Botanická zahrada Liberec

Nejstarší botanickou zahradou v České republice je Botanická zahrada Liberec. Dominuje rozsáhlou sbírkou zejména tropických rostlin, které můžete obdivovat v devíti pavilonech na ploše zhruba 3000 m2. Roční návštěvnost zahrady se pohybuje kolem 200 tisíc osob. Zahrada prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je skutečnou chloubou města Liberec.

Botanickou zahradou se město Liberec mohlo pochlubit již v 19. století

Botanickou zahradu v Liberci založil místní Spolek přátel přírody (Verein der Naturfreunde in Reichenberg) v roce 1876. První skleník zde vyrostl o 8 let později. V roce 1893 musela botanická zahrada ustoupit výstavbě nového muzea a tak v letech 1883 - 85 se veškeré rostliny a keře přesunuly na pozemek, kde stojí zahrada dodnes (Lesní ulice, tehdy v blízkosti vojenské nemocnice). Bylo třeba znovu zasázet 15 tisíc rostlin a v roce 1895 bylo možné novou zahradu znovu otevřít. 

Za války se zahrada proměnila v zahradnictví a zelinářství

Účelem zahrady však nebylo jako dnes obdivování krásy rostlin a místo k sebevzdělávání a obohacení života, tehdy zahrada zásobovala město zelení a v první světové válce dokonce fungovala jako rozsáhlé zelinářství. Prvního velkého skleníku se zahrada dočkala až v roce 1925 a uvnitř se objevily první tropické rostliny. Před druhou světovou válkou byl zakládající spolek rozpuštěn, zahrada připadla městu Liberec a za války posloužila jako velké zahradnictví. Po válce byla zahrada poměrně chudá, nacházel se tu jen starý palmový skleník, několik menších nevytápěných skleníků, malé záhonky léčivých rostlin, několik vzrostlých stromů a bazének s vodními rostlinami.

Rok 1954 přináší zásadní průlom a začíná období nebývalého rozvoje zahrady 

Teprve v roce 1954 vznikla tzv. Severočeská botanická zahrada, která měla sloužit jako kulturně výchovné zařízení pro širokou veřejnost. Zahrada se budovala vesměs v akcích Z (tehdejší forma brigády), hlavním iniciátorem zásadních změn byl Pavel Smrž. Začala významně stoupat návštěvnost, a to především díky výměnnému programu semen rostlin s botanickými zahradami v Evropě i z jiných kontinentů. V roce 1956 tu vykvetl největší leknín světa - viktorie královská. V roce 1960 měla zahrada již několik velkých tropických skleníků a největší sladkovodní akvárium v Československu. Zájem veřejnosti o exempláře v zahradě byl obrovský, zatímco v roce 1954 do zahrady zavítalo 8000 návštěvníků, v roce 1981 to bylo již 393 700 osob. V 70. letech měla zahrada zhruba 1500 čtverečních metrů vytápěných skleníků, sbírku kaktusů cca 200 kusů, rozsáhlou sbírku orchidejí a 28 akvárií. Semena rostlin se vyměňovala se 160 zahradami po celém světě.

Řediteli zahrady byli po Pavlu Smržovi (odvolán v roce 1970 z politických důvodů po invazi vojsk Varšavské smlouvy na naše území v roce 1968) Vladislav Štěpánek v letech 1970 - 1986, Vladislav Daněk v letech 1986 - 1990 a od roku 1990 RNDr. Miloslav Studnička. 

Dnes je Botanická zahrada Liberec doslova chloubou města, už jste ji viděli?

První zásadní modernizace skleníků proběhla v letech 1995 - 2000. Staré skleníky byly strženy a na jejich místě vyrostl moderní komplex 9 výstavních pavilonů a 9 pěstitelských skleníků. Od roku 1995 se botanická zahrada oficiálně nazývá Botanická zahrada Liberec a v roce 2003 tu bylo zřízeno Záchranné centrum Cites, které chrání nejvíce ohrožené druhy rostlin z celého světa před jejich vyhubením.

