Zámek Hradec nad Moravicí

Hradecká pamětihodnost, o níž se říká, že hrála po 700 let prim v našich zemích, bývala významným sídlem českých králů a později opavských knížat. V místech původního gotického hradu dnes najdeme rozsáhlý areál zahrnující empírový Bílý a novogotický Červený zámek či hradební zeď s tzv. Bílou věží. Hradecká rezidence, ležící ve stejnojmenném městě asi 10 km jižně od Opavy v Moravskoslezském kraji, hostila řadu významných osobností (mj. Beethoven, Paganini, Liszt). Zámek, oprávněně nazývaný Perla Slezska, je obklopen rozlehlým anglickým parkem, druhým největším na území Moravy a Slezska.

Hradec do 16. století: Přemyslovci, Záviš s Kunhutou a další celebrity dějin

Historie zámku v Hradci nad Moravicí je vskutku bohatá. Sídlo vzniklo na ostrohu nad soutokem řek Hradečné a Moravice; význam této lokality předurčovala zejména strategicky výhodná konfigurace terénu, nabízející bezpečné útočiště. Také proto bylo někdejší slovanské hradisko z 8. století nahrazeno knížecím hradem Přemyslovců (kolem poloviny 11. století), který nechal král Přemysl Otakar II. posléze přebudovat na výstavný hrad chráněný důkladným opevněním (ve třetí čtvrtině 13. století). Působili zde příslušníci slavných šlechtických rodů, např. Záviš z Falkenštejna (purkrabím na Hradci v r. 1281). Po r. 1278 byl hrad sídlem královny Kunhuty, vdovy po Přemyslu Otakarovi II., která - jak uvádějí některé zdroje - právě na Hradci uzavřela se Závišem tajný sňatek. V r. 1305 zde pobýval Václav III., po jeho smrti v r. 1306 držel Opavsko znovu Mikuláš I., nemanželský syn Přemysla Otakara II. R. 1318 se stal Hradec knížecím sídlem a správním střediskem Opavska. V r. 1464 zakoupil panství Jiří z Poděbrad a předal je svým synům, kteří na Hradci společně vládli. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci uvedený hrad do zástavy. V r. 1585 jej získal do dědičného majetku Kašpar Pruskovský z Pruskova, poslední zástavní pán na Hradci; tento šlechtic zahájil renesanční přestavbu stále ještě středověkého sídla na pohodlně zařízenou rezidenci s okrasnou zahradou a lesoparkem.

18. – 20. století: éra Lichnovských – empír a novogotika

V letech 1778-1945 vlastnilo Hradec šest generací pruského knížecího rodu Lichnovských z Voštic a Werdenberku. Velký požár z r. 1796 dal podnět k celkové přestavbě zámku; koncipoval ji krnovský stavitel Jan (Johann) Mihatsch v duchu empírových pravidel. Podstatných změn doznaly nejen exteriéry, ale i okolí rezidence – byly zrušeny všechny pozůstatky ještě středověkého fortifikačního systému, vyrovnány svahy a založen mimořádně hodnotný přírodně-krajinářský park. V l. 1874-1891 vedli architekti Alexis Langer z Vratislavi a F. Händel z Výmaru přístavbu tzv. Červeného zámku (nazvaného podle zdiva z neomítaných cihel) s hradební zdí a Bílou věží. Architektonicky neobyčejně atraktivní komplex v novogotickém slohu měl inspiraci v režných hradech německého středověku (pruský Malbork) a zahrnoval i konírnu a jiné hospodářské objekty.

Lichnovští tak nejvíc ovlivnili vývoj zámku do dnešní podoby. Na jejich sídle pobývala řada věhlasných osobností uměleckého světa – malířů, literátů a zejména hudebníků; za všechny lze uvést slavné hudební skladatele Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta či geniálního houslistu Niccoló Paganiniho. Odkaz rodu Lichnovských vynesl Hradec na pozici nejvýznamnější kulturní památky širokého okolí.

Hradec nejen Beethovenův

Státní zámek Hradec nad Moravicí, od r. 1949 zpřístupněný veřejnosti, je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska. V tzv. Bílém zámku lze obdivovat luxusně zařízené reprezentační salóny i pokoje hostinských apartmá. Interiéry prohlídkové trasy návštěvníkům připomínají mj. pobyty již zmíněných hudebních velikánů v první polovině 19. století. Bohaté menu nabízí milovníkům výtvarného umění zámecká galerie s pozoruhodnými sochařskými, malířskými a grafickými sbírkami. Nechybí ani stálá expozice věnovaná dějinám zámku. V Červeném zámku byly otevřeny restaurace, hotel a koncertní síň, v níž se od r. 1962 koná mezinárodní hudební soutěž Beethovenův Hradec. Nutno dodat, že hradecká pamětihodnost se pravidelně umisťuje na čelních pozicích ankety O nejpohádkovější hrad či zámek v ČR; v letech 2009 a 2010 skončila druhá, za r. 2008 hlasování dokonce vyhrála.

Celý areál je zakomponován do rozsáhlého přírodně-krajinářského parku, rozlohou největšího v Moravskoslezském kraji; návštěvníky osloví mj. vzácnými stromy (některé pamatují i třicetiletou válku), romantickými zákoutími a nádhernými vyhlídkami na řeku Moravici i na okolní přírodu. Parkem a krásnými bukovými lesy pralesního charakteru vůkol vede výletní trasa, tzv. Lovecká stezka Lichnovských. Rozloha celého zámeckého areálu činí 136 ha, z toho na samotný lesopark připadá 63 ha.

Otevírací doba

  • duben a říjen - otevřeno pouze o víkendech - 10:00 - 16:00
  • květen - září - úterý - pátek - 9:00 - 17:00, víkendy 10:00 - 17:00, doplňkový okruh do 18:00
  • polední pauza 12.00 - 12.30 hodin

 

Vstupné

 

ZÁMECKÝ AREÁL

  • plné - 20 Kč
  • snížené - 10 Kč
  • speciální - 20 Kč

 

HLAVNÍ OKRUH

  • plné - 120 Kč
  • snížené - 80 Kč
  • rodinné - 320 Kč

 

DOPLŇKOVÝ OKRUH

  • plné - 80 Kč
  • snížené - 55 Kč
  • rodinné - 215 Kč

 

VÝSTAVA HRADEC NAD MORAVICÍ

  • plné - 30 Kč
  • snížené - 20 Kč

 

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.