Kompas a jeho praktické a zábavné využití na výletě

Dnes je velmi populární formou zábavy zejména geocaching, což není nic jiného, nežli tradiční hon za pokladem podle nalezené staré pirátské mapy (díkybohu, že moderní generace slovem „pirát“ alespoň nemyslí jen toho softwarového...).

Jaký zvolit kompas na výlet?

Vybrat si dnes můžete v zásadě ze dvou druhů kompasů nedigitálního typu. Jeden je drobný, knoflíkový. Ten je tak-tak použitelný pro základní orientaci v lese typu „musím se dostat z lesa cestou na východ“, ale nic více od něj nemůžete čekat. Bývá integrován ve všem možném, ale k opravdové navigaci se použít ani při nejlepší snaze nedá.

Pak tu máme kompas běžný, či ještě lépe buzolu. To je již jiná liga. Dá se ním totiž nejen velmi přesně určit základní směr chůze (S, J, V, Z), ale i specifický úhel svírající váš směr chůze s magnetickým severem, nebo zorientovat mapa.

Dejte si rovněž pozor na to, abyste kompas umístili při jeho používání perfektně vodorovně a vždy mimo dosah jakýchkoliv železných předmětů, jelikož ty jej mohou i značně ovlivnit: takže držet dál od všelijakých plechových hrnků a vybavení (lopatka, kolíky stanové, ...), železných opasků, baterií (kovové elektrody), svítilen, propisek a podobných věcí.

Jak se s kompasem v přírodě zabavit?

Tato věc samozřejmě a logicky závisí v první řadě na tom, kolik lidí se celé akce účastní, jak moc jsou staří a zkušení v navigaci, pamatujte, že jde o to, užít si vzácné chvíle pospolu v přírodě a ne se zbytečně stresovat nebo z toho mít nedejbože pokaženou sobotu. Též předpokládáme, že každý ze čtenářů má natolik rád přírodu, aby respektoval její značení a nepořádal podobné akce v oblastech, kde je to přímo zakázáno ochranáři apod.

Je nutné se i pohybovat v dostatečně bezpečných prostorách a místech – vojenský újezd a jeho střelecká plocha není ideální místo…

1. Honba za pokladem

Jednoznačně nejpopulárnější téma ve filmové, westernové i pirátské literatuře a filmech, takže se nepochybně i u vaší skupinky setká s nemenším jásotem. Pro začátek si skupina určí svou polohu na mapě, vyrazí do dalšího bodu (těch to chce nejméně pět), kde najde další instrukce (tj. jaký azimut a z jakého místa se vydat na další kontrolu). Je zdaleka nejlepší zde psát věci takovým stylem, aby se nad nimi každý musel zamyslet: pod největším kamenem, pod nejnižším stromem, …

2. Četníci a lupiči

Všechny účastníky rozdělíme na dvě skupinky, a to na četníky a lupiče, jež jsou po startu v určenou chvíli na specifickém místě zločinu, a pak mohou odejít na místo, kde jsou v bezpečí (může to symbolizovat absolutně cokoliv, takže třeba „hranice“). Toho místa pak musí dosáhnout před tím, nežli je dostihnou četníci, kteří jsou vybaveni podobně, avšak mají navíc i mapu, takže vědí, kam směřují zloději, i kde je místo činu. A musí je dosáhnout dříve, nežli zloději "jakoby" přejdou státní hranici.

3. Nocí za světlem

Podobné orientační hry se samozřejmě nemusí nutně hrát jen ve dne, ale lze si dát v dobře známém prostoru i nějakou noční akci. Jejím cílem konkrétně bude dosáhnout světla na určitém dobře viditelném místě (kopec, rozhledna, ...), které se rozsvěcuje podle sjednaného režimu (vždy na 5 minut třeba po 15 minutách – těm nezkušeným se pochopitelně může nechat svítit stále). Výchozí pozici i směr je pak třeba odečíst z mapy, protože světlo bude u nějakého určitého významného terénního prvku – logicky všem známého, k němuž si musí určit azimut.

4. Za zlatem Aljašky

Velmi populární hra, v níž jde o to, asi 15 km od vašeho aktuálního stanoviště vyznačit v lese zlatou žílu na co nejpodrobnější mapě daného místa (jejíž přesné rozložení zná pouze hlavní organizátor závodu). Čím více překážek k překonání, tím lépe (potok, ...), je ale nezbytné si předem ověřit, že se opravdu překonat legální cestou dají. Poté si každý musí vyznačit na daném místě svůj čtvercový „claim“ vlastními (vždy jinak barevnými) kolíky o předem dohodnuté maximální velikosti strany (10-100 m +/-). Kdo trefí a nalezne nejvíce zlata, samozřejmě vyhrává cenu… (Že by pár zlatých čokoládových mincí?)

 

Nová místa

+ přidat
Mníšecká alej - V Mníšku pod Brdy naleznete památné stromořadí.
Břeková alej Dolní Břežany - Alej jeřábů břeků je Památné stromořadí České republiky.
Topolová alej Černošice - V Černošicích u Prahy se podél Berounky nachází topolová alej.
Alej Antonína Vítka - Alej Antonína Vítka je další nově vysázené stromořadí v Kytíně, podobně jako je alej Pavla Landovského.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.