Žďákovský most

Žďákovský most je největší jednoobloukový most (bez táhla) na světě. Své jméno získal po zatopené obci Žďákov u Chrastu. 

Most století 

Stavba mostu byla prováděna na dvě etapy. První stavební práce započaly v roce 1958 a stavělo se po dobu dvou let. Následovala čtyřletá přestávka v letech 1960 - 1964 a druhá fáze výstavby probíhala v letech 1965 - 1967. Tento unikátní stavební výtvor patří k mnoha chloubám stavitelských dovedností v době 60. let 20. století. Žďákovský most se stal po jeho dokončení největším prostým plnostěnným dvoukloubovým ocelovým obloukovým mostem na světě a dnes v této kategorii mostních konstrukcí zaujímá osmé místo. Dodnes je ale stále nejdelším jednoobloukovým mostem s horní mostovkou (bez táhla) na světě. V roce 2001 byla Žďákovskému mostu v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena cena Most století. Cenu si pochopitelně zaslouží všichni projektanti, stavitelé a dělníci, kteří se na jeho stavbě podíleli. 

Trhliny v konstrukci mostovky 

V roce 1998 bylo při pravidelné revizní prohlídce objeveno v trámu mostovky několik trhlin, most byl zcela uzavřen pro provoz vozidel a vznikla i kuriozní situace, kdy museli cestující na jedné straně mostu vystoupit z autobusu, most pěšky přejít a na druhé straně pak znovu nastoupit do jiného autobusu. Nakonec se podařilo trhliny opravit (případná dešťová voda uvnitř dutin neměla kudy odtékat a v mrazu led zvětšoval svůj objem, konstrukci namáhal a hrozilo její poškození). Po dvou měsících uzavírky provozu byl most znovu otevřen.

Rozsáhlá rekonstrukce mostu má být dokončena v říjnu 2017

Most byl však stále velmi zatěžován automobilovým provozem, zejména naloženými kamiony s návěsy, což nakonec vedlo v roce 2010 k zákazu vjezdu na mostní konstrukci vozidlům s hmotností nad 13 tun. V roce 2011 bylo vyhlášeno výběrové řízení na generální rekonstrukci mostu, která měla být provedena v rozsahu necelých 160 milionů korun. Soudní spory však samotnou opravu mostu oddálily až do června 2015. Most musel být pro veškerou dopravu uzavřen a znovu otevřen byl až 16. září 2016, a to pouze pro automobilovou a nákladní dopravu. Chodci mají prozatím na most zakázaný vstup, přičemž dokončení rekonstrukce mostu by mělo připadnout na říjen roku 2017. 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 18.1.2021
Sněžení
0°C
0°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1021.9hPa
Vítr: 4.6m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Úterý 19.1.
Sněžení
0°C
3°C
Středa
20.1.2021
Polojasno
6°C
0°C
Čtvrtek
21.1.2021
Skoro jasno
3°C
-1°C
Pátek
22.1.2021
Zataženo
3°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Orlík nad Vltavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Daniela Hacmacová - Půjčovna nabízí lodě na Orlíku.
Vzdálenost: 3km
Autocaamp Velký Vír - Autocamp Velký Vír se řadí k nejatraktivnějším a nejoblíbenějším kempům v jižních Čechách. Vyhledávaná oblast Orlické přehrady je ideální pro koupání, rekreaci a vodní sporty a kemp disponuje veškerým potřebným zázemím, aby se tu jeho návštěvníci cítili příjemně.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Rekreační středisko (kemp) Radava - Rekreační středisko Radava na břehu Orlické přehrady je ideálním místem pro rekreační pobyt víkendový, prázdninový nebo dovolenkový.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.
Rozhledna Jeřabina - Rozhledna Jeřabina je jednou z nejstarších vyhlídkových staveb na území České republiky. 
Rozhledna Janov u Děčína - V roce 2013 nechal mobilní operátor vztyčit poblíž obce Janov ocelový stožár.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.