Kohout

Kohout je nejvyšší hora Slepičích hor, které jsou součástí podhůří Novohradských hor. Vypíná se nad terénem několik kilometrů od jihočeského města Kaplice.

Na vrcholu hory je vztyčen žulový sloup z roku 1860, který ve své době označoval bod I. řádu trigonometrické sítě. V minulém století k žulovému sloupu přibyla i dřevěná dvoupatrová triangulační věž, ta se však v roce 1965 zřítila a nahradila ji dřevěná vojenská pozorovatelna.

Vojenská pozorovatelna byla později využívána jako rozhledna, ovšem pouze do roku 1993, kdy musela být pro svůj špatný technický stav stržena.

Výstavba nové rozhledny na Kohoutu neprošla

Vedení obecního úřadu Besednice usilovalo od poloviny 90. let o výstavbu nové moderní rozhledny, ovšem původní záměr vystavět na Kohoutu vysílač s rozhlednou neprošel schvalovacím řízením. V roce 2002 však nakonec telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou postavena byla, ale ne na Kohoutu, nýbrž na návrší Slabošovka – od Besednice asi kilometr západním směrem.

Namísto rozhledny je zde pouze nepřístupný vysílač Ministrestva vnitra

V současné době zde stojí pouze ocelová věž Ministerstva vnitra z roku 2003, kde je umístěno utajované vysílací zařízení. Věž není samozřejmě přístupná veřejnosti, ale zajímavý výhled z věže by to rozhodně nebyl, neboť je vrcholek hory Kohout celý zalesněný.

Zajímavostí je, že hora Kohout je častokrát mylně považována za tzv. Střed Evropy. K této mystifikaci zřejmě přispěl latinský nápis na kamenném sloupu ve tvaru komolého čtyřbokého jehlanu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 24.2.2020
Déšť
6°C
6°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1023.2hPa
Vítr: 4.8m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Úterý 25.2.
Zataženo
10°C
5°C
Středa
26.2.2020
Polojasno
4°C
-1°C
Čtvrtek
27.2.2020
Sněhové přeháňky
3°C
0°C
Pátek
28.2.2020
Polojasno
3°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Soběnov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Nakolický rybník - Nakolický rybník u stejnojmenné obce, mezi Novými Hrady a Českými Velenicemi dotváří malebnou scenérii části jihočeského regionu v blízkosti horního toku řeky Lužnice.
Rybník Vydýmač u Lomnice - Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Stvolová - Vesnička Stvolová se rozprostírá na severním okraji okresu Blansko. Jihovýchodní část katastrálního území obce je tvořena nivou řeky Svitavy a přiléhajícími mírnými svahy. Ostatní část zájmového území náleží Svitavské pahorkatině. Je vzdálena 6 km od města Letovice a 30 km od okresního města Blansko. Krajské město Brno je vzdáleno 55 km. Skládá se ze tří katastrálních území Stvolová, Skřib a Vlkov u Letovic. Osady Skřib a Vlkov u Letovic patří ke Stvolové od roku 1880 a tvoří společně obec politickou. Rozloha obce je 375 ha. Počet trvale přihlášených obyvatel k 1.1.2020 je 165.
Strpský rybník - Strpský rybník je významným hnízdištěm vodního ptactva, jsou tu k vidění bukač velký, bekasina otavní, vodouš šedý a dokonce vzácný moudivláček lužní a orel mořský. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.