Hvězdárna a planetárium Brno

Hvězdárna a planetárium Brno na vrcholu Kraví hory je nejvýše položeným bodem v okruhu několika kilometrů. Objekt planetária a hvězdárny slouží široké veřejnosti jako kulturní a vzdělávací instituce s dlouholetou tradicí, více než 60 let. 

Výstavba hvězdárny byla zahájena na konci srpna 1948. Nejstaršími objekty je dvojice kopulí o průměru 7 metrů, které byly veřejnosti přístupné od 16.10.1954. V roce 1959 byla otevřena další budova, tentokrát přednáškový sál a malé projekční planetárium ZKP-1. V této podobě sloužily prostory veřejnosti až do roku 1991. V říjnu tohoto roku bylo uvedeno do provozu další projekční planetárium, tentokrát velkoprojekční tzv. Spacemaster. V letech 2010 - 2011 proběhla v celém areálu rozsáhlá rekonstrukce celkovým nákladem 97 milionů korun, z toho 65 milionů tvořily dotace z EU.

Za 60 let existence hvězdárny a planetária sem zavítalo více než tři miliony návštěvníků, v posledních letech se roční návštěvnost pohybuje kolem 100 tisíc osob.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Polojasno
15°C
4°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1014.1hPa
Vítr: 2.6m/s
z severo-východu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
15°C
6°C
Čtvrtek
22.4.2021
Skoro jasno
12°C
2°C
Pátek
23.4.2021
Skoro jasno
12°C
2°C
Sobota
24.4.2021
Polojasno
12°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Brno 
Web: Hvězdárna a planetárium Brno
Email: reditel@hvezdarna.cz
Telefon: 541 321 287

Místa v okolí

Ronald Barták - Půjčovna lodí nabízí vodácké výlety po všech řekách v České republice.
Vzdálenost: 1km
Brno minipivovar Magistr - Mezi velmi významná pivovarnická sídla v České republice patří Brno, druhé největší město u nás, správní město jižní Moravy.
Vzdálenost: 2km
Brno - Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Vzdálenost: 3km
Workout park Brno - Veveří - Workout hřiště v Björnsonově sadu v Brně - Veveří.
Vzdálenost: 1km
Muzeum města Brna - Muzeum se nachází v Brně na Špilberku. Nabízí svým návštěvníkům velmi zajímavé stálé expozice, které jistě stojí za návštěvu.
Vzdálenost: 2km
Památník Leoše Janáčka Brno - Památník Leoše Janáčka se nachází v Brně ve Smetanově ulici. Jedná se o zahradní domek, který je pod správou Moravského zemského muzea.
Vzdálenost: 2km
Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity Brno - Mendel museum se nachází v Brně na Mendelově náměstí.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.