Zámek Kratochvíle

Jedna z našich nejkrásnějších renesančních staveb, která nemá v Čechách druhé poloviny 16. století obdoby. Půvabný lovecký letohrádek posledních Rožmberků se nachází v malebné krajině mezi lesy, loukami a rybníky ca 3 km od města Netolice na Prachaticku v Jihočeském kraji. Zámecká budova, představující vilu typu italského kasina, je obklopena vodním příkopem a uzavřená zahradou. Tento klenot stavitelského a dekoračního umění doby renesance má výjimečnou štukovou a malířskou výzdobu interiérů.

Úsvit sídla: od Leptače ke Kratochvíli

Historie malebného letohrádku začíná kolem r. 1401, kdy zde stála tvrz a hospodářský dvůr zvaný Leptač, patřící Mikuláši Kuglovi z Netolic. Tyto nemovitosti daroval r. 1569 Vilém z Rožmberka za věrné služby svému regentu a známému budovateli jihočeských rybníků Jakubu Krčínovi z Jelčan. Ten byl mj. jako majitel velmi krutý; pokud na svém panství přistihl pytláka, bez slitování ho poslal na šibenici. Nicméně své sídlo zvelebil a přestavěl k nepoznání – kolem nově vybudovaného dvora ještě zřídil rozsáhlou loveckou oboru. Takto upravený areál se Vilémovi z Rožmberka zalíbil natolik, že si r. 1579 (dle některých zdrojů r. 1580) vyžádal tvrz zpět a směnil ji s Krčínem za městečko Sedlčany s 10 vesnicemi; rok poté ji s císařovým svolením přejmenoval na Kratochvíli.

Století renesance: umělecká elita tvoří italské kasino

Vilém z Rožmberka, přední velmož české renesance, se rozhodl vybudovat v sousedství Leptače nový lovecký zámek. Jeho stavbou pověřil již osvědčeného rožmberského architekta, Itala Baldassara Maggiho z Arogna. Během obdivuhodně krátké doby, v letech 1583-1589, tak vznikl podle vzoru renesančních panských sídel, tzv. kasin, vzdušný a prostorný zámeček. Za technickou zajímavost stavebního procesu lze považovat speciální fixaci základů objektu pomocí dubových a olšových pilotů; ty byly vtloukány do bažinatého terénu, ve kterém za nepřítomnosti vzduchu zkameněly a staly se tak důležitým statickým prvkem celé stavby. Zámek lemoval vodní příkop a uzavírala obdélná zahrada se vstupním traktem a obvodovou zdí prostoupenou izolovanými domky. Ojedinělým počinem bylo i zřízení rozsáhlé obory v těsné blízkosti letohrádku, obehnané plotem dlouhým 22 km. Autorem rozsáhlé malířské výzdoby interiérů je německý umělec Georg Widman z Braunschweigu; vstupní sál a jídelnu dekoroval malbami s loveckými výjevy. Zcela mimořádnou hodnotu mají rovněž štukatérské práce, jichž se ujal italský mistr Antonio Melana. Tento fenomenální dekoratér se smyslem pro detail zvolil k estetizaci interiérů výjevy z římských dějin.

Kratochvíle 16. – 19. století: vodovod, velbloudi, Pasovští a sirotčinec

Po svém dokončení se stala Kratochvíle oblíbeným místem relaxace posledních Rožmberků. Po Vilémově smrti zmodernizoval zámek Petr Vok, dokonce zavedl vodovod s pitnou vodou a v zdejší oboře choval hřebce a velbloudy; velká zadluženost však přiměla Voka k tomu, aby r. 1601 prodal nejen Kratochvíli, ale i celé českokrumlovské panství císaři Rudolfu II. Během vpádu vojsk pasovského biskupa Leopolda byl zámek vyloupen a citelně poškozen, zvěř v oboře zcela pobita. V r. 1622 získal Kratochvíli od císaře Ferdinanda II. štýrský rod Eggenberků, který zde nechal provést určité stavební úpravy (mj. byl r. 1696 zbořen starý dvůr Leptač). Drobných architektonických zásahů se toto sídlo dočkalo ještě v 18. a 19. století, kdy již patřilo Schwarzenberkům (od r. 1719). Za nich však zámek přestal plnit funkci letohrádku; během 19. století v něm byly zřízeny úřednické byty a dokonce sloužil jako archív a sirotčinec.

