Nová Louka – Šámalova chata

Šámalova chata je jedinou dochovanou historickou stavbou na území tzv. Nové Louky – samoty nedaleko Bedřichova.

Protirakouský a protinacistický odbojář Přemysl Šámal

Šámalova chata, někdy můžete zaslechnout zdejší vžitý název Šámalova louka, se vztahuje k prvorepublikovému kancléři prezidenta Masaryka Přemyslu Šámalovi, který tuto chatu obýval. Šámal se účastnil protinacistického odboje (stál v čele odbojové organizace Politické ústředí), byl dopaden gestapem, vězněn a mučen v nacistické berlínské věznici Alt-Moabit, nakonec propuštěn na vysokou kauci do soukromé nemocnice v Berlíně, kde po krátké době zemřel. Na památku Přemysla Šámala byl na okraji Nové louky postaven pamětní kámen.

Rašeliniště Nová Louka

Dnes je tato část Jizerských hor významným bodem značených letních i zimních turistických a běžkařských tras. Nedaleko odtud se nachází přírodní rezervace Nová louka, což je rašeliniště s mnoha druhy chráněných živočichů a rostlin.

Z původní sklárny lovecký zámeček

Samota Nová Louka u Bedřichova začala vznikat v roce 1630 jako paseka po těžbě dřeva pro výstavbu Liberce a Jičína. Louka byla využita pro pastvu dobytka a v polovině 18. století tu byla postavena sklářská huť.

Sklárna byla v provozu zhruba 60 let a poté, co provoz ukončila a její budova byla zbourána, zůstal z ní pouze tzv. Panský dům. V roce 1844 dům odkoupil šlechtický rod Clam-Gallasů a ti jej nechali přestavět na lovecký zámeček. Po první světové válce tu sídlil Přemysl Šámal a jeho zásluhou získal objekt docela nový kabát. Mimo jiné obložení modřínovým dřevem a elektrickou instalaci svedenou z hydrogenerátoru na nedalekém Blatném rybníku.

V roce 1929 byl zámeček pod správou státních lesů, resp. byl sídlem polesí Bedřichov. Později se stal rekreačním objektem představitelů vlády Československé republiky.

Od roku 1958 je Šámalova chata kulturní památkou ČSSR (ČR). Je zde v provozu restaurace a je možné se v chatě ubytovat.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 17.11.2019
Polojasno
10°C
8°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1008.7hPa
Vítr: 8.6m/s
z jiho-východu
Zítra
Pondělí 18.11.
Deštivo
8°C
1°C
Úterý
19.11.2019
Déšť
4°C
2°C
Středa
20.11.2019
Zataženo
8°C
6°C
Čtvrtek
21.11.2019
Zataženo
9°C
6°C

Kontakt

Adresa:
Bedřichov 

Místa v okolí

Vodní nádrž Bedřichov - Bedřichovská přehrada, neboli Přehrada na Černé Nise, je nejvýše položeným vodním dílem v Jizerských horách. Přehradní hráz je dlouhá 340 metrů a vysoká 23,5 metru.
Vzdálenost: 2km
Prezidentská chata - Prezidentská chata byla otevřena pro veřejnost již v roce 1929. Tehdy byly známa pod názvem Spolkový dům dělnického turistického spolku Přátelé přírody. Chata se mezi lidmi těšila velké oblibě, v době svého vzniku zde bylo k dispozici 11 pokojů (celkem 44 lůžek) a turistická ubytovna pro necelou stovku dalších hostů.
Vzdálenost: 3km
Vodní nádrž Josefův Důl - Přehrada Josefův Důl na řece Kamenici slouží od roku 1982 jako zásobárna pitné vody pro zdejší kraj a je zde v provozu vodní elektrárna.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Bedřichov - Lyžařský areál Bedřichov je určený především pro lyžování rodin s dětmi a méně zdatným lyžařům. Pozvolné široké a přehledné svahy zvládnou i začátečníci, pouze jedna sjezdovka Malinovka, dlouhá 510 metrů, je střední, tedy červené obtížnosti. Lyžaře obsluhuje soustava pěti vleků, rozmístěných po celé ploše areálu na severovýchodních svazích Malinového vrchu.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Severák - Hrabětice - Lyžařský areál Severák - Hrabětice je zajímavým centrem zimních sportů v Jizerských horách.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.