Kohout

Kohout je nejvyšší hora Slepičích hor, které jsou součástí podhůří Novohradských hor. Vypíná se nad terénem několik kilometrů od jihočeského města Kaplice.

Na vrcholu hory je vztyčen žulový sloup z roku 1860, který ve své době označoval bod I. řádu trigonometrické sítě. V minulém století k žulovému sloupu přibyla i dřevěná dvoupatrová triangulační věž, ta se však v roce 1965 zřítila a nahradila ji dřevěná vojenská pozorovatelna.

Vojenská pozorovatelna byla později využívána jako rozhledna, ovšem pouze do roku 1993, kdy musela být pro svůj špatný technický stav stržena.

Výstavba nové rozhledny na Kohoutu neprošla

Vedení obecního úřadu Besednice usilovalo od poloviny 90. let o výstavbu nové moderní rozhledny, ovšem původní záměr vystavět na Kohoutu vysílač s rozhlednou neprošel schvalovacím řízením. V roce 2002 však nakonec telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou postavena byla, ale ne na Kohoutu, nýbrž na návrší Slabošovka – od Besednice asi kilometr západním směrem.

Namísto rozhledny je zde pouze nepřístupný vysílač Ministrestva vnitra

V současné době zde stojí pouze ocelová věž Ministerstva vnitra z roku 2003, kde je umístěno utajované vysílací zařízení. Věž není samozřejmě přístupná veřejnosti, ale zajímavý výhled z věže by to rozhodně nebyl, neboť je vrcholek hory Kohout celý zalesněný.

Zajímavostí je, že hora Kohout je častokrát mylně považována za tzv. Střed Evropy. K této mystifikaci zřejmě přispěl latinský nápis na kamenném sloupu ve tvaru komolého čtyřbokého jehlanu.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 15.7.2020
Polojasno
19°C
14°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1013.1hPa
Vítr: 3.4m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 16.7.
Déšť
17°C
12°C
Pátek
17.7.2020
Deštivo
16°C
12°C
Sobota
18.7.2020
Deštivo
18°C
14°C
Neděle
19.7.2020
Polojasno
17°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Soběnov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libčice - Rozhledna Libčice je dřevěná konstrukce s vnitřním ocelovým točitým schodištěm. Vznikla na popud a podle projektu studentů ČVUT v roce 2019. Výstavby se ujala firma Skanska Reality a.s.
Rozhledna Vlková - Rozhledna Vlková je dřevěná stavba loveckého objektu s vyhlídkovou věží, vysokou 15 metrů. Vznikla v roce 1924, v místech, kde kdysi stával na konci 19. století vyhlídkový otevřený altánek.
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.