Rozhledna Mařenka

Vypravíte-li se do Slavonic, do Telče nebo Dačic, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nedaleké rozhledny Mařenka. Zajímavá technická stavba vyhlídkové věže stojí na vrcholu stejnojmenného kopce od roku 2012.

Svazek obcí Podhůří Mařenky nechal postavit zajímavou moderní stavbu 

Předchůdcem dnešní rozhledny Mařenka byla v letech 1941 - 1957 dřevěná triangulační věž. Sloužila rovněž jako vyhlídkový bod, ovšem v roce 1957 neodolala náporu vichřice, zřítila se, a nová věž tu pak postavena nebyla. Plány na výstavbu větší a komfortnější stavby vznikly až v roce 2003, moderní vyhlídkovou věž se tu rozhodl postavit svazek obcí Podhůří Mařenky. Stavební povolení se podařilo získat o 6 let později a v roce 2010 se mohlo začít stavět. Obec Štěměchy obdržela dotaci z programu ROP NUTS II - Jihovýchod ve výši tří milionů korun a zbývající 4 a půl milionu Kč financovaly jednotlivé obce ze svých rozpočtů. Rozhlednu stavěla firma Lavimont a.s., která ji slavnostně předala do užívání 27. října 2012 k 94. výročí vzniku samostatného Československa.

Krásný výhled do malebné krajiny si nenechte ujít

Rozhledna je vysoká 30 metrů, stojí na 9 metrů vysokém železobetonovém podstavci s kamenným obkladem. Konstrukce rozhledny je montovaná z dřevěných dílců s kovovými spojovacími prvky a uvnitř stavby v podobě sférického trojúhelníku je vztyčeno ocelové točité schodiště se 156 schody. Vyhlídkovou věž projektoval Ing. arch. Martin Franěk (ateliér Penta v.o.s. Jihlava).

Z vyhlídkové plošiny je kruhový výhled, uvidíte horu Javořice s TV vysílačem, Křemešník, Devět skal, pohoří Železné hory a Drahanskou vrchovinu. Na obzoru jistě nepřehlédnete chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany a za dobré viditelnosti Pálavu nebo malebnou krajinu České Kanady, případně vzdálenější Novohradské hory, Malé Karpaty, nebo dokonce některé alpské vrcholy.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 23.9.2020
Déšť
19°C
13°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1008.7hPa
Vítr: 2.8m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 24.9.
Polojasno
20°C
14°C
Pátek
25.9.2020
Déšť
15°C
8°C
Sobota
26.9.2020
Zataženo
6°C
7°C
Neděle
27.9.2020
Zataženo
8°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Štěměchy 
Web: Rozhledna Mařenka

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.