Podolský most

Podolský most se za socialismu jmenoval Most Klementa Gottwalda. Železobetonová konstrukce postavená v průběhu druhé světové války propojila překlenutím Vltavy města Tábor a Písek.

Krásný most Evropy nahradil Stádlecký řetězový most z poloviny 19. století

Podolský most postavený v letech 1939 – 1943 nahradil starý řetězový most, který v těchto místech stál od roku 1848. Řetězový most byl pak v roce 1960 demontován pžed napouštěním Orlické přehrady a znovu sestaven nedaleko obcí Stádlec a Opařany na řece Lužnici, kde je v provozu dodnes jako unikátní technická památka.

Nový podolský most byl projektován v polovině 30. let, projekt získal zlatou medaili na architektonické výstavě v Paříži v roce 1937. Z výstavy si také odnesl přízvisko Le beau pont de l´Europe (Krásný most Evropy). Úspěšný byl i na výstavě v roce 1939 v Belgii.

V průběhu druhé světové války tvořil most strategický dopravní bod, od dubna 1945 tudy ustupovala německá vojska do amerického zajetí. V květnu 1945 tu na sovětská vojska vyčkávaly americké jednotky, protože oba břehy Vltavy byly předem smluvenou demarkační linií mezi americkou a sovětskou částí osvobozované republiky.

Most je dlouhý 510 metrů a široký pouhých 8,5 metru. Samotná vozovka je široká 6,5 metru a zbytek šíře zabírají chodníky. Povrch vozovky se nachází zhruba ve výšce 60 metrů nad hladinou Vltavy. Hlavní mostní pole podpírá oblouk v délce 150 metrů.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 29.11.2020
Zataženo
2°C
0°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1025.1hPa
Vítr: 2.6m/s
z severo-západu
Zítra
Pondělí 30.11.
Jasno
2°C
-3°C
Úterý
1.12.2020
Zataženo
2°C
0°C
Středa
2.12.2020
Polojasno
0°C
-5°C
Čtvrtek
3.12.2020
Sněžení
-1°C
-4°C

Kontakt

Adresa:
Podolí I 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.
Rozhledna Rovnina - Rozhledna Rovnina je telekomunikační stožár z ocelových nosníků, vysoký 50 metrů.
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.