 

Otevírací doba: 

Otevřeno je každý den ( Po - Ne )

  • 8 - 16 hod. během zimního času
  • 8 - 18 hod. během letního času

Vstupné:

  • Dospělí............................... 140 Kč
  • Žáci a studenti .................... 70 Kč
  • Vstupné pro rodinu ............. 320 Kč
  • ZTP..................................... 70 Kč
  • ZTP-P ( též doprovod ) ..... zdarma

 Děti předškolního věku mají vstup zdarma.

 

Mapa okolí

zvětšit

Otevírací doba

Pondělí8:00 - 18:00
Úterý8:00 - 18:00
Středa8:00 - 18:00
Čtvrtek8:00 - 18:00
Pátek8:00 - 18:00
Sobota8:00 - 18:00
Neděle8:00 - 18:00
Svátky8:00 - 18:00

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 13.7.2020
Polojasno
18°C
13°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1024.7hPa
Vítr: 2.2m/s
z severo-západu
Zítra
Úterý 14.7.
Polojasno
20°C
16°C
Středa
15.7.2020
Déšť
21°C
14°C
Čtvrtek
16.7.2020
Deštivo
16°C
12°C
Pátek
17.7.2020
Deštivo
15°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Liberec 
Web: Botanická zahrada Liberec
Email: info@botanyliberec.cz
Telefon: +420 485 252 811

Místa v okolí

Seakayak Liberec - Půjčovna má k dispozici rafty a mořské kajaky, které lze dopravit na všechny řeky České republiky.
Vzdálenost: 1km
Jsem z Liberce - Přehled událostí a akcí v Liberci a blízkém okolí. Profily míst s přehledem naplánovaných událostí, fotogalerií, videokanálem a s přehledem volných míst. U restaurací možnost vložit polední menu, včetně zobrazení místa na mapě. Pro uživatele portálu možnost využít i navigaci do oblíbeného místa či do místa konání události. Možnost sdílení informací přes sociální sítě i přes SMS.
Vzdálenost: 1km
Liberec - Liberec je statutární město na severu Čech v okrese Liberec. Má 105 000 obyvatel a je tak pátým největším českým městem ČR. Liberec je zakládajícím členem Euroregionu Nisa a od roku 2004 je i jeho hlavním městem. Liberec se v minulosti proslavil výrobou cukrovinek Lipo.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
apartmány FRIDAY - 2 samostatné apartmány velikostí bytů 2 1, plně vybavené domácnosti, zahrada, parkování, venkovní krb, výhled na Ještěd, zázemí pro děti
Vzdálenost: 2km
CrossCafe - Chcete se odměnit? Najdete nás v centru Liberce, v Pražské ulici. Stačí zaskočit do naší kavárny a vychutnat si pohodlí, příjemnou atmosféru a voňavou kávu. Všechny sendviče a saláty pro vás vyrábíme čerstvé přímo na kavárně. Prostě jako doma!
Vzdálenost: 2km
Residence SALVIA - V Residenci Salvia si můžete užívat nezávislosti, kterou vám skýtají plně vybavené apartmány v kombinaci s veškerými hotelovými službami. Residence Salvia je ideální místo pro pobyt rodiny s dětmi. Přestože je residence vzdálena necelých 100 m od liberecké radnice, jde o bydlení v naprosto klidné lokalitě, ušetřené městskýchhluků. Přístup k domu je pasáží z pěší zóny v Pražské ulici. V suterénu domu je klientům k dispozici finská sauna. Bezpečíklientů chrání moderní přístupové a komunikační zařízení a kamerový systém společných prostor a exteriérů se záznamem. Parkování pro klienty je zajištěno na vlastním vyhrazenémparkovištimezi ulicemi Papírová a Lucemburská, které je nonstop sledováno kamerovým systémem se záznamem. Pětipatrová budova je vybavena moderním výtahem. Připojení ADSL - internet a telefon.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libčice - Rozhledna Libčice je dřevěná konstrukce s vnitřním ocelovým točitým schodištěm. Vznikla na popud a podle projektu studentů ČVUT v roce 2019. Výstavby se ujala firma Skanska Reality a.s.
Rozhledna Vlková - Rozhledna Vlková je dřevěná stavba loveckého objektu s vyhlídkovou věží, vysokou 15 metrů. Vznikla v roce 1924, v místech, kde kdysi stával na konci 19. století vyhlídkový otevřený altánek.
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.