Co je merino vlna?

Merino – jemná, a přitom funkční vlna

Merino vlna pochází z ovcí Merino. Přestože jsou původem ze severní Afriky, v současnosti se chovají především v Austrálii, odkud pochází 80 % produkce této vlny.

A co je na ní tak speciálního?

Jednou z velmi vyzdvihovaných vlastností vlny merino je její jemnost. Má pouhých 18 mikronů, což znamená, že vás nepoškrábe a na těle je příjemná jako bavlnka (pokud nemáte pleť extrémně citlivou).

To však rozhodně není jediný a ani největší benefit.

Proč je oblečení z merino tak populární?

Kromě zmíněné jemnosti materiálů má merino další velmi skvělé vlastnosti. Proto po něm velmi často sahají aktivní sportovci i turisté.

Co přesně můžete od oblečení z merino čekat?

Nezapáchá ani při delším nošení a námaze

Merino vlna má antibakteriální účinky a při nošení se sama od sebe jistým „ošupováním“ čistí. Pokud tak oblečení jednou za den vyvětráte, můžete ho mít i na několikadenní túru a přitom z vás pot cítit nebude.

V teple chladí a v zimě hřeje

Jednou z dalších skvělých vlastností merino vlny jsou její termoregulační účinky. Sice není přímo zázračná, ale merino oblečení vás skutečně v létě ochladí a v zimě zahřeje.

Ochrání vás před chladem potu

S tím se váže i ochrana proti potu. Merino totiž dovede dokonale pohlcovat vlhkost, takže vás v tomto oblečení pot nebude studit, jak jste zvyklí od syntetiky. V kombinaci s kvalitní nepromokavou bundou vás merino dovede účinně ochránit i před nečekaným slejvákem.

UV ochrana

Současně tělu poskytuje i ochranu před slunečními paprsky.

Biologická rozložitelnost

Další skvělou vlastností merino vlny je, že se jedná o přírodní materiál, který se velmi snadno v přírodě rozkládá.

Jak o funkční oblečení z merino vlny pečovat

Protože se jedná o přírodní materiál, často může mít problém s výdrží. Ne však, pokud o něj správně pečujete.

Funkční oblečení z merino vlny byste měli prát podle návodu výrobce a ideálně otočené naruby. K vyšší životnosti přispějí také prací prostředky s obsahem lanolinu, což je olej, který merino vlna sama o sobě obsahuje. Oblečení pak nikdy nesušte poblíž topení (či ohně).

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz