Rozhledna Slovanka

Nejstarší ocelová vyhlídková věž v České republice se nazývá Slovanka a pochází z roku 1887. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 14 metrů je možné spatřit Jablonec nad Nisou, Liberec, Jizerské hory, Český ráj a Krkonoše.

Nejstarší ocelovou rozhlednu zachránily finanční příspěvky od různých dárců

 

Rozhledna stojí na bývalém tzv. Seibtově vrchu (majitel stavební parcely, pan Seibt, poskytl prostor pro stavbu rozhledny zdarma). Podezdívku pod litinovou konstrukci vyhlídkové věže postavil jediný zedník za několik dní a během pouhých 17 dnů sestavili tři dělníci 11 metrů vysokou a 5 tun těžkou konstrukci od vídeňské firmy Waagner. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 14. srpna 1887, zůčastnilo se jej zhruba 5 tisíc návštěvníků a na dobrovolném vstupném se vybralo tolik finančních prostředků, které přesáhly cenu celé stavby včetně dopravy.

 

Rozhledna byla v dobrém technickém stavu až do druhé světové války. Postupně chátrala, vstup na její vrchol byl na vlastní nebezpečí a v roce 1997 již byla nepřístupná. Rozhlednu zachránilo rozhodnutí vyhlásit její konstrukci technickou památkou. Zasloužilo se o to Občanské sdružení pro obnovu rozhledny Slovanka, založené 9.7.1999. Finanční příspěvky od mnoha různých nadšenců umožnily provést rekonstrukci této jedinečné technické památky a 5. července 2000 byla znovu pro veřejnost otevřena. Náklady na opravu  dosáhly výše 550 tisíc Kč.

 

Turistická chata Slovanka pochází z roku 1928. Ta původní chata v roce 1895 vyhořela. 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Lučany nad Nisou 

Místa v okolí

Ski areál Severák - Hrabětice - Lyžařský areál Severák - Hrabětice je zajímavým centrem zimních sportů v Jizerských horách.
Vzdálenost: 1km
Ubytování M - Objekt se nachází uprostřed chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.Všestranné sportovní a turistické vyžití a krásná okolní krajina s čistým horským vzduchem dává možnost relaxaci uprostřed hor.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Vzdálenost: 3km
Vodní nádrž Josefův Důl - Přehrada Josefův Důl na řece Kamenici slouží od roku 1982 jako zásobárna pitné vody pro zdejší kraj a je zde v provozu vodní elektrárna.
Vzdálenost: 3km
Ski areál U pily Lučany - Skiareál U pily Lučany patří k menším střediskům v Jizerských horách, které si však získalo mnohá lyžařská srdce.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz