Zámek Častolovice

Malebný renesanční zámek z 16. století, sídlo pánů z Oppersdorfu a poté Šternberků, se nachází ve stejnojmenném městysu v podhůří Orlických hor, asi 10 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. V bohatě zařízených interiérech vynikají malované kazetové stropy a početná sbírka obrazů. K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park (mj. s růžovou a vodní zahradou) a obora s bílými daňky. Objekt získala v restituci Franziska Diana Sternbergová, která jej proměnila v jeden z nejhezčích a nejzajímavějších zámků ČR.

13. – 17. století: od vodní tvrze k renesančnímu zámku

Za počátek historie zámku uvádějí prameny 13. století, kdy v údolí na soutoku říček Bělé a Kněžny vznikla vodní tvrz. Na mohutných dřevěných pilotech uprostřed vodní hladiny ji nechali vybudovat páni z Častolovic. V držení tohoto sídla se postupně vystřídalo několik majitelů, z nichž nejvýznamnější byl bezesporu Jiří z Kunštátu a Poděbrad, v roce odkoupení tvrze (1454) zemský správce, v l. 1458-1471 pak proslulý český král. Jiří také městu uděluje znak, který si Častolovice zachovaly dodnes – jedná se o zlatou probodnutou rybu na modrém poli. R. 1575 připadla tvrz královské komoře, od níž ji o dva roky později odkoupili bratři Oppersdorfové. Jan Bedřich z Oppersdorfu a jeho žena Magdaléna pak v l. 1588-1615 nechávají na místě zpustlé gotické tvrze postavit renesanční zámek; jeho podoba se dochovala na olejomalbě z konce 17. století, kterou mohou návštěvníci spatřit ve vstupní místnosti častolovické rezidence.

17. – 20. století: éra Šternberků; novogotiku odsouvá renesanční comeback

R. 1694 zámek kupuje hrabě Adolf Vratislav ze Šternberka, královský místodržitel v Čechách a nejvyšší pražský purkrabí. Častolovice se stávají hlavním sídlem Šternberků, významného rodu, který se nesmazatelně zapsal do kulturního i politického života země. Vynikající osobností byl zejména hrabě František Josef ze Šternberka (1763-1830), osvícenec, vlastenec, podporovatel věd a umění, významný numizmatik; r. 1796 se rozhodující měrou zasloužil o založení soukromé Společnosti vlasteneckých přátel umění a r. 1818 měl i značný podíl na vzniku Vlasteneckého muzea v Čechách (dnešního Národního muzea). Ušlechtilost hraběte, jemuž byly naprosto cizí všechny sobecké záměry či touha po slávě a moci, nesmírně oceňoval i F. Palacký. V l. 1858-1874, za Jaroslava ze Šternberka, dochází k rozsáhlé přestavbě zámku v duchu tehdy módního slohu tzv. tudorské gotiky. Úprava se týkala hlavně vnějšího průčelí. V té době vzniká také anglický park. Dnešní podobu získal zámek za Leopolda ze Šternberka, dědečka nynější majitelky; v l. 1910-1914 totiž přistupuje Leopold k další radikální přestavbě, která měla jeho sídlu vrátit původní renesanční vzhled. Podle projektu vídeňského architekta Humberta Walchera z Moltheimu dochází k odstranění gotizujících prvků a – v rámci možností – k obnovení renesančního rázu stavby. Nad vchodem kupříkladu vyrostla mohutná osmiboká věž, do které byla umístěna vodní nádrž.

