Zámek Červená Lhota

Známý jihočeský renesanční zámek se nachází ve stejnojmenné obci ca 20 km severozápadně od Jindřichova Hradce. U veřejnosti je mimořádně oblíbený zejména pro svůj pohádkově kouzelný půvab, který mu dodává jeho romantická poloha na skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a taktéž malebná architektura s charakteristickou červení odrážející se v klidné vodní hladině. I díky tomu zámek – jeden z nejnavštěvovanějších v ČR - ještě více zpopularizovala řada pohádek a filmů zde natočených.

Historie zámku Červená Lhota

Nevelký zámek Červená Lhota svou architektonickou formou i celkovou konfigurací v krajině prozrazuje, že má svůj původ ve vodní gotické tvrzi. Ta vznikla na skalním hřbetu – jen o málo větším než základy sídla - který se přehrazením mělkého údolí a vzedmutím vodní hladiny stal ostrůvkem. První písemná zmínka o existenci tvrze ve Lhotě pochází až z r. 1465, kdy Lhotu zdědil po svém otci Ctiborovi ze Zásmuk jeho syn Petr. Zásmukové byli za husitských válek v rožmberských službách a stáli tak na straně katolíků. V neklidných dobách 15. století upřednostnil rod Zásmuků bezpečnost svého sídla před jeho výstavností; Lhota v tomto období představovala typickou jihočeskou tvrz pozdního středověku. R. 1530 ji kupuje rytířský rod Kábů z Rybňan. V letech 1542-1555 nechal Jan Kába z Rybňan přebudovat původní tvrz na pohodlnější renesanční zámeček podle projektu italského stavitele Honse Vlacha. Sídlo se pak nazývalo Kábova nebo Nová Lhota, pojmenování Červená Lhota se objevuje až od r. 1602, patrně podle barvy omítky. Následující majitelé zámku, Růtové z Dírné, jako protestanti o své majetky přišli v důsledku pobělohorských konfiskací. R. 1621 obsadil Červenou Lhotu císařský rytmistr Ital Antonio Bruccio, který zde nechal postavit kamenný most namísto dřívějšího dřevěného. Za jeho působení vznikly také lázně nad zázračným pramenem v nedaleké Deštné.

Po Brucciově smrti koupil Lhotu v r. 1641 Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, nejvyšší kancléř Království českého. Významný rod Slavatů uskutečnil v letech 1658-1678 radikální barokní přestavbu svého sídla. Během ní vznikly mj. velký reprezentační sál, vstupní věž v průčelí a byla provedena bohatá výzdoba interiérů nově koncipovaného 1. patra; podíleli se na ní renomovaní italští umělci – štukatér Innocenzo Cometa a malíř Giovanni Giacomo Tencalla. Slavatové pak zámek využívali jako letohrádek a dojížděli sem z nedalekého Jindřichova Hradce. Od této přestavby se vzhled sídla již podstatněji neměnil. Pouze za posledních majitelů Červené Lhoty, jimiž byl od r. 1835 knížecí rod Schönburg-Hartenstein, sem v letech 1841-1863 zasáhla módní gotizující vlna v podobě zbudovaného cimbuří a úprav věže. Během následné novorenesanční přestavby v letech 1902-1910, citlivě provedené předním vídeňským architektem Humbertem Walcherem z Moltheimu, však byly tyto prvky odstraněny a došlo k obnovení obloučkových renesančních štítů; zámek tak získal dnešní podobu. V r. 1945 přešel do vlastnictví státu.

Architektura zámku

Zámek tvoří čtyřkřídlá jednopatrová budova; ze břehu je přístupná po kamenném mostě z r. 1626. Hodnotné a komorně laděné interiéry s bohatou štukovou výzdobou jsou vybaveny takřka výhradně autentickým mobiliářem, z něhož vynikají umělecké sbírky nebo cenný nábytek z období renesance až po biedermeier. Místnosti mj. připomenou pobyt významného rakouského hudebního komponisty a spoluzakladatele německé komické opery Karla Ditterse z Dittersdorfu v letech 1796-1799, upoutá též renesanční Pánská pracovna, barokní jídelna nebo Francouzský salón zařízený ve stylu druhého rokoka. Z exponátů zřejmě nejvíce zaujme antická nádoba, stará zhruba 2 500 let, či místní kuriozita - návštěvnicky populární portrét „Ošklivé vévodkyně“ Markéty Tyrolské zvané Pyskatá (Maultasch).

Rybník se zámkem obklopuje botanicky hodnotný anglický park, založený r. 1901; stojí v něm zámecká kaple Nejsvětější Trojice, upravená ve 30. letech 20. století na rodinnou hrobku. Milovníci romantiky zřejmě využijí možnost zapůjčení loděk k projížďce po zámeckém rybníku. Co se červeného vzezření zámku týče, barva fasády je nepůvodní a váže se k ní několik verzí pověsti o zámecké paní, kterou oknem odnese čert, její tělo není nikdy nalezeno a pouze krvavé stopy na bělostných stěnách zámku svědčí o jejím strašlivém konci. Nesmazatelné skvrny jsou posléze impulsem k provedení krvavě rudého nátěru zámeckých zdí. Stavba byla skutečně původně bílá, červenou barvu získala až počátkem 17. století.

Pohádkový zámek

Zámku patří primát v počtu natočených pohádek (nejznámější je asi Zlatovláska z r. 1973) a filmů (např. Svatby pana Voka). V hlasování ankety O nejpohádkovější hrad nebo zámek ČR, pořádané Národním památkovým ústavem, se Červená Lhota umisťuje na předních pozicích.

Otevírací doba

  • duben - pouze soboty a neděle - 9:30 - 17:00
  • květen - denně mimo pondělí - 9:30 - 17:00
  • červen až srpen - denně mimo pondělí - 9:30 - 18:00
  • září - denně mimo pondělí - 9:30 - 17:00
  • říjen - pouze soboty a neděle - 9:30 - 17:00
  • listopad až březen - zavřeno

Vstupné

I. patro

  • dospělí - 90,-
  • děti, studenti, ZTP - 50,-
  • senioři - 70,-
  • rodinné vstupné - 200,-

Podkroví

  • dospělí - 70,-
  • děti, studenti, ZTP - 40,-
  • senioři - 50,-
  • rodinné vstupné - 160,-

Sklepení

  • dospělí - 30,-
  • děti, studenti, ZTP - 25,-
  • senioři - 25,-
  • rodinné vstupné - 60,-

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Pluhův Žďár 
Web: Zámek Červená Lhota

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.