Hrad Kámen

Původně gotický hrad ze 13. století, později upravený barokně a romanticky, získal své jméno podle rozsáhlého žulového skaliska, na němž stojí. Nachází se ve stejnojmenné obci, asi 15 km západně od Pelhřimova v kraji Vysočina. Dnešní podobu získal hrad po celkové rekonstrukci ze 70. let 20. století. K objektu přiléhá romantický park s rozsáhlým alpiniem. Kámen představuje pojem pro příznivce motocyklového sportu – pod hradem vedla první závodní motocyklová trať v Čechách a v nedalekém Pacově se r. 1904 zrodila myšlenka založení Mezinárodní motocyklové federace (FIM). Na hradě je od r. 1974 deponována známá expozice jednostopých motorových vozidel s unikátními exponáty.

Kámen ve 13. – 15. stol.: Nemír, zlatokop Jindřich, kališničtí Tluksové a K-summit

Hrad Kámen byl postaven pravděpodobně již v polovině 13. století, avšak první spolehlivá písemná zmínka o něm pochází až z r. 1316 a vztahuje se k Nemírovi (Nimírovi) z Kamene, další (z r. 1318) se váže ke Zdíkovi z vladyckého rodu Tluksů z Vokova. Zdíkův nástupce Bušek Tluksa přijímá r. 1327 od krále Jana Lucemburského manský závazek, čímž se Kámen až do r. 1504 stává královským lenním hradem. Tluksové toto středověké sídlo vlastnili do r. 1437, vyjma krátké přestávky, kdy byl Kámen v majetku Jindřicha z Ziegelheimu. Jindřich nechává přestavět hradní palác (v l. 1356-1366) a v okolí hradu se pokouší dolovat zlato.

Tluksové patřili ke spojencům krále Václava IV. a v dobách husitské revoluce k příznivcům kalicha; mj. to dokládá osobnost Přibíka Tluksy, horlivého bojovníka v řadách husitů. Za něj měl Kámen důležitou roli – představoval opěrný kališnický bod mezi Táborem a Pelhřimovem. Od r. 1437 patřil hrad Purkartovi ze Žirovnice, stoupenci husitů; Purkart zde r. 1450 zprostředkoval schůzku, na níž uzavřeli dočasný mír vůdcové znepřátelených stran – za kališnickou Jiří z Poděbrad a za katolickou Oldřich z Rožmberka.

Hrad po r. 1456: barokní přestavba v éře Malovců, regotizace za pána z Atteru

Období po r. 1456 je ve znamení častého střídání majitelů hradu. Situace se stabilizuje teprve s převodem objektu do vlastnictví Malovců (konkrétně Petra) r. 1523; jedna z větví tohoto významného staročeského rodu bude mít Kámen v držení téměř 200 let (až do počátku 18. století). Za Malovců, v polovině 16. století, dosáhne panství Kámen největšího rozmachu – k hradu tehdy patřilo stejnojmenné městečko a deset poddanských vsí. Malovcové dodali Českému království řadu významných politiků, úředníků i vojáků, ale na sklonku doby jagellonské i proslulého lapku a bouřliváka Zdeňka Malovce. Nejvýznamnější otisk v historii hradu Kámen zanechal z maloveckých držitelů Jan Kryštof Malovec; ten v l. 1640-1673 přistoupil k barokní přestavbě svého sídla, nechal vybudovat jižní obytné křídlo a vstupní věž (r. 1673). Na okraji obce rovněž dává postavit raně barokní kapli Panny Marie Sedmibolestné, v níž pak zřizuje rodinnou hrobku.

Po éře Malovců se v držení Kamene střídala řada rodů - převážně německých – a hrad ztrácel na svém významu. V l. 1860-1870 nechává tehdejší majitel Václav Enis z Atteru přestavět Kámen ve stylu anglické romantické gotiky do současné podoby. Závěrečné úpravy pak dokončuje Antonín Fleissig, poslední soukromý majitel hradu (na Kameni od r. 1916). V r. 1948 byl Fleissigovi hrad vyvlastněn. Od 1. 1. 2003 je tato památka příspěvkovou organizací kraje Vysočina.

Dvojdílný komplex s věžemi, kultovní hrad motorkářů

Dispozice areálu byla dvojdílná, na jižní a východní straně se nacházelo předhradí. Do objektu se vchází pseudogotickou bránou vedle branské věže. Jádro hradu leží na vrcholu skalního výchozu a je tvořeno komplexem budov, které jsou uspořádány do obdélníku o rozměrech zhruba 40 x 25 m. Z něho na západní straně výrazně vybíhá nejstarší hradní objekt, pocházející z doby kolem r. 1300 - mohutný lichoběžníkový donjon (věžový starý palác) s nepravidelnou baštou zvanou Kaplanka; ta přiléhá k jeho západnímu čelu. Z jižní fronty hradního jádra vyčnívá masivní čtyřhranná věž, na severovýchodě pak věž obdélníková se vstupní bránou. Expozice návštěvníkům demonstruje životní styl a bydlení v 19. a na počátku 20. století.

Kromě prohlídky vlastního hradu nabízí Kámen pokroutku zejména pro milovníky motorismu – proslulé muzeum jednostopých vozidel s unikátními exponáty motocyklů české výroby. Patří k nim dvouválec Walter typ B z r. 1913 nebo motocykly Laurin-Klement z l. 1902 a 1904. Raritu představuje Hildebrand-Wolfmüller, první motorka, která se dočkala sériové výroby a vůbec první motocykl provozovaný na našem území; jedná se zároveň o jediný exponát zahraniční provenience v moto-sbírce hradu Kámen. Ta bývá každoročně doplňována a v detailech obměňována.

 

OTEVÍRACÍ DOBA:  

 

OTEVŘENO 7 DNÍ V TÝDNU:

• KAŽDÉ PONDĚLÍ OD 12:00 H (O SVÁTCÍCH OD 10:00 H)
• ÚT - NE – 10:00 - 18:00 H
• POSLEDNÍ PROHLÍDKA TRASY A (INTERIÉRY HRADU) V 16:40 H.

 

 

                                      

Mapa okolí

zvětšit

Otevírací doba

Pondělí12:00 - 18:00
Úterý10:00 - 18:00
Středa10:00 - 18:00
Čtvrtek10:00 - 18:00
Pátek10:00 - 18:00
Sobota10:00 - 18:00
Neděle10:00 - 18:00
Svátky10:00 - 18:00

Kontakt

Adresa:
Kámen 
Web: Hrad Kámen

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.