Po r. 1992: z úpadku na výsluní - hvězdné dílo hraběnky Sternbergové

Nesmlouvavé dobové veletoče přinutily Šternberky k dvojímu nedobrovolnému opuštění zámku: poprvé za německé okupace a podruhé v r. 1948, kdy jim byl veškerý majetek konfiskován státem; Leopoldu ze Šternberka s rodinou tak nezbylo než emigrovat do USA. Do východního křídla častolovické rezidence se nastěhovala učňovská škola Kovoslužby a tyto prostory zámku doslova vybydlela. Ve zmíněné části značně zdevastovaného objektu se nedalo ani chodit – schodiště byla rozbitá, dveře rozbodány noži, podlahy propálené, kanalizační trubky porušeny a téměř odevšad se linul nesnesitelný zápach. V květnu 1992 byly Častolovice v restituci vráceny paní Franzisce Dianě Sternbergové Phipps (nar. 1936), která se jako jediná z původních obyvatel zámku dožila návratu. Hraběnka Sternbergová, uznávaná bytová architektka, na zámku trvale pobývá; pod její správou zaznamenala častolovická rezidence pozoruhodnou proměnu. Činorodá majitelka ze všeho nejdříve vysazuje na nádvoří stromy, levandulové keře a množství květin, aby tím zmírnila studený vzhled sídla. Z bývalého internátu se stává luxusní Penzion, využívaný k příležitostnému ubytování. Znovu je založena vodní a růžová zahrada. Hraběnka Sternbergová při zvelebujících úpravách pamatuje i na handicapované návštěvníky – zařídila, aby expozice zámku byla bezbariérová (bezbariérová restaurace a toalety jsou zde samozřejmostí). Vítanou novinkou se stávají speciální prohlídky pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, kdy skrze haptické (hmatové) vjemy je nevidomému umožněn bezprostřední kontakt s uměním a historií. Častolovické sídlo dnes pulsuje čilým ruchem; pořádají se zde koncerty, výstavy, recepce, svatby a další kulturní či společenské akce. V současnosti zámek působí jako oáza krásy, harmonie a klidu; proto získává řadu příznivců, kteří se sem rádi vracejí.

Kazetové stropy, obrazové skvosty, bílí daňci

Díky uměleckému ztvárnění vnitřních prostor rezidence a zdejšímu mobiliáři dosahují zámecké interiéry nevyčíslitelných hodnot. Stálá expozice, umístěná do dvaceti místností vybavených historickým nábytkem od dob renesance až po biedermeier, je nesporně jednou z nejzajímavějších tohoto druhu v ČR. K zcela mimořádným patří zejména unikátní kazetové stropy v některých sálech a sbírky obrazů, uchovávající mj. i originály děl Karla Škréty, Lukase van Valckenborga a Johanna Heinricha Schönfelda. Nejkrásnějším interiérem je Rytířský (Velký) sál o rozloze 300 m2 s portréty Šternberků a s renesančním kazetovým stropem; malby podle rytin Jana Sadelera ve 24 polích stropu znázorňují výjevy ze Starého zákona. Svými rozměry se sál řadí mezi největší renesanční zámecké interiéry v českých zemích. V sousední kapli Božího Těla se skví renesanční oltář tyrolského původu z r. 1601. Vybrané estetické menu nabídne také jídelna zvaná Tobiáška, jejíž kazetový strop má podobu obrazů zachycujících Tobiášův biblický příběh; v jídelně je umístěna proslulá galerie českých panovníků (od Ladislava Pohrobka po Leopolda I.) v životní velikosti. Sérii renesančních prostor doplňují ještě Tapetový pokoj a Kuřácký salón. I další zpřístupněné interiéry s bohatými sbírkami demonstrují význam zdejšího sídla a jeho majitelů v minulosti.

U zámku se rozkládá anglický park (42 ha) s růžovou a vodní zahradou a s oborou; uklidnění zde přinášejí nejen malebná zákoutí jako staletá lipová alej nebo jezírko s ostrůvkem, ale i nejrůznější fauna, např. kamerunské kozy, pštrosi emu, divoká prasátka, lamy a zejména proslulí bílí daňci.

Otevírací doba:

V roce 2017 bude zámek a expozice otevřena od 14. dubna do 1. října.
MiniZoo je otevřeno pro veřejnost celoročně a uzavírá se společně s parkem za soumraku. Pejsci na vodítku jsou vítání a mají přístup do celého areálu.

 

Vstupné:

Dospělí - 115,-
Senioři, děti , studenti, ZTP - 75,-
Rodinná vstupenka - 310,-

 

MINIZOO

Dospělí - 40,-
Děti - 20,-

PRO PŘEDEM OBJEDNANÉ ZÁJEZDY, ŠKOLY A ŠKOLKY POSKYTUJEME SLEVY

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Častolovice 
Web: Zámek Častolovice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Kostelec nad Orlicí - V Kostelci nad Orlicí se nachází mnoho významných historických památek, např. Starý a Nový zámek, krajinářský park, městská radnice, kostel sv. Jiří a kostel sv. Anny. Žije zde přibližně 6 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Cestovní vodácká kancelář CVOK (Lenka Vrbatová) - Půjčovna poskytuje lodě, rafty, kajaky, kánoe a vodácké vybavení.
Vzdálenost: 2km
Josef Uhnavý - Půjčovna má k dispozici lodě, kánoe, rafty a veškeré vodácké vybavení.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.