Hrad Andělská Hora

Zřícenina gotického hradu z přelomu 14. a 15. století zaujímá temeno strmého čedičového vrchu, tyčícího se nad stejnojmennou obcí, asi 8 km jihovýchodně od Karlových Varů. Hrad, nazývaný dříve Engelsburg či Engelhaus, se po dobytí Švédy r. 1635 a požáru v r. 1718 postupně proměnil v romantickou zříceninu. Její zdaleka viditelná silueta na osamělé vyvýšenině (717 m n. m.) představuje nepřehlédnutelnou dominantu celého okolí a zároveň častý výletní cíl nejen pro lázeňské hosty; Andělskou Horu mj. navštívili slavní němečtí básníci a dramatici J. W. von Goethe a F. Schiller. K atraktivitě zříceniny přispívá vedle jejího poměrně dobře zachovalého stavu i nádherný a daleký rozhled po kraji. V r. 1978 se zde natáčel kultovní muzikál Balada pro banditu.

Konec 14. stol.: hrad založený Rýzmburky; 15. stol.: pel-mel majitelů – hejtman, císař, kancléř,…

Hrad vznikl s největší pravděpodobností koncem 14. století, kdy jej někdy před r. 1390 založili asi páni z Rýzmburka (Oseka). Toto středověké sídlo mělo spolu se starším hradem Bečovem zřejmě chránit rozsáhlé panství Rýzmburků. Nejstarší písemná zpráva o hradu pochází z r. 1402; nazývá sídlo Engelsburg a zmiňuje se o Boreši Hraběti z Oseka, který se po Andělské Hoře psal. V následujícím období se majitelé hradu často střídali. V l. 1406-1414 patřila Andělská Hora Oldřichu Zajícovi z Házmburka, po jehož skonu připadla jako odúmrť králi. R. 1430 se hradu zmocňuje známý husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic a vytváří z něj základnu pro své četné výpady do okolí - na Loketsko, Chebsko a dokonce až do Bavorska. R. 1437 daruje císař Zikmund svému kancléři Kašparu Šlikovi Loketsko i s Andělskou Horou, kterou krátce předtím Jakoubek vrací královské komoře. Hrad byl tehdy tak sešlý, že i sám císař přispěl na jeho opravu, aby nemusel být zbořen. R. 1461 přiměje král Jiří z Poděbrad Šliky k tomu, aby strategicky významnou Andělskou Horu postoupili osobě panovníka; hrad pak uděluje jako doživotní zástavu katolickému magnátovi Zbyňku Zajícovi z Házmburka. Po vypuknutí domácí války mezi vladařem a Jednotou zelenohorskou se Andělské Hory v r. 1466 zmocnil přední člen Jednoty, míšeňský purkrabí Jindřich II. z Plavna. Teprve r. 1469 dobývá královské vojsko hrad zpět.

15. - 18. stol.: přestavby za pánů z Plavna; Colonnové z Felsu a Černínové; švédská smršť a devastující požár

Po nástupu Vladislava II. Jagellonského na český trůn získává Andělskou Horu do dědičného držení Jindřich III. z Plavna. Jeho vláda se do dějin hradu zapíše velmi významně – nejenže své sídlo nechá rozsáhle pozdně goticky přestavět, ale někdy v 80. letech 15. století pod ním založí i stejnojmenné městečko. R. 1519 Jindřich III. umírá. Za jeho syna Jindřicha IV. dojde na Andělské Hoře k poslední významné stavební úpravě – v polovině 16. století je na východní straně hradu vybudován renesanční dvoupatrový palác. R. 1565 postoupili páni z Plavna Andělskou Horu Mikuláši Hasištejnskému z Lobkovic, který ji v r. 1567 prodává svému švagrovi Jindřichu z Fictumu. R. 1570 kupuje panství Kašpar Colonna z Felsu. Jeho syn Linhart Colonna se významně angažuje v českém stavovském povstání v l. 1618-1620 (mj. účastník pražské defenestrace a vedle Thurna nejvyšší polní maršálek stavovského vojska). Linhart padne v bitvě u Sinzendorfu v dubnu 1620 a rok nato bude jeho majetek zkonfiskován.

