Kamenný dům

Kamenný dům je unikátní kamennou stavbou pozdní gotiky na Václavském náměstí v Kutné Hoře. Uvnitř domu je přístupná expozice Českého muzea stříbra. Dům je již mnoho let součástí městské památkové rezervace a je také zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kamenný dům v Kutné Hoře je třípodlažní stavba s vysokým trojúhelníkovým štítem a s gotickými okny. Zvenčí je bohatě zdoben sochařskou výzdobou a z gotického průčelí vyčnívá v druhém podlaží kaple v kamenném arkýři. V přízemí je vytvořena dvojitá vstupní brána se třemi pilíři a uvnitř domu se nachází třípatrový sklep.

Sídlo bohatých měšťanů je uměleckým kamenickým dílem

K domu patřil původně i sousední dům po levé straně, který byl ovšem v 19. století přestavěn do romantizující renesančně-barokní podoby. Postavit takový dům si mohli dovolit pouze velmi bohatí měšťané, tento dům nechal vybudovat v centru Kutné Hory měšťan Prokop Kroupa v letech 1485 - 1499. Po dokončení stavby byl povýšen v roce 1499 do šlechtického stavu. Precizní kamenickou práci tu odvedl mistr Brikcius Gauske ze Zhořelce. V roce 1839 byl dům upraven a v letech 1900 - 1902 regotizován. Obnova objektu zahrnovala i mistrovské sochy, např. sochu Madonny od profesora J. Kastnera.

V Kamenném domě dnes sídlí část sbírek Českého muzea stříbra - významné expozice Lapidárium (Umění kameníků doby Jagellonské) a Měšťanská kultura a život od 17. do 19. století.

 

Otevírací doba:

duben a říjen 9.00 - 17.00
květen, červen a září 9.00 - 18.00
červenec a srpen 10.00 - 18.00
listopad 10.00 - 16.00
pondělí - zavřeno 

 

Vstupné:

Královské horní město - měšťanská kultura a život v 17. - 19. století

Prohlídky pouze s průvodcem.

dospělí 50,- Kč
děti, studenti, senioři 30,- Kč

Lapidárium

dospělí 40,- Kč
děti, studenti, senioři 20,- Kč

Královské horní město + Lapidárium

dospělí 80,- Kč
děti, studenti, senioři 40,- Kč

Vstupné do objektu k návštěvě výstavy

dospělí 20,- Kč
děti, studenti, senioři 10,- Kč

 

 


 
]

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 14.11.2019
Polojasno
5°C
6°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.8hPa
Vítr: 4.4m/s
z jiho-východu
Zítra
Pátek 15.11.
Polojasno
10°C
10°C
Sobota
16.11.2019
Zataženo
11°C
7°C
Neděle
17.11.2019
Deštivo
14°C
7°C
Pondělí
18.11.2019
Silný déšť
4°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Václavské náměstí 183/26
Kutná Hora 
Web: Kamenný dům
Email: info@cms-kh.cz
Telefon: +420 327 512 159

Místa v okolí

Kutná Hora - Kutná Hora je okresní město ve Středočeském kraji a významná městská památková rezervace, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Žije zde přibližně 22 000 obyvatel.
Vzdálenost: 1km
Kostel sv. Jakuba Staršího Kutná Hora - Panorama Kutné Hory si nelze představit bez vysoké štíhlé věže kostela sv. Jakuba.
Vzdálenost: 1km
Kamenná kašna - Kamenná kašna v Kutné Hoře byla velkolepým dílem Matěje Rejska jak pro svůj účel, tak pro dokonalé architektonické provedení.
Vzdálenost: 1km
Galerie Středočeského kraje - Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. stolet
Vzdálenost: 1km
Jezuitská kolej v Kutné Hoře - Jezuitská kolej neodmyslitelně patří k dominantám města Kutná Hora.
Vzdálenost: 1km
Street workout park Kutná Hora - V Kutné Hoře je vybudován velmi pěkný moderní Workout park, který je dostupný zdarma všem zájemcům po celý rok.
Vzdálenost: 1km
Dětské workoutové hřiště v Kutné Hoře - Dětské workoutové hřiště U Sokoláku
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.
SKiPi Funpark a restaurace - SKiPi - to je multifunkční centrum s pestrou nabídkou atrakcí pro děti, ale i dospělí zde najdou své v prostorách příjemné restaurace s kavárnou. Můžete také navštívit rozsáhlou horolezeckou stěnu včetně boulderovky.
Rybník Přední Sax - Rybník Přední Sax se nachází nedaleko města Veselí nad Lužnicí. Byl založen Jindřichem IV. z Hradce na konci 15. století.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.