Dunajovice - místa v okolí
Kupinský rybník
- Krupínský rybník je součástí Tisské rybniční soustavy. Napájí jej Zlatá stoka, vybudovaná jako umělý kanál, který odvádí říční vodu z řeky Lužnice od jezu Pilař nedaleko Chlumu u Třeboně.
Rybník Koclířov
- Rybník Koclířov je jednou z nejstarších umělých vodních ploch v České republice. Nachází se nedaleko Lomnice nad Lužnicí. Uprostřed rybníka vyčnívá malý ostrůvek, kde hnízdí racek chechtavý.
Akátová alej Velký Tisý
- Mezi rybníky Koclířov a Velký Tisý se nachází stromořadí akátů.
Velký Tisý
- Rybník Velký Tisý se nachází v okrese Jindřichův Hradec a představuje šestý největší rybník v České republice.
Dubová alej rybník Koclířov
- Podél silnice č. 148, na hrázi rybníka Koclířov, nedaleko Lomnice nad Lužnicí, se nachází památné dubové stromořadí.
Dubová alej rybník Koclířov
- Nádherná dubová alej zdobí hráz rybníka Koclířov u Lomnice nad Lužnicí.
Rybník Dvořiště
- Rybník Dvořiště je čtvrtým největším rybníkem v České republice. Je využíván jak pro rekreaci, tak i chov ryb.
Rybník Káňov
- Rybník Káňov byl založen na konci 15. století a v letech 1515 a 1564 byla zpevňována a zvýšena jeho hráz. Zasloužily se o to tři generace rybníkářů - Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard z Malešova a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Ten byl zároveň posledním stavitelem, který rybník uváděl do původního stavu po ničivé povodni.
Rybník Vydýmač u Lomnice
- Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Rybník Ptačí Blato
- Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.
Lázně Aurora
- Lázně Aurora se nachází v jihočeském městě Třeboň. Lázeňský komplex Aurora na břehu rybníka Svět je jedním z nejvyhledávanějších v České republice.
Rybník Rožmberk - hráz
- Rožmberk je svou rozlohou téměř 500 hektarů největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě. Délka hráze činí 2355 m, rozloha vodní plochy je 489 ha. Největší hloubka vody u stavidla je 10 m, ovšem hloubka vody na většině plošné výměry rybníka je v průměru pouhých 120 cm.
Duby na hrázi rybníka Rožmberk
- Na hrázi našeho největšího rybníka Rožmberk je vysázeno dubové stromořadí. Stáří stromů souvisí s výstavbou rybniční hráze v roce 1590.
Spolský rybník
- Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Hráz rybníka Rožmberk
- Hráz rybníka Rožmberk na řece Lužnici, na ř. km. 94,1 se řadí k namáhavě zdolávaným překážkám při plavbě po této malebné jihočeské řece. Dvanáct metrů vysoká hráz je u stavidla vybavena kamennými schody, na druhé straně pod elektrárnou je však břeh travnatý s vyšlapanou cestou a poměrně kluzký.