Suchý vrch

Suchý vrch je nejvyšší vrchol v Bukovohorské hornatině, která je součástí Orlických hor. Suchý vrch je zajímavý především tím, že se nachází na historické zemské hranici Čech a Moravy a zároveň tudy prochází hlavní evropské rozvodí Severního a Černého moře.

Suchý vrch spadá do Přírodního parku Suchý vrch a Buková hora, přičemž Buková hora je známým centrem lyžování v Orlických horách. Z jedné strany se na Bukovce lyžuje v areálu Červená Voda a z druhé strany v areálu Čenkovice. Poblíž Suchého vrchu vedou také pravidelně upravované běžkařské trasy.

Kramářova chata a rozhledna - obě jsou dnes přístupné

Samotný vrchol Suchého vrchu je kryt souvislým smrkovým porostem, pouze nejvyšší vrcholové partie pokrývá menší horská louka. Zřejmě nejznámější stavbou v sedle Suchého vrchu je Kramářova chata a rozhledna. Chata slouží veřejnosti již od roku 1928, po privatizaci v roce 1991 však postrádala údržbu, chátrala a v roce 1996 musela být uzavřena. V červenci 2003 chata dokonce vyhořela. Znovu otevřena pro veřejnost byla až v roce 2012 po téměř dvouleté nákladné rekonstrukci za podpory EU.

V roce 1932 byla ke Kramářově chatě přistavěna rozhledna, kterou však pořár nijak nezasáhl, a je veřejnosti přístupná stále.

Dělostřelecká tvrz Bouda

Nedaleko od rozhledny můžete spatřit dělostřeleckou tvrz Bouda, která měla chránit pohraniční prostor před 2. světovou válkou, ale jak všichni dobře víme, fašistické Německo republiku obsadilo bez boje po Mnichovské dohodě 15.3.1939.

Přímo na vrcholu jsou v provozu radiokomunikační převaděče, vojenský převaděč a přilehlé budovy v těsné blízkosti parkoviště jsou veřejnosti nepřístupné.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 13.4.2021
Déšť
3°C
0°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1025.5hPa
Vítr: 6.3m/s
z severu
Zítra
Středa 14.4.
Zataženo
3°C
-1°C
Čtvrtek
15.4.2021
Déšť se sněhem
1°C
-1°C
Pátek
16.4.2021
Polojasno
3°C
-4°C
Sobota
17.4.2021
Polojasno
6°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Orličky 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Apartmán U Růčků - Pronájem apartmánu
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Čenkovice - Skiareál Čenkovice spolu s areálem Červená Voda dnes tvoří zajímavé středisko v Orlických horách. Oba lyžařské areály se sloučily v jedno centrum lyžování pod Bukovou horou – Čenkovice najdete na její severozápadní straně, z jižních a východních směrů k ní směřuje lanovka z Červené Vody. Zdejší areál je největším lyžařským střediskem v Pardubickém kraji a řadí se mezi prvních pět lyžařských lokalit s nejčistším vzduchem v České republice.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Šanov - Ski areál Šanov se nachází v Orlických horách nedaleko města Králíky. Ski areál je bohatě vybaven. Na své si tak přijde každý.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.