20. století: restaurátorský zápřah a hrdinové z Večerníčků

Až v poslední třetině 20. století restaurátoři vrátili této památce její někdejší krásu; letohrádek byl citlivě opraven, zabílené malby opět odkryty a obnoveny, zachoval se dokonce i pozoruhodný Zlatý sál. V letech 1981-2007 patřila k atrakcím zámku zde instalovaná stálá expozice Krátkého filmu Praha; prezentovala v unikátním celku český kreslený a loutkový film s originálními pracemi Jiřího Trnky, Karla Zemana, Hermíny Týrlové a dalších klasiků naší animované kinematografie. Důvodem ukončení výstavy v r. 2007 byly finanční problémy společnosti Krátký film Praha.

Zámek je patrová obdélná budova s mansardovou barokní střechou z 18. století. Návštěvníkům zřejmě učaruje manýristická renesanční zahrada zbudovaná podle lombardských vzorů; zkrášluje ji bohatá sochařská výzdoba (kašny aj.), jakož i záhony bylin a zemědělských rostlin, komponovaných do geometrických obrazců. Vodní příkop obklopující budovu se zahradní parterem podtrhuje nevšední půvab celého areálu, pramenící z jeho harmonie a jednolitosti.

Interiér zámku: malby a štuky par excellence

Prohlídková trasa zámku klade důraz na prezentaci cenných renesančních interiérů s jedinečnou manýristickou malířskou a figurální štukovou výzdobou. Prohlídka začíná v kapli Narození Panny Marie s pašijovými výjevy od malíře Georga Widmana. Nejokázalejší místností rožmberského sídla je Zlatý sál s lunetovou valenou klenbou a fascinující keramickou dlažbou; sloužil k přijímání hostů i k pořádání hudebních akcí. Představuje skutečný vrchol renesančního štukatérského umění (monumentální výzdoba klenby od již zmíněného Antonia Melany) a patří k našim nejcennějším interiérům. Zaujmou i další místnosti (některé zpřístupněné teprve v nedávné době) - vstupní sál, Vladařův pokoj, Velký horní sál či Zlatý pokoj. Navíc během několika posledních let jsou zámecké prostory průběžně obohacovány dobovým nábytkem (především renesančním), uměleckými díly ze stejného období i kdysi běžnými předměty denní potřeby. V záměrech správy zámku je postupně rehabilitovat všechny místnosti interiéru (v duchu hesla „Renesance renesance“) a vrátit tak celému objektu původní podobu i smysl využívání.

V letních měsících se na zámku koná řada kulturních akcí (např. projekt Kratochvílení v podání Divadla Continuo).

Letní sídlo netopýrů

Kouzelný lovecký zámeček obklopený vodou a zahradami se stal útočištěm pro letní kolonii samic netopýra velkého s mláďaty. Každoročně se na zámeckou půdu slétá zhruba 80 samic našeho největšího druhu netopýra, aby zde odchovaly svá mláďata. Zámek Kratochvíle byl díky přítomnosti této kolonie zařazen do mezinárodní soustavy chráněných území Natura 2000, jako tzv. evropsky významná lokalita (EVL), a těší se tedy zvýšené zákonné ochraně. V roce 2007 se na zámku díky projektu České společnosti pro ochranu netopýrů podařilo realizovat opatření k ochraně půdních prostor před působením netopýřího trusu. Od srpna 2017 je v blízkém okolí zámku ukrytá keška zařazená do série S Drákulou v netopýřím světě. Díky ní mohou příznivci geocachingu navštívit místo spojené s výskytem netopýrů a zároveň se dozvědí řadu zajímavostí ze světa létajících savců. Více informací naleznete zde: http://napude.sousednetopyr.cz.

 

Otevírací doba

  • duben říjen - pouze o sobotách, nedělích a svátcích - 9:00 - 16:00
  • květen a září - denně mimo pondělí - 9:00 - 16:15
  • červen až srpen - denně mimo pondělí - 9:00 - 17:15

Vstupné

Hlavní prohlídková trasa (vila , zahrada)

  • dospělí - 90,-
  • děti (do 6ti let) - 50,-
  • senioři - 60,-
  • rodinné vstupné - 220,-

Samostatná prohlídka kostela, zahrada

  • dospělí - 50,-
  • děti (do 6ti let) - 35,-
  • senioři - 40,-

Zahrada (děti do 15 let zdarma)

  • dospělí - 20,-
  • děti (do 6ti let) - 20,-
  • senioři - 20,-

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Netolice 
Web: Zámek Kratochvíle

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.