Dlaskův statek

Dlaskův statek je historický objekt v městské části Turnova – Dolánky. Tento roubený statek je chráněn jako Národní kulturní památka České republiky.

Dnes je Dlaskův statek stále ve velmi dobrém stavu, ačkoliv je stár rovných třista let. Vznikl jako svobodnická usedlost v roce 1716. K zásadní přestavbě statku došlo v letech 1794 a pak ještě v roce 1841. V roce 1784 tu nechali majitelé statku na své náklady postavit sochu Panny Marie.

Dlaskové vlastnili statek do roku 1883, kdy jej museli prodat v exekuční dražbě. V roce 1885 objekt statku vymaloval akademický malíř Jan Prousek a prezentoval jej ve svém díle s názvem O dřevěných stavbách ze severních Čech na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze.

 

V současné době je statek přístupný veřejnosti v rámci expozice turnovského Muzea Českého ráje. Spolu s Dlaskovým statkem je součástí výstavní expozice roubený Rakoušův sroubek (špejchar) z roku 1807, který byl demontován v Malém Rohozci a zde znovu postaven.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 2.7.2020
Polojasno
24°C
17°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1010.8hPa
Vítr: 2.7m/s
z jiho-západu
Zítra
Pátek 3.7.
Polojasno
20°C
13°C
Sobota
4.7.2020
Polojasno
22°C
17°C
Neděle
5.7.2020
Polojasno
25°C
18°C
Pondělí
6.7.2020
Polojasno
23°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Turnov 
Web: Dlaskův statek
Email: mail@muzeum-turnov.cz
Telefon: +420 481 322 954

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Penzion a hospůdka Křížky u Malé Skály - Nově otevřený Penzion a hospůdka v Křížkách, které jsou součástí Malé Skály, která se nachází v samotném srdci Českého Ráje. Naleznete zde jak ubytování, tak občerstvení a teplá jídla v restauraci. Možnost si zapůjčit lodě na Jizeru či koloběžky na přilehlou cyklostezku. Na své si zde přijdou i děti na našem dětském hřišti s velkým pískovištěm a dětským lanovým centrem.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ubytování Turnov, ubytování v Českém ráji - Ubytování na okraji města Turnova v Českém ráji s výhledem do okolí. Valdštejn, Hrubá skála, Skalní město a plno jiných turisty vyhledávaných cílů.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.
Rozhledna Třenická hora - Rozhledna Třenická hora je ve skutečnosti telekomunikační stožár mobilních operátorů, postavený v roce 2007.
Rozhledna Bedřichova vyhlídka - Bedřichova vyhlídka je 14 metrů vysoká stavba dřevěné rozhledny, postavená v roce 2018. Přístup na vrcholový ochoz zajišťuje točité schodiště se 66 schody. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.