Hýlačka

Rozhledna Hýlačka stojí nad městem Tábor již od roku 1920. Původní dřevěná chlouba zdejšího kraje však na Nový rok 2012 vyhořela a o tři roky později zde byla postavena nová ocelová vyhlídková věž.

Dřěvěná vyhlídková věž se dožila věku 91 let, zničil ji požár

 

Rozhledna Hýlačka byla slavnostně otevřena 4. června 1920 podle projektu táborského rodáka Ing. arch. Theodora Petříka. Připomínala dřevěnou husitskou hlásku krytou šindelem. Vyhlídkový bod nad městem Tábor sloužil veřejnosti mnoho let, byl po válce přejmenován na Rozhlednu svobody a po opravě v roce 1946 byla tato unikátní stavba veřejnosti přístupná až do roku 1967. V roce 1990 byla navrácena do majetku Klubu českých turistů a od 5. května 1991 se stala opět oblíbeným turistickým cílem. V roce 1995 byla rozhledna Hýlačka prohlášena za Kulturní památku České republiky.

 

Po bujarých oslavách příchodu Nového roku, 1. ledna 2012, několik hodin po půlnoci, vypukl v objektu rozhledny požár a k ránu již tato dřevěná konstrukce téměř celá shořela. Torzo rozhledny muselo být po zásahu táborské profesionální jednotky a dobrovolných hasičů nakonec strženo, protože hrozilo jeho zřícení. Na místě zasahovaly 4 hasičské cisterny a ani po dlouhodobém 16 měsíčním vyšetřování nebyla zjištěna příčina požáru. Památková ochrana rozhledny byla zrušena 7.6.2012.

 

Nakonec "zvítězil" projekt rozhledny, který se v soutěži o podobu nové rozhledny umístil na 3. místě 

 

Klub českých turistů uspořádal sbírku na stavbu nové rozhledny, v roce 2012 proběhla architektonická soutěž o její novou podobu, nakonec byl upřednostněn projekt ocelové konstrukce, který se umístil na 3. místě soutěže. Stavba začala v březnu 2015 a slavnostní otevření nové Hýlačky proběhlo 1. srpna 2015. Nová rozhledna, vysoká 35 metrů, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů nad zemí, vede k ní 136 schodů a vstup je výhradně přes bezobslužný turniket za 20 Kč. Rozhledna je otevřena v letním období od 9 do 18 hodin a v zimě od 9 do 16 hodin.Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 20.4.2021
Skoro jasno
13°C
5°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1014.2hPa
Vítr: 0.8m/s
z severu
Zítra
Středa 21.4.
Deštivo
13°C
6°C
Čtvrtek
22.4.2021
Skoro jasno
8°C
2°C
Pátek
23.4.2021
Skoro jasno
12°C
1°C
Sobota
24.4.2021
Jasno
12°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Tábor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Jez Tábor III. (Veselý - Čelkovice) - Jez Tábor III. na ř. km. 40,0 řeky Lužnice je sice konstruován se šikmou spádovou deskou, ovšem již za středního stavu vody se pod jezem tvoří nebezpečný silný vodní válec. Za nižší a střední vody lze zastavit vpravo na koze a lodě stáhnout propustí, případně přenášet. Za vyšší vody je vhodnější zakotvit vlevo a pracně přenášet po břehu do vzdálenosti asi 100 metrů pod jez. Zhruba 300 metrů pod jezem je postaven velmi pěkný obloukový železobetonový most Antonína Švehly - byl vybudován v letech 1934 - 35. Most je vysoký 25 metrů, dlouhý 167 metrů a při průjezdu pod mostem zde vodáci často zkouší hlasovou ozvěnu.
Vzdálenost: 3km
Jez Tábor IV. (jez Pokorný) - Jez Tábor IV. na ř. km. 39,3 řeky Lužnice s pozvolnou spádovou deskou se za optimální vody řadí k sjízdným jezům táborské kaskády. Pod jezem začíná úsek peřejí v úzkém zalesněném kaňonu, který patří k nejpůsobivějším místům této jihočeské řeky.
Vzdálenost: 3km
Vodácké tábořiště Harrachovka - Kemp u lesa pod městem Tábor na řece Lužnici na 37,1 ř. km patří k nejkrásnějším a velmi vyhledávaným místům v okolí řeky Lužnice. V areálu se nachází denně otevřená výletní restaurace Harrachovka, která se může pochlubit výtečnou kuchyní za přijatelné ceny. Od roku 1999 je Harrachovka přestavěna a zmodernizována a její provoz je po celý rok, tedy nově i v zimních měsících. Specialitou podniku jsou bramboráky, žebírka, zabijačkové a zvěřinové hody, které se tu konají pravidelně v zimním období. Nezřídka bývá pro zájem hostů provoz restaurace prodloužen do brzkých ranních hodin. Kapacita kempu je zhruba 50 stanů, k dispozici je pitná voda, WC a umývárna, oddělené parkoviště. Kemp je ideálním prostředím pro maminky s kočárky a malými dětmi, které tu mají k dispozici houpačky a prolézačky. V případě větších skupinových akcí (firemní akce, oslavy, večírky, svatby) není problém vše potřebné rezervovat. Každou neděli se v sezóně konají na terase Harrachovy restaurace koncerty countryových kapel.
Vzdálenost: 3km
Tábor - Tábor je okresní město na severu Jihočeského kraje. Leží asi 55 km severně od Českých Budějovic. Město má přibližně 37 tisíc obyvatel. Centrum Tábora je památkovou rezervací.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.