Hrad Veveří

Hrad Veveří prošel téměř tisíc let starou historií a jeho zdi pamatují období poklidná i krušná. Dnes je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti.

Husité a Švédové hrad nedobyli, Matyáš Korvín a pruská vojska ano

Hrad Veveří založil v polovině 11. století moravský kníže Konrád I. Brněnský. První písemná zmínka však pochází až z roku 1213, kdy jej vlastnili pravděpodobní předkové pánů z Pernštejna. Raně gotickou kamennou pevnost si oblíbil Přemysl Otakar II., který sem nechal deportovat své politcké odpůrce. Ve 14. století hrad významně rozšířil markrabě Jan Jindřich, ten z něj vybudoval téměř nedobytnou pevnost, zabírající celý skalní ostroh. V roce 1424 se hrad pokoušela dobýt husitská vojska, ovšem bezúspěšně. V období válek s Uhry byl hrad v držení těšínského knížete Přemka, sympatizanta krále Jiřího z Poděbrad. Nakonec však hrad dobyla vojska Matyáše Korvína.

Zajímavé je, že hrad Veveří se nepodařilo dobýt švédským vojskům v průběhu třicetileté války. Generál Torstensson jej obléhal v roce 1645. Hradní panství ale bylo děsivě vydrancováno. Na počátku 18. století došlo k barokním stavebním úpravám hradu, jenže ten se dlouho netěšil klidu a míru. V roce 1741 byl dobyt prušáky a hradní posádka povražděna.

Nejvýraznější stavební úpravy zažila dominanta nad řekou Svratkou v roce 1870, a to včetně úpravy hradního ochozu. Pod jeho jižním svahem vznikl rozsáhlý anglický park. V té době hrad vlastnila vnučka vídeňského podnikatele řeckého původu Jiřího Šimona Siny.

Winston Churchill s manželkou na svatební cestě 

V roce 1881 hrad Veveří vlastnil židovský obchodník baron Hirsch-Gereuth. Nechal tu opravit střechy v celém hradním objektu, zavést telefon a vybudovat ocelové vodovodní potrubí, které nahradilo původní dřevěné. Hradní kaple však byla zbořena. K zajímavostem patří i návštěva hradu Winstonem Churchillem a jeho manželky Clementine na svatební cestě. Winston Churchill se totiž přátelil s majitelem hradu Mořicem Arnoldem de Forest, který hrad získal jako dědictví.

Pozemková reforma a vyvlastnění 

V roce 1925 po vleklém sporu potomka barona Mořice Arnolda de Forest s československou vládou hrad přešel do vlastnictví státu na základě pozemkové reformy z roku 1921. Následně přešel pod správu státního velkostatku v Rosicích u Brna a již v této době byl přístupný veřejnosti jako atraktivní turistický cíl. O Veveří se zajímal i prezident Masaryk, ale nakonec se jeho plány využít hrad jako své sídlo neuskutečnily.

Výcvikový prostor jednotek SS

V průběhu druhé světové války hrad zabavil německý wehrmacht a jednotky SS a jeho bezprostřední okolí bylo využito jako výcvikový prostor. Největší újma však přišla až na konci války při osvobozování okolí Brna. Rozsáhlý hradní objekt byl značně poškozen a téměř všechen mobiliář rozkraden. V roce 1948 sem byla část mobiliáře dovezena ze zámku Konopiště a z hradu Křivoklát.

Správa lesního hospodářství a lesnické učiliště, přestavba hradu na kongresové centrum

Další pohromou bylo zřízení lesnického učiliště a Správy lesního hospodářství v 50. letech. Hrad prošel nevhodným stavebním zásahem, interiéry byly upraveny na obytné místnosti a učebny. Od roku 1972 jej spravovalo Vysoké učení technické v Brně a uvažovalo se o komplexní přestavbě hradu na kongresové centrum. Byl položen vodovod a kanalizační potrubí a provedeny nevhodné stavební práce při zajištění statiky objektu, ale k další devastaci této historické památky již nedošlo, práce přerušil revoluční rok 1989.

Celých dlouhých deset let ovšem hrad Veveří postrádal údržbu. S nákladnou rekonstrukcí se začalo až v roce 1999. Od roku 2001 je opět tato významná historická památka přístupná veřejnosti a je pod správou Národního památkového ústavu.

