Hýlačka

Rozhledna Hýlačka stojí nad městem Tábor již od roku 1920. Původní dřevěná chlouba zdejšího kraje však na Nový rok 2012 vyhořela a o tři roky později zde byla postavena nová ocelová vyhlídková věž.

Dřěvěná vyhlídková věž se dožila věku 91 let, zničil ji požár

 

Rozhledna Hýlačka byla slavnostně otevřena 4. června 1920 podle projektu táborského rodáka Ing. arch. Theodora Petříka. Připomínala dřevěnou husitskou hlásku krytou šindelem. Vyhlídkový bod nad městem Tábor sloužil veřejnosti mnoho let, byl po válce přejmenován na Rozhlednu svobody a po opravě v roce 1946 byla tato unikátní stavba veřejnosti přístupná až do roku 1967. V roce 1990 byla navrácena do majetku Klubu českých turistů a od 5. května 1991 se stala opět oblíbeným turistickým cílem. V roce 1995 byla rozhledna Hýlačka prohlášena za Kulturní památku České republiky.

 

Po bujarých oslavách příchodu Nového roku, 1. ledna 2012, několik hodin po půlnoci, vypukl v objektu rozhledny požár a k ránu již tato dřevěná konstrukce téměř celá shořela. Torzo rozhledny muselo být po zásahu táborské profesionální jednotky a dobrovolných hasičů nakonec strženo, protože hrozilo jeho zřícení. Na místě zasahovaly 4 hasičské cisterny a ani po dlouhodobém 16 měsíčním vyšetřování nebyla zjištěna příčina požáru. Památková ochrana rozhledny byla zrušena 7.6.2012.

 

Nakonec "zvítězil" projekt rozhledny, který se v soutěži o podobu nové rozhledny umístil na 3. místě 

 

Klub českých turistů uspořádal sbírku na stavbu nové rozhledny, v roce 2012 proběhla architektonická soutěž o její novou podobu, nakonec byl upřednostněn projekt ocelové konstrukce, který se umístil na 3. místě soutěže. Stavba začala v březnu 2015 a slavnostní otevření nové Hýlačky proběhlo 1. srpna 2015. Nová rozhledna, vysoká 35 metrů, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů nad zemí, vede k ní 136 schodů a vstup je výhradně přes bezobslužný turniket za 20 Kč. Rozhledna je otevřena v letním období od 9 do 18 hodin a v zimě od 9 do 16 hodin.Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 18.7.2019
Skoro jasno
21°C
15°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1012.7hPa
Vítr: 0.4m/s
z severo-západu
Zítra
Pátek 19.7.
Polojasno
23°C
17°C
Sobota
20.7.2019
Polojasno
26°C
18°C
Neděle
21.7.2019
Skoro jasno
26°C
18°C
Pondělí
22.7.2019
Jasno
27°C
16°C

Kontakt

Adresa:
Tábor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Jez Tábor III. (Veselý - Čelkovice) - Jez Tábor III. na ř. km. 40,0 řeky Lužnice je sice konstruován se šikmou spádovou deskou, ovšem již za středního stavu vody se pod jezem tvoří nebezpečný silný vodní válec. Za nižší a střední vody lze zastavit vpravo na koze a lodě stáhnout propustí, případně přenášet. Za vyšší vody je vhodnější zakotvit vlevo a pracně přenášet po břehu do vzdálenosti asi 100 metrů pod jez. Zhruba 300 metrů pod jezem je postaven velmi pěkný obloukový železobetonový most Antonína Švehly - byl vybudován v letech 1934 - 35. Most je vysoký 25 metrů, dlouhý 167 metrů a při průjezdu pod mostem zde vodáci často zkouší hlasovou ozvěnu.
Vzdálenost: 3km
Jez Tábor IV. (jez Pokorný) - Jez Tábor IV. na ř. km. 39,3 řeky Lužnice s pozvolnou spádovou deskou se za optimální vody řadí k sjízdným jezům táborské kaskády. Pod jezem začíná úsek peřejí v úzkém zalesněném kaňonu, který patří k nejpůsobivějším místům této jihočeské řeky.
Vzdálenost: 3km
Vodácké tábořiště Harrachovka - Kemp u lesa pod městem Tábor na řece Lužnici na 37,1 ř. km patří k nejkrásnějším a velmi vyhledávaným místům v okolí řeky Lužnice. V areálu se nachází denně otevřená výletní restaurace Harrachovka, která se může pochlubit výtečnou kuchyní za přijatelné ceny. Od roku 1999 je Harrachovka přestavěna a zmodernizována a její provoz je po celý rok, tedy nově i v zimních měsících. Specialitou podniku jsou bramboráky, žebírka, zabijačkové a zvěřinové hody, které se tu konají pravidelně v zimním období. Nezřídka bývá pro zájem hostů provoz restaurace prodloužen do brzkých ranních hodin. Kapacita kempu je zhruba 50 stanů, k dispozici je pitná voda, WC a umývárna, oddělené parkoviště. Kemp je ideálním prostředím pro maminky s kočárky a malými dětmi, které tu mají k dispozici houpačky a prolézačky. V případě větších skupinových akcí (firemní akce, oslavy, večírky, svatby) není problém vše potřebné rezervovat. Každou neděli se v sezóně konají na terase Harrachovy restaurace koncerty countryových kapel.
Vzdálenost: 3km
Tábor - Tábor je okresní město na severu Jihočeského kraje. Leží asi 55 km severně od Českých Budějovic. Město má přibližně 37 tisíc obyvatel. Centrum Tábora je památkovou rezervací.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Rozhledna Děd - Rozhledna Děd je významnou dominantou města Berouna ve Středočeském kraji. Jedná se o cihlovou stavbu v novogotickém stylu s vyhlídkovým ochozem a s cimbuřím. Nahoru vede 23 schodů z kamene a 33 schodů z oceli. 
Autokemp a chatová osada Lužany - Autokemp Lužany je ideálním místem pro prožití aktivní i poklidné rodinné dovolené nebo třeba jen pohodového víkendu. Do kempu si můžete přivést i svého psa, nebo kočku.
Rozhledna Vinice - Rozhledna Vinice byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2015.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.