Suchý vrch

Suchý vrch je nejvyšší vrchol v Bukovohorské hornatině, která je součástí Orlických hor. Suchý vrch je zajímavý především tím, že se nachází na historické zemské hranici Čech a Moravy a zároveň tudy prochází hlavní evropské rozvodí Severního a Černého moře.

Suchý vrch spadá do Přírodního parku Suchý vrch a Buková hora, přičemž Buková hora je známým centrem lyžování v Orlických horách. Z jedné strany se na Bukovce lyžuje v areálu Červená Voda a z druhé strany v areálu Čenkovice. Poblíž Suchého vrchu vedou také pravidelně upravované běžkařské trasy.

Kramářova chata a rozhledna - obě jsou dnes přístupné

Samotný vrchol Suchého vrchu je kryt souvislým smrkovým porostem, pouze nejvyšší vrcholové partie pokrývá menší horská louka. Zřejmě nejznámější stavbou v sedle Suchého vrchu je Kramářova chata a rozhledna. Chata slouží veřejnosti již od roku 1928, po privatizaci v roce 1991 však postrádala údržbu, chátrala a v roce 1996 musela být uzavřena. V červenci 2003 chata dokonce vyhořela. Znovu otevřena pro veřejnost byla až v roce 2012 po téměř dvouleté nákladné rekonstrukci za podpory EU.

V roce 1932 byla ke Kramářově chatě přistavěna rozhledna, kterou však pořár nijak nezasáhl, a je veřejnosti přístupná stále.

Dělostřelecká tvrz Bouda

Nedaleko od rozhledny můžete spatřit dělostřeleckou tvrz Bouda, která měla chránit pohraniční prostor před 2. světovou válkou, ale jak všichni dobře víme, fašistické Německo republiku obsadilo bez boje po Mnichovské dohodě 15.3.1939.

Přímo na vrcholu jsou v provozu radiokomunikační převaděče, vojenský převaděč a přilehlé budovy v těsné blízkosti parkoviště jsou veřejnosti nepřístupné.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Orličky 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Apartmán U Růčků - Pronájem apartmánu
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Ski areál Čenkovice - Skiareál Čenkovice spolu s areálem Červená Voda dnes tvoří zajímavé středisko v Orlických horách. Oba lyžařské areály se sloučily v jedno centrum lyžování pod Bukovou horou – Čenkovice najdete na její severozápadní straně, z jižních a východních směrů k ní směřuje lanovka z Červené Vody. Zdejší areál je největším lyžařským střediskem v Pardubickém kraji a řadí se mezi prvních pět lyžařských lokalit s nejčistším vzduchem v České republice.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Šanov - Ski areál Šanov se nachází v Orlických horách nedaleko města Králíky. Ski areál je bohatě vybaven. Na své si tak přijde každý.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.
Vyhlídka Havlova skála - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na řeku Berounku se nachází nedaleko obce Liblín.
Vyhlídka Kozí bouda - Nad řekou Berounkou, nedaleko od obce Bukovec, se nachází krásné vyhlídkové místo.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.