R. 1622 kupuje Andělskou Horu (spolu s Hartenštejnem a Činovem) císařský rada Heřman Černín z Chudenic; jeho rod má toto panství v držení až do r. 1734. Citelný úder způsobili hradu za třicetileté války Švédové, kteří jej r. 1635 dobyli, vypálili a vydrancovali. Poté se uskutečnila dílčí oprava Andělské Hory, takže ještě v r. 1681 byl hrad podle Bohuslava Balbína částečně obyvatelný. Avšak v r. 1718 přichází definitivní zkáza tohoto černínského sídla - je zcela zničeno katastrofálním požárem, který se přenesl z městečka na hrad (střechu objektu údajně zapálil vymrštěný hořící šindel). Od té doby je Andělská Hora neobyvatelná a postupně se stává romantickou zříceninou.

Gotické střílny, čarokrásný rozhled, prominentní duo z Výmaru

Andělská Hora představovala již rozvinutý typ středověkého hradu, jehož základní charakter se od založení patrně příliš nezměnil; prováděné stavební úpravy hlavně v 16. století směřovaly spíše ke zlepšení podmínek v obytných částech a k reprezentativnějšímu vzhledu. Podobu hradu nejvýrazněji ovlivnila druhá pozdně gotická přestavba na přelomu 15. a 16. století za pánů z Plavna, kterou nenarušily ani renesanční úpravy v polovině 16. století.

Dispozice Andělské Hory byla dvojdílná. Jádro objektu tvořil vnitřní nebo také horní hrad s palácem lichoběžníkového tvaru. Z Andělské Hory se dodnes zachovaly dvě vstupní brány, dvě rozsáhlá nádvoří, zříceniny velkého paláce a další obytné budovy horního hradu. Ve zdech předhradí i vnitřního hradu byla umístěna řada střílen, z nichž některé si uchovaly původní pozdně gotické ostění. Vedle obvykle tvarovaných ostění ve formě klíče se zde objevují také střílny lopatkového tvaru, typické pro hornofalckou pozdně gotickou architekturu. Celý hrad byl postaven z lomového čedičového kamene, pouze nárožní kvádry a některé architektonické detaily (ostění) jsou vytvořeny z pískovce. Zřícenina je dnes volně přístupná.

Andělská Hora si návštěvníky podmaní svým geniem loci, patřičně mysteriózní atmosférou, romantikou zašlých časů; zážitek z této okouzlující lokality korunuje nádherný a daleký výhled na okolní kraj, mj. na Krušné a Doupovské hory nebo Slavkovský les. Z významných návštěvníků hradu nutno zmínit duo slavných německých básníků a dramatiků: Friedrich Schiller zavítal na Andělskou Horu několikrát (Němci mu zde posléze dali zasadit památný dub), Johann Wolfgang von Goethe r. 1786 na hradě dokonce oslavil své 37. narozeniny.

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vodácké tábořiště Hubertus - Vodácké tábořiště Hubertus u Karlových Varů na řece Ohři na 169,6 ř. km. se nachází na levé straně řeky a přístup z pravého břehu je pouze plavidlem. Tábořiště je dosti rozlehlé a je udržované správcem. Naleznete tu malé občerstvení, ale s nezvykle širokou nabídkou. Funguje tu i půjčovna kol za velice příznivé ceny. A dokonce lezecká stěna zdarma k dispozici. Do prostoru lesního tábořiště nesmí žádné motorové vozidlo ani čtyřkolky!
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vodácké tábořiště Pastýřík - Kemp ve městě Šemnice na řece Ohře na 164 ř. km.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.