Skalica

Skalica (maďarsky Szakolca) je okresní město v Trnavském kraji ve Slovenské republice. Nachází se pouhé 3 kilometry od státní hranice s Českou republikou. Žije zde přibližně 15 tisíc obyvatel.

Město Skalica bylo vyhlášeno svobodným královským městem již v roce 1372. V té době to bylo jedno z nejvýznamnějších a největších měst na Slovensku. Počet obyvatel se zde značně rozrostl také v druhé polovině 17. století, kdy se tu usadili uprchlíci z Čech po bitvě na Bílé hoře a po vypuknutí třicetileté války.

Do dnešních dnů se ve Skalici zachovala řada domů v historickém centru, které tvoří městskou památkovou zónu.

Od roku 2005 je Skalica sídlem Středoevropské vysoké školy Skalica.

 

Nejvýznamnější pamětihodnosti města Skalica:

Dům kultury – secesní architektura Dušana Jurkoviče, dnes sídlo Záhorského muzea

Evangelický kostel – stavba v neoklasicistním stylu podle projektu Dušana Jurkoviče z roku 1938

Františkánský kostel Panny Marie Sedmibolestné z 15. století

Rotunda sv. Jiří – součást městských hradeb, pochází ze 13. století – původem románská stavba byla později stavebně upravována

Gotický farní kostel sv. Michaela ze 14. století

Jezuitský kostel sv. Františka Xaverského z konce 17. století, v budově přilehlé koleje je dnes gymnázium (jedno z nejstarších na Slovensku)

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 27.5.2020
Polojasno
17°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1031hPa
Vítr: 4.9m/s
z severu
Zítra
Čtvrtek 28.5.
Déšť
17°C
10°C
Pátek
29.5.2020
Polojasno
15°C
9°C
Sobota
30.5.2020
Zataženo
17°C
11°C
Neděle
31.5.2020
Déšť
11°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Štefánikova
Skalica 

Místa v okolí

Zdeněk Fojtík - Půjčovna má k dispozici lodě, hausboty a kánoe na Baťův kanál.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Pavel Vojtek - Půjčovna nabízí pramice na Baťovém kanálu.
Vzdálenost: 6km
Hodonín - Hodonín je okresní město na východě Jihomoravského kraje. Leží na pravém břehu řeky Moravy, asi 50 km jihovýchodně od Brna. Město má přibližně 26 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 
Rozhledna Máminka - Dřevěná rozhledna jménem Máminka měří 33 metrů, vyhlídková plošina se nachází o 12 metrů níže. Věž byla postavena v roce 2015. Na jejím místě stával dříve dřevěný triangulační bod.
Rozhledna Maják - Rozhledna Maják nedaleko Lednicko-valtického areálu vznikla v roce 2012. Je postavena ze dřeva a oceli, k vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede točité ocelové schodiště.
Rozhledna Haniperk - Rozhledna Haniperk patří k větším vyhlídkovým věžím. Její výška je 25 metrů a vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.