provozu zhruba 60 let a poté, co provoz ukončila a její budova byla zbourána, zůstal z ní pouze tzv. Panský dům. V roce 1844 dům odkoupil šlechtický rod Clam-Gallasů a ti jej nechali přestavět na lovecký zámeček. Po první světové válce tu sídlil Přemysl Šámal a jeho zásluhou získal objekt docela nový kabát. Mimo jiné obložení modřínovým dřevem a elektrickou instalaci svedenou z hydrogenerátoru na nedalekém Blatném rybníku.

V roce 1929 byl zámeček pod správou státních lesů, resp. byl sídlem polesí Bedřichov. Později se stal rekreačním objektem představitelů vlády Československé republiky.

Od roku 1958 je Šámalova chata kulturní památkou ČSSR (ČR). Je zde v provozu restaurace a je možné se v chatě ubytovat.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bedřichov 

Místa v okolí

Vodní nádrž Bedřichov - Bedřichovská přehrada, neboli Přehrada na Černé Nise, je nejvýše položeným vodním dílem v Jizerských horách. Přehradní hráz je dlouhá 340 metrů a vysoká 23,5 metru.
Vzdálenost: 2km
Prezidentská chata - Prezidentská chata byla otevřena pro veřejnost již v roce 1929. Tehdy byly známa pod názvem Spolkový dům dělnického turistického spolku Přátelé přírody. Chata se mezi lidmi těšila velké oblibě, v době svého vzniku zde bylo k dispozici 11 pokojů (celkem 44 lůžek) a turistická ubytovna pro necelou stovku dalších hostů.
Vzdálenost: 3km
Vodní nádrž Josefův Důl - Přehrada Josefův Důl na řece Kamenici slouží od roku 1982 jako zásobárna pitné vody pro zdejší kraj a je zde v provozu vodní elektrárna.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Bedřichov - Lyžařský areál Bedřichov je určený především pro lyžování rodin s dětmi a méně zdatným lyžařům. Pozvolné široké a přehledné svahy zvládnou i začátečníci, pouze jedna sjezdovka Malinovka, dlouhá 510 metrů, je střední, tedy červené obtížnosti. Lyžaře obsluhuje soustava pěti vleků, rozmístěných po celé ploše areálu na severovýchodních svazích Malinového vrchu.
Vzdálenost: 3km
Ptačí kupy - Ptačí kupy je název skalního masivu v v Jizerských horách, na jehož severozápadních svazích se rozléhá stejnojmenná přírodní rezervace.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Na Plazu - Vyhlídka Na Plazu je předsunutá vyhlídková plošina.
Vyhlídkové místo Karvánka - Na soutoku Střely a Berounky se nachází vyhlídkový bod do krajiny.
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.