Zámek Chropyně

Zámek Chropyně, spjatý se známou pověstí o hanáckém králi Ječmínkovi, se nachází ve stejnojmenném městě, cca 6 km severně od Kroměříže (Zlínský kraj). Původní renesanční budova, stojící na místě někdejší středověké vodní tvrze, byla po r. 1615 přestavěna na manýristický zámek, jehož další úpravy proběhly začátkem 18. a po polovině 19. století. Jednoduchá dvoupatrová budova s výraznou věží upoutá harmonií architektonických prvků, byť pocházejí z různých časových období. Z interiérů vyniká zejména Rytířský sál s početnou sbírkou historických zbraní. Na zámku, který v 70. letech 20. století prošel generální rekonstrukcí, jsou kromě národopisné muzejní expozice instalovány též pamětní síně hudebního skladatele Dr. Emila Axmana a slavného chropyňského rodáka Emila Filly, význačného představitele evropského kubismu (včetně kolekce jeho obrazů). Areál zámku bývá dějištěm Hanáckých slavností. K objektu přiléhající Zámecký rybník se vzácnou flórou a faunou je významnou přírodní rezervací.

Od tvrze přes manýristickou budovu k zámku olomouckých biskupů

Na místě dnešního zámku stávala původně středověká rovinná tvrz vodního typu doložená z r. 1542, kdy ji do dědičného vlastnictví získali páni z Ludanic. R. 1567 přechází Chropyně do držení zemského hejtmana Hanuše Haugvice z Biskupic, který zde v r. 1579 začíná budovat zámek Nový Haugvicov. Stavba však nebyla dokončena. R. 1615 chropyňské panství kupuje František kardinál z Ditrichštejna, který je o dva roky později směnil olomouckému biskupství, v jehož vlastnictví zůstává až do r. 1848. Za třicetileté války Chropyni vydrancovali Valaši (r. 1621) a Švédové (v l. 1642 a 1643). Při posledním útoku zámek vyhořel a stejný osud postihl i velkou část městečka.

Někdejší patrová manýristická budova s kaplí a věží, postavená po r. 1615, byla obnovena a upravena v l. 1701-1703; tuto rekonstrukci, kterou dal provést tehdejší majitel, biskup Karel vévoda Lotrinský, uskutečnil stavitel Matyáš Porst podle projektu Giovanniho Pietra Tencally; zámek tak získal nynější vzhled. K dalším úpravám chropyňského sídla přistupuje v l. 1856-1858 kardinál Bedřich Fürstenberk – týkají se především obou hlavních historických sálů; jejich adaptaci v romantizujícím stylu provádí biskupský inženýr František Drbal. Poté, co koncem 19. století požár zničil bohatě profilovanou cibulovitou helmici střechy věže, nahradilo ji r. 1892 dnešní zastřešení v podobě osmibokého jehlanu. Po r. 1945 zámek připadl státu, v 70. letech 20. století se pak jeho novým uživatelem stává Muzeum Kroměřížska, které v témže období provedlo generální rekonstrukci zchátralého objektu, přilehlé hospodářské budovy, parku i Zámeckého rybníka. Renovovaný interiér zámku je určen pro muzejní expozice a výstavní účely. Po r. 1989 se chropyňská pamětihodnost opět vrací do vlastnictví Arcibiskupství olomouckého.

Interiéry: pušky pro siláky, strop s 63 erby, stůl s ukrytým králem

Oba historické sály – Rytířský a Ječmínkův – se nacházejí v prvním patře zámku. Rozsáhlý Rytířský sál návštěvníky upoutá především početnou sbírkou zbraní instalovanou na stěnách; tento soubor byl přivezen r. 1855 ze zbrojnice biskupského hradu Mírov a představuje výzbroj pluku z doby třicetileté války – chladné a palné zbraně. Mezi nimi lze najít i takové kuriozity, jako jsou obří pušky o hmotnosti 40 kg; aby mohly být uplatněny v boji, museli je nést tři muži. Sál se též prezentuje kazetovým stropem s 63 erby, převážně členů rodu Fürstenberků, za nichž vznikl nejen tento strop, ale i dřevěné obložení stěn s lavicemi. Druhý ze sálů – Ječmínkův – svým názvem odkazuje na místní pověst o spravedlivém králi; první písemný záznam této legendy je z počátku 19. století a pochází od hranického lékaře J. H. A. Gallaše. Sál býval jídelnou a jsou v něm mj. instalována kamna z pestře polévaných kachlů či soubor středoevropského cínového nádobí z 18. století. Pro řadu návštěvníků však nejpoutavějším exemplářem patrně bude starý masivní vyřezávaný stůl kruhového tvaru, v němž se prý Ječmínek ukrývá. Pokud na stůl zaklepe kdokoli z návštěvníků a je to dobrý člověk, Ječmínek by se mu údajně měl ozvat. V dalších místnostech jsou vystaveny exponáty zaměřené na pravěkou historii Chropyně, dějiny místního rybníkářství (na zdejším panství mělo dlouholetou tradici), zemědělství či lidovou kulturu.

