Žďákovský most

Žďákovský most je největší jednoobloukový most (bez táhla) na světě. Své jméno získal po zatopené obci Žďákov u Chrastu. 

Most století 

Stavba mostu byla prováděna na dvě etapy. První stavební práce započaly v roce 1958 a stavělo se po dobu dvou let. Následovala čtyřletá přestávka v letech 1960 - 1964 a druhá fáze výstavby probíhala v letech 1965 - 1967. Tento unikátní stavební výtvor patří k mnoha chloubám stavitelských dovedností v době 60. let 20. století. Žďákovský most se stal po jeho dokončení největším prostým plnostěnným dvoukloubovým ocelovým obloukovým mostem na světě a dnes v této kategorii mostních konstrukcí zaujímá osmé místo. Dodnes je ale stále nejdelším jednoobloukovým mostem s horní mostovkou (bez táhla) na světě. V roce 2001 byla Žďákovskému mostu v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena cena Most století. Cenu si pochopitelně zaslouží všichni projektanti, stavitelé a dělníci, kteří se na jeho stavbě podíleli. 

Trhliny v konstrukci mostovky 

V roce 1998 bylo při pravidelné revizní prohlídce objeveno v trámu mostovky několik trhlin, most byl zcela uzavřen pro provoz vozidel a vznikla i kuriozní situace, kdy museli cestující na jedné straně mostu vystoupit z autobusu, most pěšky přejít a na druhé straně pak znovu nastoupit do jiného autobusu. Nakonec se podařilo trhliny opravit (případná dešťová voda uvnitř dutin neměla kudy odtékat a v mrazu led zvětšoval svůj objem, konstrukci namáhal a hrozilo její poškození). Po dvou měsících uzavírky provozu byl most znovu otevřen.

Rozsáhlá rekonstrukce mostu má být dokončena v říjnu 2017

Most byl však stále velmi zatěžován automobilovým provozem, zejména naloženými kamiony s návěsy, což nakonec vedlo v roce 2010 k zákazu vjezdu na mostní konstrukci vozidlům s hmotností nad 13 tun. V roce 2011 bylo vyhlášeno výběrové řízení na generální rekonstrukci mostu, která měla být provedena v rozsahu necelých 160 milionů korun. Soudní spory však samotnou opravu mostu oddálily až do června 2015. Most musel být pro veškerou dopravu uzavřen a znovu otevřen byl až 16. září 2016, a to pouze pro automobilovou a nákladní dopravu. Chodci mají prozatím na most zakázaný vstup, přičemž dokončení rekonstrukce mostu by mělo připadnout na říjen roku 2017. 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 14.6.2021
Jasno
21°C
14°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1020.4hPa
Vítr: 0.6m/s
z severo-východu
Zítra
Úterý 15.6.
Polojasno
23°C
17°C
Středa
16.6.2021
Zataženo
25°C
18°C
Čtvrtek
17.6.2021
Jasno
28°C
19°C
Pátek
18.6.2021
Polojasno
29°C
21°C

Kontakt

Adresa:
Orlík nad Vltavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Daniela Hacmacová - Půjčovna nabízí lodě na Orlíku.
Vzdálenost: 3km
Autocaamp Velký Vír - Autocamp Velký Vír se řadí k nejatraktivnějším a nejoblíbenějším kempům v jižních Čechách. Vyhledávaná oblast Orlické přehrady je ideální pro koupání, rekreaci a vodní sporty a kemp disponuje veškerým potřebným zázemím, aby se tu jeho návštěvníci cítili příjemně.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Rekreační středisko (kemp) Radava - Rekreační středisko Radava na břehu Orlické přehrady je ideálním místem pro rekreační pobyt víkendový, prázdninový nebo dovolenkový.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Brandlín - Původní tvrz přestavěná na barokní zámek.
Rozhledna Třasák (Útvina) - Rozhledna Třasák patří k našim nejkrásnějším vyhlídkovým stavbám. Nachází se na soukromém pozemku, je však přístupná veřejnosti.
Rozhledna Karlova vyhlídka (Vyhlídka Karla IV.) - Rozhledna Karlova vyhlídka, známá i pod názvem Vyhlídka Karla IV., je 15 metrů vysoká kamenná stavba v novogotickém slohu z roku 1876. Je to současně nejstarší rozhledna v tomto městě. 
Rozhledna Doubská hora - Rozhledna Doubská hora je objekt z roku 1905.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.