Hýlačka

Rozhledna Hýlačka stojí nad městem Tábor již od roku 1920. Původní dřevěná chlouba zdejšího kraje však na Nový rok 2012 vyhořela a o tři roky později zde byla postavena nová ocelová vyhlídková věž.

Dřěvěná vyhlídková věž se dožila věku 91 let, zničil ji požár

 

Rozhledna Hýlačka byla slavnostně otevřena 4. června 1920 podle projektu táborského rodáka Ing. arch. Theodora Petříka. Připomínala dřevěnou husitskou hlásku krytou šindelem. Vyhlídkový bod nad městem Tábor sloužil veřejnosti mnoho let, byl po válce přejmenován na Rozhlednu svobody a po opravě v roce 1946 byla tato unikátní stavba veřejnosti přístupná až do roku 1967. V roce 1990 byla navrácena do majetku Klubu českých turistů a od 5. května 1991 se stala opět oblíbeným turistickým cílem. V roce 1995 byla rozhledna Hýlačka prohlášena za Kulturní památku České republiky.

 

Po bujarých oslavách příchodu Nového roku, 1. ledna 2012, několik hodin po půlnoci, vypukl v objektu rozhledny požár a k ránu již tato dřevěná konstrukce téměř celá shořela. Torzo rozhledny muselo být po zásahu táborské profesionální jednotky a dobrovolných hasičů nakonec strženo, protože hrozilo jeho zřícení. Na místě zasahovaly 4 hasičské cisterny a ani po dlouhodobém 16 měsíčním vyšetřování nebyla zjištěna příčina požáru. Památková ochrana rozhledny byla zrušena 7.6.2012.

 

Nakonec "zvítězil" projekt rozhledny, který se v soutěži o podobu nové rozhledny umístil na 3. místě 

 

Klub českých turistů uspořádal sbírku na stavbu nové rozhledny, v roce 2012 proběhla architektonická soutěž o její novou podobu, nakonec byl upřednostněn projekt ocelové konstrukce, který se umístil na 3. místě soutěže. Stavba začala v březnu 2015 a slavnostní otevření nové Hýlačky proběhlo 1. srpna 2015. Nová rozhledna, vysoká 35 metrů, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů nad zemí, vede k ní 136 schodů a vstup je výhradně přes bezobslužný turniket za 20 Kč. Rozhledna je otevřena v letním období od 9 do 18 hodin a v zimě od 9 do 16 hodin.Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 27.5.2020
Zataženo
16°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1032.7hPa
Vítr: 2.5m/s
z severu
Zítra
Čtvrtek 28.5.
Polojasno
13°C
9°C
Pátek
29.5.2020
Deštivo
14°C
8°C
Sobota
30.5.2020
Zataženo
14°C
10°C
Neděle
31.5.2020
Déšť
10°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Tábor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Jez Tábor III. (Veselý - Čelkovice) - Jez Tábor III. na ř. km. 40,0 řeky Lužnice je sice konstruován se šikmou spádovou deskou, ovšem již za středního stavu vody se pod jezem tvoří nebezpečný silný vodní válec. Za nižší a střední vody lze zastavit vpravo na koze a lodě stáhnout propustí, případně přenášet. Za vyšší vody je vhodnější zakotvit vlevo a pracně přenášet po břehu do vzdálenosti asi 100 metrů pod jez. Zhruba 300 metrů pod jezem je postaven velmi pěkný obloukový železobetonový most Antonína Švehly - byl vybudován v letech 1934 - 35. Most je vysoký 25 metrů, dlouhý 167 metrů a při průjezdu pod mostem zde vodáci často zkouší hlasovou ozvěnu.
Vzdálenost: 3km
Jez Tábor IV. (jez Pokorný) - Jez Tábor IV. na ř. km. 39,3 řeky Lužnice s pozvolnou spádovou deskou se za optimální vody řadí k sjízdným jezům táborské kaskády. Pod jezem začíná úsek peřejí v úzkém zalesněném kaňonu, který patří k nejpůsobivějším místům této jihočeské řeky.
Vzdálenost: 3km
Vodácké tábořiště Harrachovka - Kemp u lesa pod městem Tábor na řece Lužnici na 37,1 ř. km patří k nejkrásnějším a velmi vyhledávaným místům v okolí řeky Lužnice. V areálu se nachází denně otevřená výletní restaurace Harrachovka, která se může pochlubit výtečnou kuchyní za přijatelné ceny. Od roku 1999 je Harrachovka přestavěna a zmodernizována a její provoz je po celý rok, tedy nově i v zimních měsících. Specialitou podniku jsou bramboráky, žebírka, zabijačkové a zvěřinové hody, které se tu konají pravidelně v zimním období. Nezřídka bývá pro zájem hostů provoz restaurace prodloužen do brzkých ranních hodin. Kapacita kempu je zhruba 50 stanů, k dispozici je pitná voda, WC a umývárna, oddělené parkoviště. Kemp je ideálním prostředím pro maminky s kočárky a malými dětmi, které tu mají k dispozici houpačky a prolézačky. V případě větších skupinových akcí (firemní akce, oslavy, večírky, svatby) není problém vše potřebné rezervovat. Každou neděli se v sezóně konají na terase Harrachovy restaurace koncerty countryových kapel.
Vzdálenost: 3km
Tábor - Tábor je okresní město na severu Jihočeského kraje. Leží asi 55 km severně od Českých Budějovic. Město má přibližně 37 tisíc obyvatel. Centrum Tábora je památkovou rezervací.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 
Rozhledna Máminka - Dřevěná rozhledna jménem Máminka měří 33 metrů, vyhlídková plošina se nachází o 12 metrů níže. Věž byla postavena v roce 2015. Na jejím místě stával dříve dřevěný triangulační bod.
Rozhledna Maják - Rozhledna Maják nedaleko Lednicko-valtického areálu vznikla v roce 2012. Je postavena ze dřeva a oceli, k vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede točité ocelové schodiště.
Rozhledna Haniperk - Rozhledna Haniperk patří k větším vyhlídkovým věžím. Její výška je 25 metrů a vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.