Středověké opevnění v Nymburku

Město Nymburk zaujme své návštěvníky i pozůstatky městských středověkých hradeb.

Původní hradební zeď  byla dlouhá přibližně 1600 metrů a vysoká 7 - 8 metrů. Hradební věže byly vysoké zhruba 12 metrů.  Hradebních věží bylo v době svého vzniku asi 50 a skrze opevnění se do města dalo vstoupit pouze čtyřmi vstupními branami - Veelibskou, Svatojiřskou, Bobnickou a Mosteckou (Labskou). Nejkrásnější z nich byla Mostecká, s věžními hodinami, střežila přístup do města od řeky Labe, a její vznik se datuje až ke konci výstavby celého opevnění, tedy kolem r. 1335. Poslední malá brána, jménem Fortna, která zajišťovala přístup k řece, stávala u nároží tzv. Kamenného domu - královského hradu. Vstupní brány jsou vystavěny z velmi pevných pálených cihel a jádro zdiva sestává ze směsi opukové drtě a vápenné malty.  

Historie hradeb sahá až k době Přemysla Otakara II.

Spolehlivé písemné záznamy o stavbě opevnění dnes bohužel nemáme, jisté však je, že za vlády Přemysla Otakara II., kolem r. 1275, se hradby již stavěly. Ve stavbě pokračoval i panovník Václav II. na konci 13. století a jelikož je v oblasti Polabí nedostatek vhodného stavebního kamene, využívala se ke stavbě technika zdění z cihel, jakou tehdy znali nymburští kolonisté z území kolem dolního Porýní. Cihlovou stavbu opevnění doplnil i vodní příkop (dnešní Malé Valy) a součástí stavby nesměl chybět i kamenný hrad (Kamenný dům) a dominikánský kláštěr v jižní části města.

 Husitské války přinesly další významné změny ve stavbě opevnění, byl vyhlouben vnější širší hradební příkop (dnešní Velké Valy) a na parkánu mezi vnitřním a vnějším příkopem byla postavena parkánová opuková zeď,, z níž se dnes dochovaly jen nepatrné pozůstatky.

Ovšem ani masivní hradební valy nedokázaly město ochránit před plenícími vojsky Švédů v průběhu třicetileté války, kteří po dobytí města téměř všechny jeho obyvatele povraždili. Také v průběhu Prusko-Rakouských válek byly hradby značně poškozeny a jelikož se ukázaly jako neúčinné, zdejší obyvatelé je začali postupně rozebírat a bourat a používali je často k výstavbě svých domů. Většina městských bran byla poškozena rozsáhlým požárem v r. 1838 a musela být stržena a rozbořena, čehož se v 19. století využilo k rozšiřování a výstavbě silnic. Poslední malá brána Fortna byla zbořena na počátku 20. století a spolu s ní i zbytky Kamenného domu. 

O nově vzniklé panorama severního úseku hradeb v dnešní "romantické" podobě, spolu s dochovanými vodními příkopy, jež jsou v České republice unikátem, se zasloužil architekt Ludvík Lábler v letech 1905 - 1909. Rekonstruované opevnění se z počátku 20. století dochovalo dodnes  a v roce 1958 bylo vyhlášeno nemovitou památkou. V péči města Nymburk se podařilo provést několikamilionovým nákladem rozsáhlou rekonstrukci všech úseků hradeb v letech 2000 - 2006.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nymburk 

Místa v okolí

Nymburk - Nymburk je okresní město ve Středočeském kraji na řece Labe. Leží 45 km východně od Prahy. Žije zde přibližně 14 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.