 

Otevírací doba (základní okruh)

 

1. 4.–30. 4. so–ne 10.00–16.00
1. 5.–30. 6. út–pá 10.00–16.00
1. 5.–30. 6. so–ne 10.00–17.00
1. 7.–31. 8. út–ne 10.00–17.00
1. 9.–30. 9. út–pá 10.00–16.00
1. 9.–30. 9. so–ne 10.00–17.00
1. 10.–29. 10. so–ne 10.00–16.00

 

Vstupné

 

REPREZENTAČNÍ MÍSTNOSTI 1. PATRA

 

VÝKLAD V ČEŠTINĚ

  • Dospělí od 25 do 65 let 170 Kč
  • Senioři 65+140 Kč
  • Mládež od 18 do 25 let 140 Kč
  • Držitel průkazu ZTP a ZTP/P 140 Kč
  • Děti od 6 do 18 let 70 Kč
  • Děti do 6 let zdarma
  • Průvodce držitele průkazu ZTP, ZTP/P zdarma
  • Pedagogický dozor (pro školní skupiny 1 dospělá osoba na 15 dětí) zdarma
  • Jednorázové vstupenky vydané NPÚ zdarma
  • Volné rodinné vstupenky vydané NPÚ zdarma
  • Držitel průkazu zaměstnance NPÚ (+ až 3 rodinní příslušníci) zdarma
  • Držitel průkazu "Náš člověk" (pouze pro držitele průkazu) zdarma
  • Držitel průkazu Národního muzea (pouze pro držitele průkazu) zdarma
  • Držitel průkazu ICOMOS (pouze pro držitele průkazu) zdarma
  • Akreditovaný novinář při výkonu práce (po předchozí akreditaci min. 1 den předem) zdarma
  • Průvodce cestovních kanceláří (1 osoba pro celou skupinu min. 15 osob )zdarma

 

STAVEBNĚ - HISTORICKÝ VÝVOJ HRADU VEVEŘÍ

 

VÝKLAD V ČEŠTINĚ

  • Dospělí od 25 do 65 let 210 Kč
  • Senioři 65+170 Kč
  • Mládež od 18 do 25 let 170 Kč
  • Držitel průkazu ZTP a ZTP/P 170 Kč
  • Děti od 15 do 18 let 80 Kč
  • Průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
  • Jednorázové vstupenky vydané NPÚ zdarma
  • Držitel průkazu zaměstnance NPÚ (+ až 3 rodinní příslušníci starší 15 let) zdarma
  • Držitel průkazu "Náš člověk" (pouze pro držitele průkazu) zdarma
  • Akreditovaný novinář při výkonu práce (po předchozí akreditaci min 1 den předem) zdarma

 

AREÁL HRADU VEVEŘÍ

 

VSTUPNÉ

  • Jednotné vstupné 50 Kč
  • Děti do 6 let zdarma
  • Průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
  • Pedagogický dozor (pro školní skupiny 1 dospělá osoba na 15 dětí) zdarma
  • Průvodce cestovních kanceláří (1 osoba pro celou skupinu min. 15 osob) zdarma
  • Jednorázové vstupenky vydané NPÚ zdarma
  • Volné rodinné vstupenky vydané NPÚ zdarma
  • Držitel průkazu zaměstnance (+ až 3 rodinní příslušníci) zdarma
  • Držitel průkazu "Náš člověk" (pouze pro držitele průkazu) zdarma
  • Akreditovaný novinář při výkonu práce (po předchozí akreditaci min. 1 den předem) zdarma

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Brno 

Místa v okolí

Ríšova studánka - Studánka v Podkomorských lesech je důležité rozcestí turistických cest. Nachází se nedaleko od Brněnské přehrady. Voda ve studánce bohužel není pitná.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Pod Lipovým vrchem - Rozcestník v Podkomorských lesích nedaleko Brněnské přehrady.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Helenčina studánka - Známá studánka s pitnou vodou v Podkomorských lesích. Je pramenem potoka Vrbovce. Nachází se ukryta v lesích pod nejvyšším kopcem na území Brna - Kopečkem - asi 1 km od silnice Žebětín - Ostrovačice nedaleko Masarykova okruhu. Studánka je nově opravená a nedaleko od ní je postaven přístřešek, ve kterém se můžete schovat před nepohodou.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.