Kohout

Kohout je nejvyšší hora Slepičích hor, které jsou součástí podhůří Novohradských hor. Vypíná se nad terénem několik kilometrů od jihočeského města Kaplice.

Na vrcholu hory je vztyčen žulový sloup z roku 1860, který ve své době označoval bod I. řádu trigonometrické sítě. V minulém století k žulovému sloupu přibyla i dřevěná dvoupatrová triangulační věž, ta se však v roce 1965 zřítila a nahradila ji dřevěná vojenská pozorovatelna.

Vojenská pozorovatelna byla později využívána jako rozhledna, ovšem pouze do roku 1993, kdy musela být pro svůj špatný technický stav stržena.

Výstavba nové rozhledny na Kohoutu neprošla

Vedení obecního úřadu Besednice usilovalo od poloviny 90. let o výstavbu nové moderní rozhledny, ovšem původní záměr vystavět na Kohoutu vysílač s rozhlednou neprošel schvalovacím řízením. V roce 2002 však nakonec telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou postavena byla, ale ne na Kohoutu, nýbrž na návrší Slabošovka – od Besednice asi kilometr západním směrem.

Namísto rozhledny je zde pouze nepřístupný vysílač Ministrestva vnitra

V současné době zde stojí pouze ocelová věž Ministerstva vnitra z roku 2003, kde je umístěno utajované vysílací zařízení. Věž není samozřejmě přístupná veřejnosti, ale zajímavý výhled z věže by to rozhodně nebyl, neboť je vrcholek hory Kohout celý zalesněný.

Zajímavostí je, že hora Kohout je častokrát mylně považována za tzv. Střed Evropy. K této mystifikaci zřejmě přispěl latinský nápis na kamenném sloupu ve tvaru komolého čtyřbokého jehlanu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Deštivo
9°C
4°C
Srážky: 0.5mm
Tlak: 1017hPa
Vítr: 1.5m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
13°C
5°C
Čtvrtek
22.4.2021
Skoro jasno
8°C
2°C
Pátek
23.4.2021
Jasno
10°C
0°C
Sobota
24.4.2021
Polojasno
12°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Soběnov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.