Jihočeský kraj - Turistické zajímavosti
celá ČRRybník Špačkov
- Rybník Špačkov se řadí mezi překrásné vodní plochy na Třeboňsku. Vznikl současně s rybníkem Staňkovským v období renesance, zásluhou rožmberských rybníkářů.
Zbudovský rybník
- Zbudovský rybník nedaleko Hluboké nad Vltavou je jedním z nejzajímavějších a nejkrásnějších rybníků na Českobudějovicku. Podél jeho hráze vede železniční trať z Českých Budějovic do Písku.
Knížecí rybník
- Jeden z nejnavštěvovanějších rybníků na Táborsku s názvem Knížecí se nachází nedaleko obce Zárybničná Lhota.
Buzický rybník
- Buzický rybník nedaleko Blatné je svým způsobem ojedinělý. Neslouží totiž jako většina vodních ploch tohoto typu k chovu ryb, ale byl vybudován jako konečný stupeň očisty odpadních vod.
Rybník Vydýmač u Lomnice
- Rybník Vydýmač u Lomnice nad Lužnicí je součástí tzv. Tisské rybniční soustavy.
Rybník Volešek
- Rybník Volešek s rozlohou necelých 135 hektarů patří k větším vodním plochám na Českobudějovicku. Průměrná hloubka vodní plochy je 2,5 metru.
Rybník Staré jezero
- Rybník s názvem Staré jezero je součástí přírodní rezervace shodného jména, nedaleko malebné obce Lutová v CHKO Třeboňsko.
Novohaklovský rybník
- Novohaklovský rybník vznikl v roce 1579. O jeho založení se postarali radní města České Budějovice. Dodnes se mu přezdívá "Haklák".
Rybník Labuť
- Labuť je název největšího rybníku ve známé rybníkářské oblasti Blatná – Lnáře. Rybník byl vybudován nedaleko mezi obcemi Myštice a Chobot.
Rybník Přední Sax
- Rybník Přední Sax se nachází nedaleko města Veselí nad Lužnicí. Byl založen Jindřichem IV. z Hradce na konci 15. století.
Spolský rybník
- Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Knížecí rybník (Malé Chrášťany)
- Knížecí rybník u obce Malé Chrášťany byl vybudován v roce 1490, jeho zakladatelem byl Vilém z Pernštejna. Jeho vznik je na české poměry neobvyklý, většina vodních ploch se na počátku renesance stavěla kvůli chovu ryb a zde bylo hlavním důvodem vysoušení močálů.
Rybník Ruda
- Rybník Ruda spadá pod přírodní rezervaci s názvem Ruda u Kojákovic, vyhlášenou v roce 1991.
Křemžský potok
- Křemžský potok pramení na svazích hory Chlum ve výšce 950 m n. m. poblíž osady Markov. U obce Dobročkov vtéká do CHKO Blanský les, aby se pak pod hradem Dívčí Kámen setkal s řekou Vltavou. Na dolním úseku potoka se nachází zajímavý objekt - Třísovský Hamr.
Rybník Vyšatov
- Rybník Vyšatov o rozloze 52 hektarů napájí Dubenský potok. Byl založen k chovu ryb a k tomuto účelu se využívá dodnes.
Kupinský rybník
- Krupínský rybník je součástí Tisské rybniční soustavy. Napájí jej Zlatá stoka, vybudovaná jako umělý kanál, který odvádí říční vodu z řeky Lužnice od jezu Pilař nedaleko Chlumu u Třeboně.
Rybník Výskok
- Rybník Výskok zakládal některý z rybníkářů v rožmberském panství v období renesance.
Rybník Pančár (Pančál)
- Rybník Pančár je ozdobou krajiny nedaleko obce Radobytce. Lemuje jej vzrostlé, poměrně mladé dubové stromořadí.
Rybník Radov
- Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.
Rybník Milava
- Rybník Milava o rozloze necelých 52 hektarů byl znám již v roce 1473.