Dlaskův statek

Dlaskův statek je historický objekt v městské části Turnova – Dolánky. Tento roubený statek je chráněn jako Národní kulturní památka České republiky.

Dnes je Dlaskův statek stále ve velmi dobrém stavu, ačkoliv je stár rovných třista let. Vznikl jako svobodnická usedlost v roce 1716. K zásadní přestavbě statku došlo v letech 1794 a pak ještě v roce 1841. V roce 1784 tu nechali majitelé statku na své náklady postavit sochu Panny Marie.

Dlaskové vlastnili statek do roku 1883, kdy jej museli prodat v exekuční dražbě. V roce 1885 objekt statku vymaloval akademický malíř Jan Prousek a prezentoval jej ve svém díle s názvem O dřevěných stavbách ze severních Čech na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze.

 

V současné době je statek přístupný veřejnosti v rámci expozice turnovského Muzea Českého ráje. Spolu s Dlaskovým statkem je součástí výstavní expozice roubený Rakoušův sroubek (špejchar) z roku 1807, který byl demontován v Malém Rohozci a zde znovu postaven.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 16.12.2019
Zataženo
7°C
4°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.2hPa
Vítr: 3.6m/s
z východo-jiho-východu
Zítra
Úterý 17.12.
Zataženo
7°C
5°C
Středa
18.12.2019
Jasno
9°C
5°C
Čtvrtek
19.12.2019
Polojasno
9°C
7°C
Pátek
20.12.2019
Zataženo
8°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Turnov 
Web: Dlaskův statek
Email: mail@muzeum-turnov.cz
Telefon: +420 481 322 954

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Penzion a hospůdka Křížky u Malé Skály - Nově otevřený Penzion a hospůdka v Křížkách, které jsou součástí Malé Skály, která se nachází v samotném srdci Českého Ráje. Naleznete zde jak ubytování, tak občerstvení a teplá jídla v restauraci. Možnost si zapůjčit lodě na Jizeru či koloběžky na přilehlou cyklostezku. Na své si zde přijdou i děti na našem dětském hřišti s velkým pískovištěm a dětským lanovým centrem.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ubytování Turnov - Ubytování v Českém ráji s výhledem do okolí.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rybník Posměch - Rybník Posměch založil pravděpodobně Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Byl součástí panství Rožmberků.
Rybník Blato - Rybník Blato je jeden z mnoha rybníků využívaných pro chov ryb v CHKO Třeboňsko. Najdete jej nedaleko obce Žíteč u Chlumu u Třeboně. 
Purkrabský rybník - Purkrabský rybník se datuje od roku 1541. Jeho zakladatelem byl rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova.
Ratmírovský rybník - Ratmírovský rybník patří k nejstarším v Čechách, byl vybudován zhruba v polovině 13. století zásluhou Řádu německých rytířů. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.