Pamětní síně E. Filly a E. Axmana; rybník se vzácnou flórou a faunou

Ve druhém patře zámku je instalován památník věhlasného chropyňského rodáka, malíře, grafika a sochaře Emila Filly (1882-1953), význačného představitele expresionismu a kubismu v českém, ale i evropském výtvarném umění. Mramorové sály v přízemí slouží k pořádání příležitostných výstav většinou etnografického zaměření, v arkádách se nachází nevelký památník skladatele a hudebního teoretika Dr. Emila Axmana (1887-1949). Od r. 1985 bývá zámecký areál každý lichý rok koncem května dějištěm populárních Hanáckých slavností.

Zámek patří sice k méně známým, návštěvníky však zaujme – kromě výše uvedeného – také úpravností a zachovalostí svých interiérů; přitom ještě v 70. letech minulého století se jeho prostory nacházely ve zpustošeném stavu a sloužily jako sýpky. Osvěžující zpestření nabídne procházka k nedalekému Zámeckému rybníku (o rozloze cca 22 ha), který je domovem vzácných rostlin a živočichů a tudíž i národní přírodní rezervací; mj. se jedná o významné hnízdiště racka chechtavého a lokalitu vzácné vodní rostliny kotvice vzplývavé. U rybníka rovněž začíná naučná stezka Okolo Chropyně, vedoucí lužním lesem v okolí této nádrže.

Známá pověst o Ječmínkovi – chrání legendární král Chropyni i dnes?

Zámek nejvíce proslavila pověst o králi Ječmínkovi, o jejíž věhlas se zasloužil především Alois Jirásek ve Starých pověstech českých. Podle této legendy právě na chropyňském sídle žil kdysi dávno bohatý a udatný rytíř. Díky jeho skromnosti a smyslu pro spravedlnost ho poddaní milovali. Avšak poté, co se dočká povýšení na moravského markraběte, začne se měnit k horšímu – najde zalíbení v nákladných a okázalých radovánkách a aby na ně získal dost peněz, zatěžuje poddané stále vyššími daněmi. Jeho žena se mu snaží hýření rozmlouvat, což však jednoho dne rozlítí markraběte natolik, že ji - ač těhotnou - dá ze zámku vyhnat. Zámecká paní se ukryje v lánu obilí, kde pak porodí chlapce. Poddaní ji najdou, i s dítětem vezmou k sobě domů a na památku toho, že se hošík narodil v ječmeni, mu začnou říkat Ječmínek. Mezitím markrabě záhy sezná, že chyboval, a nechá ženu se synkem hledat; avšak jako by se po nich zem slehla. Nešťastný chropyňský pán nakonec ze žalu a zoufalství ukončí svůj život skokem do zámecké studny. A mezi poddanými se začne šířit zvěst, že Ječmínek se jednou přece jen vrátí – přijde na pomoc, až bude jeho lidu zle. Víra v Ječmínka se na Hané udržela po staletí a dle místních obyvatel se hanácký král čas od času skutečně vrací. Například kdykoli v posledních letech zasáhly střední Moravu povodně, Chropyně jako zázrakem zůstala ušetřena, přestože v okolí napáchala velká voda značné škody.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Chropyně 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Workout park Kojetín - Ve městě Kojetín, v okrese Přerov, bylo vybudováno velmi pěkné venkovní cvičiště v areálu městského koupaliště. Workout hřiště je přístupné zdarma široké veřejnosti.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.