Znojemské podzemí

Znojemské podzemí je nejdelší komplex podzemních chodeb a sklepení v České republice. Rozsáhlé podzemní prostory zde měří necelých 27 kilometrů a zaujímají plochu 4 pater.

Velmi tvrdá hornina pod historickým jádrem města a primitivní prostředky k hloubení podzemí

Znojemské podzemí se začalo budovat ve středověku, přibližně na přelomu 14. a 15. století, současně s ním započala významná éra výstavby kamenných obytných budov. V podstatě měl každý dům své podzemní prostory, které byly tehdy využívány jako sklepení pro uchovávání potravin. Původní plocha podzemí byla v té době zhruba 40 hektarů a pokrývala výhradně budovy pod historickým jádrem města. Podzemí budovali dělníci, nádeníci, čeledíni a také jihlavští havíři, šlo ovšem o práce ve velmi tvrdých podmínkách, jednalo se o houževnaté skalisko, do kterého hloubit otvory trvalo několik století. Pochopitelně nebylo k dispozici žádné technické vybavení, jaké mají k dispozici dnešní ražiči tunelů, tehdy se používaly pouze ruční nástroje (sekáč, mlátek a špičák).

Znojmo - Město duchů 

Část podzemí byla využívána jako odvodňovací štola (tzv. Jezuitský vodovod), v některých prostorách byly vyhloubeny studny a podzemí také sloužilo jako středověká mučírna. Kromě mučení vězňů se v podzemí mohli lidé ukrývat před nepřáteli, dalo se tu vařit i topit dřevem pomocí speciálních kouřových vývodů do stávajících komínů obytných budov. Z tohoto důvodu získalo město Znojmo přezdívku Město duchů, jelikož nepřátelští vojáci nikoho živého ve městě neobjevili a přesto se kouřilo z komínů.

Obtížné sanační práce s ručním nářadím 

V 60. letech 20. století docházelo často k sesuvům půdy kvůli nepřiměřené zátěži vozovky projíždějícími nákladními automobily, dláždění se propadalo do 1. podzemního patra, proto byla následně provedena revize podzemí a byly provedeny sanační práce s vyztužením patra železobetonovými nosníky. Tyto speciální stavební práce prováděla odborná firma Výstavba kamenouhelných dolů, přičemž se tu vzhledem k malým rozměrům podzemních chodeb muselo pracovat mnohdy jen s ručním nářadím, s kolečky a kbelíky.

Dnes jsou katakomby přístupné veřejnosti, prohlídková trasa je dlouhá zhruba 1 km, začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokově ulici, která je spojnicí Masarykova a Horního náměstí.

 

Otevírací doba a vstupné (klasická prohlídková trasa)

Čas příští prohlídky je vždy uveden na světelném displeyi u pokladny. Přesné časy prohlídek Vám sdělí daný den pokladna podzemí.

V ČERVENCI A SRPNU JE MOŽNÉ REZERVOVAT KLASICKOU TRASU POUZE PRO SKUPINY NAD 10 OSOB.

Říjen - duben PO - SO 10.00 - 17.00
                        NE         13.00 - 16.00
Květen, červen, září denně 9.00 - 17.00
Červenec - srpen denně 9.00 - 18.00

Poslední vstup: 1 hod před zavírací dobou
Doba trvání prohlídky: cca 60 min

VSTUPNÉ

Plné vstupné - dospělí 95,-
Snížené vstupné-děti 6-15 let, studenti, důchodci, ZTP a ZTP/P 55,-
Rodinné vstupné 1 dospělý + max. 2 děti do 15 let 115,-
Rodinné vstupné 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let 210,-
Organizované skupiny předškolní mládeže nad 10 osob (3-6 let) 15,-
Organizované skupiny školní mládeže (žáků ZŠ 6-15 let) nad 10 osob 45,-

U pokladny je nutno nahlásit celkový počet osob, i neplatící děti do 6 let.
Pro uplatnění nároku na slevu je nutno předkládat odpovídající doklady. Lze uplatnit pouze jeden druh slevy.

Vstup zdarma platí pro

děti do 6 let (mimo organizované skupiny předškolní mládeže 3-6 let)
držitele průkazu ZTP – děti a doprovod dítěte ZTP/P 1 dospělá osoba
průvodce doprovázející skupinu více jak 20 návštěvníků (dospělých, studentů, seniorů)
pedagogický dozor 1 dospělá osoba u organizovaných skupin předškolní a školní (ZŠ)
mládeže nad 10 osob, u skupin nad 25 dětí max. 2 dospělé osoby,
po předložení novinářského průkazu novináři
pro předložení průkazu pracovníci památkových ústavů

 

Vstupné do tzv. Adrenalinové trasy

 

Adrenalinová trasa 1 110,-
Adrenalinová trasa 2 130,-
Adrenalinová trasa 3 200,-

 

Vstupné do adrenalinové trasy je jednotné, nelze uplatnit žádný nárok na slevu.

Ceny jsou včetně 15 % DPH    

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Znojmo 
Web: Znojemské podzemí
Email: podzemi@znojemskabeseda.cz
Telefon: +420 515 221 342

Místa v okolí

Znojmo - Znojmo je okresní město na východě Jihomoravského kraje. Leží na řece Dyji, asi 55 km jihozápadně od Brna. Město má přibližně 35 tisíc obyvatel. Ze Znojma do Rakouska je to pouhých 8 km.
Vzdálenost: 1km
Street Workout hřiště Znojmo - Město Znojmo se může pochlubit Street Workout hřištěm. Bylo postaveno ve vnitrobloku domů na Slovenské ulici. Hřiště je přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 1km
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.