Turnerova chata

Turnerova chata na pravém břehu říčky Vydry je jedním z nejvyhledávanějších míst v oblasti Šumavy, je to zároveň jediná volně přístupná chata v I. Zóně Národního parku Šumava.

Předchůdcem dnešní chaty byla dřevěná chalupa nazývaná Thurnerhütte podle mistra cestáře jménem Thurner. Ten se proslavil především v polovině 19. století výstavbou silnice pro svoz vytěženého dřeva od Čeňkovy pily směrem na Antýgl. V knižním průvodci Šumavou je zajímavý komentář z roku 1888: Cestář se svou ženou zde v malém srubu hostili kolemjdoucí návštěvníky takto: "Tento domek, zvaný také „Thurnerhütte“, má neobyčejně romantickou polohu, pročež musíme být zmíněnému muži zavázáni díkem, že týž právě zde zřídil pár stolů a lavic k oddechu turistům.“

Na konci 19. století nechalo město Kašperské Hory nedaleko cestářova příbytku vstavět hájovnu. Ta byla po dlouhou dobu vhodným přístřeškem pro turisty a zároveň dokázala poskytnout i občerstvení. Časem však nestačila svou kapacitou, proto kolem roku 1914 tu byl postaven roubený ubytovací hostinec. Záhy se stal jedním z nejoblíbenějších na Šumavě.

Vyhlášený zájezdní hostinec tu fungoval až do roku 1932. V tomto roce jej zachvátil ničivý požár. K obnově hostince došlo až po šesti letech, byl vystavěn v podobném stylu jako jeho předchůdce, ale v roce 1940 tu došlo opět k požáru. V průběhu druhé světové války byl hostinec zcela uzavřen.

Jeho provoz se obnovil až po roce 1946 a dodnes je jedním z nejnavštěvovanějších míst šumavského regionu. A při troše štěstí tu můžete spatřit i Vydrýska.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 20.5.2019
Déšť
13°C
8°C
Srážky: 4.1mm
Tlak: 1001.9hPa
Vítr: 2m/s
z východu
Zítra
Úterý 21.5.
Deštivo
11°C
10°C
Středa
22.5.2019
Déšť
10°C
7°C
Čtvrtek
23.5.2019
Polojasno
15°C
9°C
Pátek
24.5.2019
Zataženo
16°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Rejštejn 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Penzion Staré Srní - Penzion z roku 2002 v centrální části Šumavy na Srní .13 pokojů se sociálním zařízením,wellnes,restaurace, ohniště, terasa, dětský lyžařský vlek, vlastní parkoviště,herna,úschovna.V místě upravené běžecké stopy.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Modravská studánka - Kousek nad obcí Modrava najdete tuto studánku
Vzdálenost: 7km
Autokemp Klášterský Mlýn - Kemp ve městě Rejtejn na řece Otavě na 107,9 ř. km.
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Doubravka XIV - Zajímavý a netradiční název vyhlídkové věže souvisí se jménem pražského obvodu, kde v roce 2018 vznikla. Jedná se o dřevěnou stavbu v Praze 14 - Černém Mostě, v oblasti lesoparku Čihadla.
Stezka nad vinohrady - Stezka nad vinohrady je netypický název rozhledny, jejíž tvar je ještě více nezvyklý, než její samotné jméno. Stavba vznikla v roce 2018 nákladem přibližně dvou a půl milionu korun. Investorem byla obec Kobylí u Břeclavi a rozhlednu stavěla společnost Teplotechna. Výstavba probíhala podle návrhu Jiřího Vojtěška a Jakuba Rolečka.
Medvědí hora - Medvědí hora je jedna ze šumavských tisícovek. Vypíná se nedaleko Modravy v první zóně Národního parku Šumava.
Workout park u fotbalového hřiště - Workout hřiště s několika hrazdami, bradly, několika různě vysokými lavicemi a šikmou lavicí.

Nové ubytování

+ přidat
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst