Rozhledna Mařenka

Vypravíte-li se do Slavonic, do Telče nebo Dačic, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nedaleké rozhledny Mařenka. Zajímavá technická stavba vyhlídkové věže stojí na vrcholu stejnojmenného kopce od roku 2012.

Svazek obcí Podhůří Mařenky nechal postavit zajímavou moderní stavbu 

Předchůdcem dnešní rozhledny Mařenka byla v letech 1941 - 1957 dřevěná triangulační věž. Sloužila rovněž jako vyhlídkový bod, ovšem v roce 1957 neodolala náporu vichřice, zřítila se, a nová věž tu pak postavena nebyla. Plány na výstavbu větší a komfortnější stavby vznikly až v roce 2003, moderní vyhlídkovou věž se tu rozhodl postavit svazek obcí Podhůří Mařenky. Stavební povolení se podařilo získat o 6 let později a v roce 2010 se mohlo začít stavět. Obec Štěměchy obdržela dotaci z programu ROP NUTS II - Jihovýchod ve výši tří milionů korun a zbývající 4 a půl milionu Kč financovaly jednotlivé obce ze svých rozpočtů. Rozhlednu stavěla firma Lavimont a.s., která ji slavnostně předala do užívání 27. října 2012 k 94. výročí vzniku samostatného Československa.

Krásný výhled do malebné krajiny si nenechte ujít

Rozhledna je vysoká 30 metrů, stojí na 9 metrů vysokém železobetonovém podstavci s kamenným obkladem. Konstrukce rozhledny je montovaná z dřevěných dílců s kovovými spojovacími prvky a uvnitř stavby v podobě sférického trojúhelníku je vztyčeno ocelové točité schodiště se 156 schody. Vyhlídkovou věž projektoval Ing. arch. Martin Franěk (ateliér Penta v.o.s. Jihlava).

Z vyhlídkové plošiny je kruhový výhled, uvidíte horu Javořice s TV vysílačem, Křemešník, Devět skal, pohoří Železné hory a Drahanskou vrchovinu. Na obzoru jistě nepřehlédnete chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany a za dobré viditelnosti Pálavu nebo malebnou krajinu České Kanady, případně vzdálenější Novohradské hory, Malé Karpaty, nebo dokonce některé alpské vrcholy.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 27.2.2021
Zataženo
3°C
0°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1036.2hPa
Vítr: 5.9m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Neděle 28.2.
Jasno
3°C
0°C
Pondělí
1.3.2021
Skoro jasno
6°C
1°C
Úterý
2.3.2021
Jasno
8°C
-1°C
Středa
3.3.2021
Skoro jasno
11°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Štěměchy 
Web: Rozhledna Mařenka

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.