Turnerova chata

Turnerova chata na pravém břehu říčky Vydry je jedním z nejvyhledávanějších míst v oblasti Šumavy, je to zároveň jediná volně přístupná chata v I. Zóně Národního parku Šumava.

Předchůdcem dnešní chaty byla dřevěná chalupa nazývaná Thurnerhütte podle mistra cestáře jménem Thurner. Ten se proslavil především v polovině 19. století výstavbou silnice pro svoz vytěženého dřeva od Čeňkovy pily směrem na Antýgl. V knižním průvodci Šumavou je zajímavý komentář z roku 1888: Cestář se svou ženou zde v malém srubu hostili kolemjdoucí návštěvníky takto: "Tento domek, zvaný také „Thurnerhütte“, má neobyčejně romantickou polohu, pročež musíme být zmíněnému muži zavázáni díkem, že týž právě zde zřídil pár stolů a lavic k oddechu turistům.“

Na konci 19. století nechalo město Kašperské Hory nedaleko cestářova příbytku vstavět hájovnu. Ta byla po dlouhou dobu vhodným přístřeškem pro turisty a zároveň dokázala poskytnout i občerstvení. Časem však nestačila svou kapacitou, proto kolem roku 1914 tu byl postaven roubený ubytovací hostinec. Záhy se stal jedním z nejoblíbenějších na Šumavě.

Vyhlášený zájezdní hostinec tu fungoval až do roku 1932. V tomto roce jej zachvátil ničivý požár. K obnově hostince došlo až po šesti letech, byl vystavěn v podobném stylu jako jeho předchůdce, ale v roce 1940 tu došlo opět k požáru. V průběhu druhé světové války byl hostinec zcela uzavřen.

Jeho provoz se obnovil až po roce 1946 a dodnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst šumavského regionu. A při troše štěstí tu můžete spatřit i Vydrýska.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 4.6.2020
Déšť
16°C
11°C
Srážky: 1.7mm
Tlak: 998.7hPa
Vítr: 1.9m/s
z jiho-západu
Zítra
Pátek 5.6.
Deštivo
12°C
8°C
Sobota
6.6.2020
Deštivo
12°C
11°C
Neděle
7.6.2020
Déšť
12°C
8°C
Pondělí
8.6.2020
Zataženo
12°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Rejštejn 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Penzion Staré Srní - Penzion z roku 2002 v centrální části Šumavy na Srní .13 pokojů se sociálním zařízením,wellnes,restaurace, ohniště, terasa, dětský lyžařský vlek, vlastní parkoviště,herna,úschovna.V místě upravené běžecké stopy.Dětské venkovní hřiště.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Modravská studánka - Kousek nad obcí Modrava najdete tuto studánku
Vzdálenost: 7km
Autokemp Klášterský Mlýn - Kemp ve městě Rejtejn na řece Otavě na 107,9 ř. km.
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vestec u Chocerad - Na okraji obce Vestec, nedaleko Chocerad v okrese Benešov, byla postavena v roce 2012 menší dřevěná vyhlídka. K vyhlídkové zastřešené plošině ve výšce necelých 6 metrů nad zemí vede 28 schodů, rozhlednička je vysoká 8 metrů.
Workout hřiště Vestec - V obci Vestec, v okrese Praha západ (nikoli v okrese Benešov) je k dispozici zdarma venkovní cvičiště (Workout park).
Rozhledna Neštětická hora - Rozhledna Neštětická hora je jednou z železobetonových konstrukcí z první poloviny dvacátého století, které se dosud na našem území dochovaly. Byla postavena v roce 1927.
Rozhledna Vysoký vrch - Malá dřevěná konstrukce vyhlídkového bodu ve tvaru čtyřbokého jehlanu není přímo rozhlednou, je vysoká pouhých pět metrů, ale to stačí k tomu, aby se vám otevřel krásný pohled na Křivoklátsko, České středohoří a pohoří Brdy.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.