Rozhledna Mařenka

Vypravíte-li se do Slavonic, do Telče nebo Dačic, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nedaleké rozhledny Mařenka. Zajímavá technická stavba vyhlídkové věže stojí na vrcholu stejnojmenného kopce od roku 2012.

Svazek obcí Podhůří Mařenky nechal postavit zajímavou moderní stavbu 

Předchůdcem dnešní rozhledny Mařenka byla v letech 1941 - 1957 dřevěná triangulační věž. Sloužila rovněž jako vyhlídkový bod, ovšem v roce 1957 neodolala náporu vichřice, zřítila se, a nová věž tu pak postavena nebyla. Plány na výstavbu větší a komfortnější stavby vznikly až v roce 2003, moderní vyhlídkovou věž se tu rozhodl postavit svazek obcí Podhůří Mařenky. Stavební povolení se podařilo získat o 6 let později a v roce 2010 se mohlo začít stavět. Obec Štěměchy obdržela dotaci z programu ROP NUTS II - Jihovýchod ve výši tří milionů korun a zbývající 4 a půl milionu Kč financovaly jednotlivé obce ze svých rozpočtů. Rozhlednu stavěla firma Lavimont a.s., která ji slavnostně předala do užívání 27. října 2012 k 94. výročí vzniku samostatného Československa.

Krásný výhled do malebné krajiny si nenechte ujít

Rozhledna je vysoká 30 metrů, stojí na 9 metrů vysokém železobetonovém podstavci s kamenným obkladem. Konstrukce rozhledny je montovaná z dřevěných dílců s kovovými spojovacími prvky a uvnitř stavby v podobě sférického trojúhelníku je vztyčeno ocelové točité schodiště se 156 schody. Vyhlídkovou věž projektoval Ing. arch. Martin Franěk (ateliér Penta v.o.s. Jihlava).

Z vyhlídkové plošiny je kruhový výhled, uvidíte horu Javořice s TV vysílačem, Křemešník, Devět skal, pohoří Železné hory a Drahanskou vrchovinu. Na obzoru jistě nepřehlédnete chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany a za dobré viditelnosti Pálavu nebo malebnou krajinu České Kanady, případně vzdálenější Novohradské hory, Malé Karpaty, nebo dokonce některé alpské vrcholy.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Štěměchy 
Web: Rozhledna Mařenka

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.