Co je merino vlna?

Merino – jemná, a přitom funkční vlna

Merino vlna pochází z ovcí Merino. Přestože jsou původem ze severní Afriky, v současnosti se chovají především v Austrálii, odkud pochází 80 % produkce této vlny.

A co je na ní tak speciálního?

Jednou z velmi vyzdvihovaných vlastností vlny merino je její jemnost. Má pouhých 18 mikronů, což znamená, že vás nepoškrábe a na těle je příjemná jako bavlnka (pokud nemáte pleť extrémně citlivou).

To však rozhodně není jediný a ani největší benefit.

Proč je oblečení z merino tak populární?

Kromě zmíněné jemnosti materiálů má merino další velmi skvělé vlastnosti. Proto po něm velmi často sahají aktivní sportovci i turisté.

Co přesně můžete od oblečení z merino čekat?

Nezapáchá ani při delším nošení a námaze

Merino vlna má antibakteriální účinky a při nošení se sama od sebe jistým „ošupováním“ čistí. Pokud tak oblečení jednou za den vyvětráte, můžete ho mít i na několikadenní túru a přitom z vás pot cítit nebude.

V teple chladí a v zimě hřeje

Jednou z dalších skvělých vlastností merino vlny jsou její termoregulační účinky. Sice není přímo zázračná, ale merino oblečení vás skutečně v létě ochladí a v zimě zahřeje.

Ochrání vás před chladem potu

S tím se váže i ochrana proti potu. Merino totiž dovede dokonale pohlcovat vlhkost, takže vás v tomto oblečení pot nebude studit, jak jste zvyklí od syntetiky. V kombinaci s kvalitní nepromokavou bundou vás merino dovede účinně ochránit i před nečekaným slejvákem.

UV ochrana

Současně tělu poskytuje i ochranu před slunečními paprsky.

Biologická rozložitelnost

Další skvělou vlastností merino vlny je, že se jedná o přírodní materiál, který se velmi snadno v přírodě rozkládá.

Jak o funkční oblečení z merino vlny pečovat

Protože se jedná o přírodní materiál, často může mít problém s výdrží. Ne však, pokud o něj správně pečujete.

Funkční oblečení z merino vlny byste měli prát podle návodu výrobce a ideálně otočené naruby. K vyšší životnosti přispějí také prací prostředky s obsahem lanolinu, což je olej, který merino vlna sama o sobě obsahuje. Oblečení pak nikdy nesušte poblíž topení (či ohně).

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Svatojánská rozhledna - Na jihovýchodním okraji obce Liptovský Ján je postavena krásná dřevěná rozhledna.
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.