Pražský hrad

Často je Pražský hrad považován za symbol hlavního města i celé České republiky. Již od počátků byl hrad tradičním sídlem českých panovníků, od roku 1918 prezidenta republiky.

Pražský hrad je hrad vybudován v dnešní pražské čtvrti Hradčany. Již od počátků byl hrad tradičním sídlem českých panovníků, od roku 1918 prezidenta republiky.

Často je Pražský hrad považován za symbol hlavního města i celé České republiky. Součástí komplexu je Katedrála svatého Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty a pochováni mnozí čeští vládci.

Pražský hrad je považován za jeden z největších hradních komplexů na světě. S rozměry 570 m délky a 130 m šířky se umístil na stránkách Guinessovy knihy rekordů. Pražský hrad je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Historie

Hrad byl založen již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Ze tří stran byl objekt obklopen strmými svahy, ze strany čtvrté byl z obranných důvodů vykopán příkop 30 metrů hluboký a 24 metrů široký, přes nějž vedl most do hlavní brány.

V komplexu byly vybudovány tři kostely. Církevní stavby byly v této době budovány z kamene, zatímco knížecí palác a sruby pro služebnictvo byly ještě dřevěné.

Za vlády prvního českého krále Vratislava II. (11.století) bylo dřevěné opevnění nahrazeno kamenným s třemi branami: na východě Černá věž, na západě Bílá a jako postranní vchod sloužila věž Jižní.

Král Přemysl Otakar II. nechal ve 13. století přestavět královský palác do honosnější podoby a také pro potřeby reprezentace a bydlení.

Od roku 1344 byl podle návrhů Matyáše z Arrasu a později Petra Parléře budován za hradbami Pražského hradu chrám sv. Víta. Katedrála byla dokončena roku 1929. Mimo jiné sloužila jako pokladnice českých korunovačních klenotů, mauzoleum králů a galerie jejich sochařských a malířských portrétů.

Novodobé dějiny poznamenaly Pražský hrad v podobě přestavby v období první republiky. Na projektu pracoval pod záštitou Tomáše G. Masaryka architekt Plečnik, jenž navrhl dláždění nádvoří, prezidentskou rezidenci a přestavěl hradní zahrady.

Od vchodu do prvního nádvoří bylo vedeno sloupořadí v plné výši budovy, které jej spojilo se Španělským sálem. Jednalo se o jednoduché sloupořadí v ionském stylu zastřešené kazetovým stropem. Čelní stěna se vstupem vedoucím do Španělského sálu byla pojata jako triumfální brána.

Turistika

Při návštěvě Pražského hradu lze shlédnout mnoho objektů.

Starý královský palác, stálou expozici Příběh Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Jiřský klášter - Národní galerii, Obrazárnu Pražského hradu, Prašnou věž, Katedrálu sv. Víta, Rožmberský palác či Velkou jižní věž katedrály. Oblíbená atrakce Zlatá ulička je bohužel od 3. května 2010 z technických důvodů uzavřena. Reprezentační prostory Pražského hradu jsou přístupné pouze dva dny v roce, zpravidla první sobotu po 8. 5. a první sobotu po 28. 10.

Turisté by si neměli nechat ujít událost v podobě střídání vojáků Hradní stráže. To probíhá každou hodinu u bran Hradu, ve 12.00 hodin s fanfárami a výměnou standarty na 1. nádvoří.

Pražský hrad poskytuje bezbariérový přístup a možnost najmutí profesionálního průvodce.

Otevírací doba

Areál Pražského hradu

  • duben až říjen - denně - 6:00 - 22:00
  • listopad až březen - denně - 6:00 - 22:00

Návštěvnické objekty

  • duben až říjen - denně - 9:00 - 17:00
  • listopad až březen - denně - 9:00 - 16:00

 

Vstupné

Pražský hrad - velký okruh

  • plné vstupné - 350,-
  • sleva - 175,-
  • rodinné vstupné - 700,-

Pražský hrad - okruh B

  • plné vstupné - 250,-
  • sleva - 125,-
  • rodinné vstupné - 500,-

Pražský hrad - okruh C

  • plné vstupné - 350,-
  • sleva - 175,-
  • rodinné vstupné - 700,-

Expozice Příběh Pražského hradu

  • plné vstupné - 140,-
  • sleva - 70,-
  • rodinné vstupné - 280,-

Obrazárna Pražského hradu

  • plné vstupné - 100,-
  • sleva - 50,-
  • rodinné vstupné - 200,-

Prašná věž

  • plné vstupné - 70,-
  • sleva - 40,-
  • rodinné vstupné - 140,-

Expozice Svatovítský poklad

  • plné vstupné - 300,-
  • sleva - 150,-
  • rodinné vstupné - 600,-

Velká jižní věž katedrály sv. Víta - vyhlídková věž

  • jednotné - 150,-

 

Sleva:

  • mládež od 6 do 16 let
  • studenti středních a vysokých škol v denním studiu do 26 let
  • senioři starší 65 let

Slevy jsou poskytovány po předložení platného průkazu nebo dokladu o denním studiu.

Rodinné vstupné:

  • 1 až 5 dětí do 16 let a max. 2 dospělé osoby

Vstupné pro třídy základních škol

  • Pražský hrad (Okruh A + Obrazárna Pražského hradu) - žáci základních škol s pedagogickým doprovodem po předložení jmenného seznamu potvrzeného školou (vstupné pro skupinu v max. počtu 30 žáků + 2 osoby doprovodu) 150 Kč

Volný vstup

  • děti z mateřských škol s pedagogickým doprovodem
  • děti do 6 let
  • držitelé průkazu ZTP
  • držitelé průkazu ZTP-P včetně jedné osoby doprovodu
  • zřetelně označení licencovaní průvodci s klienty, kteří mají zakoupené vstupenky do objektů
  • pedagogický doprovod školních skupin (na 15 žáků nebo studentů má nárok 1 osoba doprovodu na volné vstupné)

Fotografování interiérů – licence

  • bez použití blesku a stativu - 50 Kč
  • fotografovat nelze v expozicích Příběh Pražského hradu, Svatovítský poklad a v Obrazárně Pražského hradu

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 
Web: Pražský hrad

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Letohrádek královny Anny (Belvedér) - Letohrádek královny Anny nesprávně nazývaný Belvedér je renesanční stavba stojící v blízkosti Pražského hradu v Královské zahradě.
Vzdálenost: 1km
Letná - Letná je místní název kopce a náhorní planiny nad řekou Vltavou severně od centra Prahy, značí též název pražské čtvrti (Praha 7) v katastrálním území částí Bubeneč a Holešovice. Letenská pláň je často spojována s prvomájovými manifestacemi v dobách socialismu a s demonstrací na počátku Sametové revoluce v roce 1989.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Muzeum hraček na Pražském hradě - Muzeum hraček se rozprostírá ve dvou patrech Nejvyššího purkrabství. Nachází se v Praze v Jiřské ulici. Máte jedinečnou možnost navštívit unikátní historické hračky jak z Evropy, tak i z Ameriky. Muzeum je však v současné době dočasně uzavřeno.
Vzdálenost: 1km
Valdštejnská zahrada - Valdštejnská zahrada v Praze na Malé Straně se řadí k nejvýznamnějším raně barokním památkám v České republice. Sousední Valdštějnský palác je sídlem Senátu Parlamentu České republiky, podobně, jako Valdštejnská jízdárna, Kolovratský palác a Malý Fürstenberský palác.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.