Turnerova chata

Turnerova chata na pravém břehu říčky Vydry je jedním z nejvyhledávanějších míst v oblasti Šumavy, je to zároveň jediná volně přístupná chata v I. Zóně Národního parku Šumava.

Předchůdcem dnešní chaty byla dřevěná chalupa nazývaná Thurnerhütte podle mistra cestáře jménem Thurner. Ten se proslavil především v polovině 19. století výstavbou silnice pro svoz vytěženého dřeva od Čeňkovy pily směrem na Antýgl. V knižním průvodci Šumavou je zajímavý komentář z roku 1888: Cestář se svou ženou zde v malém srubu hostili kolemjdoucí návštěvníky takto: "Tento domek, zvaný také „Thurnerhütte“, má neobyčejně romantickou polohu, pročež musíme být zmíněnému muži zavázáni díkem, že týž právě zde zřídil pár stolů a lavic k oddechu turistům.“

Na konci 19. století nechalo město Kašperské Hory nedaleko cestářova příbytku vstavět hájovnu. Ta byla po dlouhou dobu vhodným přístřeškem pro turisty a zároveň dokázala poskytnout i občerstvení. Časem však nestačila svou kapacitou, proto kolem roku 1914 tu byl postaven roubený ubytovací hostinec. Záhy se stal jedním z nejoblíbenějších na Šumavě.

Vyhlášený zájezdní hostinec tu fungoval až do roku 1932. V tomto roce jej zachvátil ničivý požár. K obnově hostince došlo až po šesti letech, byl vystavěn v podobném stylu jako jeho předchůdce, ale v roce 1940 tu došlo opět k požáru. V průběhu druhé světové války byl hostinec zcela uzavřen.

Jeho provoz se obnovil až po roce 1946 a dodnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst šumavského regionu. A při troše štěstí tu můžete spatřit i Vydrýska.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 19.7.2019
Polojasno
20°C
15°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016.3hPa
Vítr: 3.1m/s
z západu
Zítra
Sobota 20.7.
Polojasno
23°C
19°C
Neděle
21.7.2019
Deštivo
19°C
15°C
Pondělí
22.7.2019
Polojasno
23°C
16°C
Úterý
23.7.2019
Jasno
23°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Rejštejn 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Penzion Staré Srní - Penzion z roku 2002 v centrální části Šumavy na Srní .13 pokojů se sociálním zařízením,wellnes,restaurace, ohniště, terasa, dětský lyžařský vlek, vlastní parkoviště,herna,úschovna.V místě upravené běžecké stopy.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Modravská studánka - Kousek nad obcí Modrava najdete tuto studánku
Vzdálenost: 7km
Autokemp Klášterský Mlýn - Kemp ve městě Rejtejn na řece Otavě na 107,9 ř. km.
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Granátník - Rozhledna Granátník je malá dřevěná stavba vyhlídkové věže s plošinou ve výšce 5 metrů nad zemí. Je postavena na úpatí stejnojmenného vrchu nad obcí Srnín v malebné oblasti Blanského lesa mezi Českým Krumlovem a Zlatou Korunou.
Rozhledna Čestice u Volyně - Nedaleko obce Čestice u Volyně byl v roce 1999 postaven telekomunikační stožár společnosti T-mobile.
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Rozhledna Děd - Rozhledna Děd je významnou dominantou města Berouna ve Středočeském kraji. Jedná se o cihlovou stavbu v novogotickém stylu s vyhlídkovým ochozem a s cimbuřím. Nahoru vede 23 schodů z kamene a 33 schodů z oceli. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.