Hýlačka

Rozhledna Hýlačka stojí nad městem Tábor již od roku 1920. Původní dřevěná chlouba zdejšího kraje však na Nový rok 2012 vyhořela a o tři roky později zde byla postavena nová ocelová vyhlídková věž.

Dřěvěná vyhlídková věž se dožila věku 91 let, zničil ji požár

 

Rozhledna Hýlačka byla slavnostně otevřena 4. června 1920 podle projektu táborského rodáka Ing. arch. Theodora Petříka. Připomínala dřevěnou husitskou hlásku krytou šindelem. Vyhlídkový bod nad městem Tábor sloužil veřejnosti mnoho let, byl po válce přejmenován na Rozhlednu svobody a po opravě v roce 1946 byla tato unikátní stavba veřejnosti přístupná až do roku 1967. V roce 1990 byla navrácena do majetku Klubu českých turistů a od 5. května 1991 se stala opět oblíbeným turistickým cílem. V roce 1995 byla rozhledna Hýlačka prohlášena za Kulturní památku České republiky.

 

Po bujarých oslavách příchodu Nového roku, 1. ledna 2012, několik hodin po půlnoci, vypukl v objektu rozhledny požár a k ránu již tato dřevěná konstrukce téměř celá shořela. Torzo rozhledny muselo být po zásahu táborské profesionální jednotky a dobrovolných hasičů nakonec strženo, protože hrozilo jeho zřícení. Na místě zasahovaly 4 hasičské cisterny a ani po dlouhodobém 16 měsíčním vyšetřování nebyla zjištěna příčina požáru. Památková ochrana rozhledny byla zrušena 7.6.2012.

 

Nakonec "zvítězil" projekt rozhledny, který se v soutěži o podobu nové rozhledny umístil na 3. místě 

 

Klub českých turistů uspořádal sbírku na stavbu nové rozhledny, v roce 2012 proběhla architektonická soutěž o její novou podobu, nakonec byl upřednostněn projekt ocelové konstrukce, který se umístil na 3. místě soutěže. Stavba začala v březnu 2015 a slavnostní otevření nové Hýlačky proběhlo 1. srpna 2015. Nová rozhledna, vysoká 35 metrů, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů nad zemí, vede k ní 136 schodů a vstup je výhradně přes bezobslužný turniket za 20 Kč. Rozhledna je otevřena v letním období od 9 do 18 hodin a v zimě od 9 do 16 hodin.Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 16.10.2019
Polojasno
13°C
7°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1016hPa
Vítr: 5.8m/s
z západu
Zítra
Čtvrtek 17.10.
Skoro jasno
16°C
8°C
Pátek
18.10.2019
Polojasno
12°C
8°C
Sobota
19.10.2019
Polojasno
16°C
8°C
Neděle
20.10.2019
Polojasno
17°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Tábor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Jez Tábor III. (Veselý - Čelkovice) - Jez Tábor III. na ř. km. 40,0 řeky Lužnice je sice konstruován se šikmou spádovou deskou, ovšem již za středního stavu vody se pod jezem tvoří nebezpečný silný vodní válec. Za nižší a střední vody lze zastavit vpravo na koze a lodě stáhnout propustí, případně přenášet. Za vyšší vody je vhodnější zakotvit vlevo a pracně přenášet po břehu do vzdálenosti asi 100 metrů pod jez. Zhruba 300 metrů pod jezem je postaven velmi pěkný obloukový železobetonový most Antonína Švehly - byl vybudován v letech 1934 - 35. Most je vysoký 25 metrů, dlouhý 167 metrů a při průjezdu pod mostem zde vodáci často zkouší hlasovou ozvěnu.
Vzdálenost: 3km
Jez Tábor IV. (jez Pokorný) - Jez Tábor IV. na ř. km. 39,3 řeky Lužnice s pozvolnou spádovou deskou se za optimální vody řadí k sjízdným jezům táborské kaskády. Pod jezem začíná úsek peřejí v úzkém zalesněném kaňonu, který patří k nejpůsobivějším místům této jihočeské řeky.
Vzdálenost: 3km
Vodácké tábořiště Harrachovka - Kemp u lesa pod městem Tábor na řece Lužnici na 37,1 ř. km patří k nejkrásnějším a velmi vyhledávaným místům v okolí řeky Lužnice. V areálu se nachází denně otevřená výletní restaurace Harrachovka, která se může pochlubit výtečnou kuchyní za přijatelné ceny. Od roku 1999 je Harrachovka přestavěna a zmodernizována a její provoz je po celý rok, tedy nově i v zimních měsících. Specialitou podniku jsou bramboráky, žebírka, zabijačkové a zvěřinové hody, které se tu konají pravidelně v zimním období. Nezřídka bývá pro zájem hostů provoz restaurace prodloužen do brzkých ranních hodin. Kapacita kempu je zhruba 50 stanů, k dispozici je pitná voda, WC a umývárna, oddělené parkoviště. Kemp je ideálním prostředím pro maminky s kočárky a malými dětmi, které tu mají k dispozici houpačky a prolézačky. V případě větších skupinových akcí (firemní akce, oslavy, večírky, svatby) není problém vše potřebné rezervovat. Každou neděli se v sezóně konají na terase Harrachovy restaurace koncerty countryových kapel.
Vzdálenost: 3km
Tábor - Tábor je okresní město na severu Jihočeského kraje. Leží asi 55 km severně od Českých Budějovic. Město má přibližně 37 tisíc obyvatel. Centrum Tábora je památkovou rezervací.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.
Ponědražský rybník - Ponědražský rybník je jedna z velmi významných vodních ploch na Třeboňsku. Rybníkem protéká Zlatá stoka.
Rybník Káňov - Rybník Káňov byl založen na konci 15. století a v letech 1515 a 1564 byla zpevňována a zvýšena jeho hráz. Zasloužily se o to tři generace rybníkářů - Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard z Malešova a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Ten byl zároveň posledním stavitelem, který rybník uváděl do původního stavu po ničivé povodni. 

Nové ubytování

+ přidat
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.