Co je merino vlna?

Merino – jemná, a přitom funkční vlna

Merino vlna pochází z ovcí Merino. Přestože jsou původem ze severní Afriky, v současnosti se chovají především v Austrálii, odkud pochází 80 % produkce této vlny.

A co je na ní tak speciálního?

Jednou z velmi vyzdvihovaných vlastností vlny merino je její jemnost. Má pouhých 18 mikronů, což znamená, že vás nepoškrábe a na těle je příjemná jako bavlnka (pokud nemáte pleť extrémně citlivou).

To však rozhodně není jediný a ani největší benefit.

Proč je oblečení z merino tak populární?

Kromě zmíněné jemnosti materiálů má merino další velmi skvělé vlastnosti. Proto po něm velmi často sahají aktivní sportovci i turisté.

Co přesně můžete od oblečení z merino čekat?

Nezapáchá ani při delším nošení a námaze

Merino vlna má antibakteriální účinky a při nošení se sama od sebe jistým „ošupováním“ čistí. Pokud tak oblečení jednou za den vyvětráte, můžete ho mít i na několikadenní túru a přitom z vás pot cítit nebude.

V teple chladí a v zimě hřeje

Jednou z dalších skvělých vlastností merino vlny jsou její termoregulační účinky. Sice není přímo zázračná, ale merino oblečení vás skutečně v létě ochladí a v zimě zahřeje.

Ochrání vás před chladem potu

S tím se váže i ochrana proti potu. Merino totiž dovede dokonale pohlcovat vlhkost, takže vás v tomto oblečení pot nebude studit, jak jste zvyklí od syntetiky. V kombinaci s kvalitní nepromokavou bundou vás merino dovede účinně ochránit i před nečekaným slejvákem.

UV ochrana

Současně tělu poskytuje i ochranu před slunečními paprsky.

Biologická rozložitelnost

Další skvělou vlastností merino vlny je, že se jedná o přírodní materiál, který se velmi snadno v přírodě rozkládá.

Jak o funkční oblečení z merino vlny pečovat

Protože se jedná o přírodní materiál, často může mít problém s výdrží. Ne však, pokud o něj správně pečujete.

Funkční oblečení z merino vlny byste měli prát podle návodu výrobce a ideálně otočené naruby. K vyšší životnosti přispějí také prací prostředky s obsahem lanolinu, což je olej, který merino vlna sama o sobě obsahuje. Oblečení pak nikdy nesušte poblíž topení (či ohně).

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Klobouk - Nad Jáchymovem, na návrší zvaném "Na klobouku" se nachází vyhlídkové posezení s překrásným výhledem na Krušné hory a západní část města.
Císařská alej Jáchymov - V Jáchymově se nachází necelý kilometr dlouhá lipová alej s krásnými výhledy do krajiny Krušných hor.
Duby u Panské louky Krásný les - Krásné státem chráněné stromořadí naleznete u panské louky pod Horním hradem.
Modřínová alej u Šindelové - Modřínová alej je unikátní státem chráněné stromořadí.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.