Znojemské podzemí

Znojemské podzemí je nejdelší komplex podzemních chodeb a sklepení v České republice. Rozsáhlé podzemní prostory zde měří necelých 27 kilometrů a zaujímají plochu 4 pater.

Velmi tvrdá hornina pod historickým jádrem města a primitivní prostředky k hloubení podzemí

Znojemské podzemí se začalo budovat ve středověku, přibližně na přelomu 14. a 15. století, současně s ním započala významná éra výstavby kamenných obytných budov. V podstatě měl každý dům své podzemní prostory, které byly tehdy využívány jako sklepení pro uchovávání potravin. Původní plocha podzemí byla v té době zhruba 40 hektarů a pokrývala výhradně budovy pod historickým jádrem města. Podzemí budovali dělníci, nádeníci, čeledíni a také jihlavští havíři, šlo ovšem o práce ve velmi tvrdých podmínkách, jednalo se o houževnaté skalisko, do kterého hloubit otvory trvalo několik století. Pochopitelně nebylo k dispozici žádné technické vybavení, jaké mají k dispozici dnešní ražiči tunelů, tehdy se používaly pouze ruční nástroje (sekáč, mlátek a špičák).

Znojmo - Město duchů 

Část podzemí byla využívána jako odvodňovací štola (tzv. Jezuitský vodovod), v některých prostorách byly vyhloubeny studny a podzemí také sloužilo jako středověká mučírna. Kromě mučení vězňů se v podzemí mohli lidé ukrývat před nepřáteli, dalo se tu vařit i topit dřevem pomocí speciálních kouřových vývodů do stávajících komínů obytných budov. Z tohoto důvodu získalo město Znojmo přezdívku Město duchů, jelikož nepřátelští vojáci nikoho živého ve městě neobjevili a přesto se kouřilo z komínů.

Obtížné sanační práce s ručním nářadím 

V 60. letech 20. století docházelo často k sesuvům půdy kvůli nepřiměřené zátěži vozovky projíždějícími nákladními automobily, dláždění se propadalo do 1. podzemního patra, proto byla následně provedena revize podzemí a byly provedeny sanační práce s vyztužením patra železobetonovými nosníky. Tyto speciální stavební práce prováděla odborná firma Výstavba kamenouhelných dolů, přičemž se tu vzhledem k malým rozměrům podzemních chodeb muselo pracovat mnohdy jen s ručním nářadím, s kolečky a kbelíky.

Dnes jsou katakomby přístupné veřejnosti, prohlídková trasa je dlouhá zhruba 1 km, začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokově ulici, která je spojnicí Masarykova a Horního náměstí.

 

Otevírací doba a vstupné (klasická prohlídková trasa)

Čas příští prohlídky je vždy uveden na světelném displeyi u pokladny. Přesné časy prohlídek Vám sdělí daný den pokladna podzemí.

V ČERVENCI A SRPNU JE MOŽNÉ REZERVOVAT KLASICKOU TRASU POUZE PRO SKUPINY NAD 10 OSOB.

Říjen - duben PO - SO 10.00 - 17.00
                        NE         13.00 - 16.00
Květen, červen, září denně 9.00 - 17.00
Červenec - srpen denně 9.00 - 18.00

Poslední vstup: 1 hod před zavírací dobou
Doba trvání prohlídky: cca 60 min

VSTUPNÉ

Plné vstupné - dospělí 95,-
Snížené vstupné-děti 6-15 let, studenti, důchodci, ZTP a ZTP/P 55,-
Rodinné vstupné 1 dospělý + max. 2 děti do 15 let 115,-
Rodinné vstupné 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let 210,-
Organizované skupiny předškolní mládeže nad 10 osob (3-6 let) 15,-
Organizované skupiny školní mládeže (žáků ZŠ 6-15 let) nad 10 osob 45,-

U pokladny je nutno nahlásit celkový počet osob, i neplatící děti do 6 let.
Pro uplatnění nároku na slevu je nutno předkládat odpovídající doklady. Lze uplatnit pouze jeden druh slevy.

Vstup zdarma platí pro

děti do 6 let (mimo organizované skupiny předškolní mládeže 3-6 let)
držitele průkazu ZTP – děti a doprovod dítěte ZTP/P 1 dospělá osoba
průvodce doprovázející skupinu více jak 20 návštěvníků (dospělých, studentů, seniorů)
pedagogický dozor 1 dospělá osoba u organizovaných skupin předškolní a školní (ZŠ)
mládeže nad 10 osob, u skupin nad 25 dětí max. 2 dospělé osoby,
po předložení novinářského průkazu novináři
pro předložení průkazu pracovníci památkových ústavů

 

Vstupné do tzv. Adrenalinové trasy

 

Adrenalinová trasa 1 110,-
Adrenalinová trasa 2 130,-
Adrenalinová trasa 3 200,-

 

Vstupné do adrenalinové trasy je jednotné, nelze uplatnit žádný nárok na slevu.

Ceny jsou včetně 15 % DPH    

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Znojmo 
Web: Znojemské podzemí
Email: podzemi@znojemskabeseda.cz
Telefon: +420 515 221 342

Místa v okolí

Znojmo - Znojmo je okresní město na východě Jihomoravského kraje. Leží na řece Dyji, asi 55 km jihozápadně od Brna. Město má přibližně 35 tisíc obyvatel. Ze Znojma do Rakouska je to pouhých 8 km.
Vzdálenost: 1km
Street Workout hřiště Znojmo - Město Znojmo se může pochlubit Street Workout hřištěm. Bylo postaveno ve vnitrobloku domů na Slovenské ulici. Hřiště je přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 1km
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vestec u Chocerad - Na okraji obce Vestec, nedaleko Chocerad v okrese Benešov, byla postavena v roce 2012 menší dřevěná vyhlídka. K vyhlídkové zastřešené plošině ve výšce necelých 6 metrů nad zemí vede 28 schodů, rozhlednička je vysoká 8 metrů.
Workout hřiště Vestec - V obci Vestec, v okrese Praha západ (nikoli v okrese Benešov) je k dispozici zdarma venkovní cvičiště (Workout park).
Rozhledna Neštětická hora - Rozhledna Neštětická hora je jednou z železobetonových konstrukcí z první poloviny dvacátého století, které se dosud na našem území dochovaly. Byla postavena v roce 1927.
Rozhledna Vysoký vrch - Malá dřevěná konstrukce vyhlídkového bodu ve tvaru čtyřbokého jehlanu není přímo rozhlednou, je vysoká pouhých pět metrů, ale to stačí k tomu, aby se vám otevřel krásný pohled na Křivoklátsko, České středohoří a pohoří Brdy.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.