Zámek Slavkov u Brna

Monumentální barokní rezidence patří mezi nejvýznamnější zámky na Moravě. Je úzce spjata s památnou bitvou tří císařů v r. 1805; byl to právě slavkovský zámek, kde po bitvě - do té doby nejkrvavější v dějinách – došlo k uzavření příměří. K věhlasu zámku přispělo i to, že se stal sídelní rezidencí významného rodu Kouniců. Přilehlý park o rozloze téměř 16 ha patří k nejcennějším historickým zahradám na Moravě.

Na místě dnešního zámku stála původně komenda řádu německých rytířů (doložená poprvé v r. 1237), a byla tu vybudována i řádová tvrz. Jejich části jsou zachovány pod severním traktem zámku a pod nádvořím. Po porážce německých rytířů v bitvě u Grunwaldu (r. 1410) získal slavkovské panství český král Václav IV. Poté se majitelé střídali až do r. 1509, kdy Slavkov získal moravský rod Kouniců. Noví majitelé prosluli svou náboženskou tolerancí; byli stoupenci jednoty bratrské a ochránci moravských evangelíků. Patrně za Oldřicha III. z Kounic se koncem 16. století uskutečnila přestavba již nevyhovující tvrze na renesanční čtyřkřídlý zámek. Po Oldřichovi převzali slavkovské panství jeho synové Bedřich a Karel; těm však bylo panství zkonfiskováno za účast ve stavovském povstání. Slavkov se tak stal majetkem jejich mladšího nevlastního bratra Lva Viléma, vychovaného už v katolické víře a povýšeného r. 1642 do hraběcího stavu. Jako milovník umění obohatil slavkovský zámek o mnoho uměleckých předmětů, které tvořily základ pozdější proslulé kounicovské sbírky.

Jeho syn Dominik Ondřej (1654 – 1705), významný diplomat v císařských službách a říšský místokancléř, zahájil koncem 17. století rozsáhlou přestavbu zámku na reprezentativní barokní sídlo. Generálním projektantem této rezidence ve stylu tzv. podunajského baroka se stal uznávaný italský architekt Domenico Martinelli z Luccy (1650 – 1718). Ten vypracoval také plán úpravy přiléhajících částí města i s novým kostelem. Zámek o půdorysu písmene U měl stát na uměle vyvýšeném místě nad městem a přispět tak k přetvoření celé krajiny podle Martinelliho urbanistických vizí. Přestavba sídla Kouniců trvala více než půl století. Jako první vzniklo střední – západní zahradní křídlo. Nástupcem Dominika Ondřeje se stává jeho syn Maxmilián Oldřich Kounic, říšský hrabě z Rietbergu, jenž po r. 1720 obnovuje práce na přestavbě zámku. Na Martinelliho projekt navázal další italský architekt Ignác Valmaggini, který však provedl v původních plánech svého předchůdce některé zásadní změny v zájmu zvýšení reprezentativnosti a monumentality tohoto barokního sídla. Od počátku 30. let 18. století pak v úpravách komplexu pokračoval stavitel Václav Petruzzi, který je dokončil v r. 1752. Dalších 17 let trvaly výzdoby zámku. V té době již byl majitelem panství Václav Antonín kníže z Kounic a Rietbergu (1711 – 1794), od r. 1764 říšský kníže, státní ministr a kancléř čtyř císařů – Marie Terezie, Josefa II., Leopolda II. a Františka II. Tento nejvýznamnější představitel kounicovského rodu má hlavní zásluhy na dokončení celého zámeckého areálu včetně parku. Kounicům patřil zámek až do r. 1945, kdy přešel do správy státu; nyní je v majetku města Slavkova u Brna.

K nejhodnotnějším interiérům slavkovského zámku, čítajícím 115 komnat, patří místnosti západního křídla. Na jejich výzdobě se podíleli vynikající italští umělci – štukatér Santino Bussi a malíř Andrea Lanzani. Návštěvníky upoutá zejména Sál předků, Rubensův sál nebo kaple sv. Kříže. Pozoruhodnou místností je centrální oválný sál zvaný Historický, s působivou iluzivní výmalbou od vídeňského malíře Josefa Pichlera z r. 1767. Právě zde bylo 6. prosince r. 1805 po bitvě u Slavkova podepsáno příměří mezi francouzským císařem Napoleonem a Františkem I., císařem rakouským. Slavkovskou bitvu a dobu napoleonských válek připomínají též expozice Historického muzea, instalované v jednom ze zámeckých křídel, s unikátními sbírkami věnovanými této památné bitvě. Proslulá je též kounicovská galerie patřící k předním a zároveň nejstarším zámeckým obrazárnám u nás. Součástí zámeckého areálu je pozoruhodný park, komponovaný původně ve stylu francouzských barokních zahrad, za Václava Antonína Kounice pak dobudovaný podle zahrad versaillských. V polovině 19. století byla dolní část parku upravena v anglickém stylu. Rekonstrukce provedená v 70. letech 20. století vrátila zámeckému parteru zčásti jeho někdejší barokní podobu podle plánů z r. 1774, s bazény, fontánami a kamennými plastikami. Autory bohaté sochařské výzdoby v parku (téměř 50 skulptur s převážně mytologickou tematikou) jsou italský sochař Giovanni Giuliani a Rakušan Ignác Lengelacher. Osvěžující zážitek nabízí i historicky vzácná kaštanová alej v těsném sousedství zámecké zahrady.

Otevírací doba

  • duben - denně kromě pondělí - 9:00 - 16:00
  • květen - denně kromě pondělí - 9:00 - 17:00
  • červen, červenec a srpen - celý týden  - 9:00 - 17:00
  • září - denně kromě pondělí - 9:00 - 17:00
  • říjen, listopad - denně kromě pondělí - 9:00 - 16:00
  • prosinec - březen - na objednávku - 200% příplatek
  • duben - listopad - mimo provozní dobu - 100% příplatek

Poslední vstup jednu hodinu před koncem provozní doby !!
Zámecké podzemí otevřeno pouze od května do září.

 

Vstupné

  • Prohlídky sálů - trasa B - dospělí 120 Kč, senioři 70 Kč, Děti, studenti, ZTP 60 Kč, Zvýhodněné rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 290 Kč, S kostýmovanými prohlídkami, s vystoupením dětí, s floristickou výstavou + 30 Kč / osoba.
  • Historické sály a salonky - prohlídka celého patra - dospělí 170 Kč, senioři 120 Kč, Děti, studenti, ZTP 110 Kč, Zvýhodněné rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 450 Kč, S kostýmovanými prohlídkami, s vystoupením dětí, s floristickou výstavou + 30 Kč / osoba.
  • Prohlídky podzemí - dospělí 80 Kč, senioři 50 Kč, Děti, studenti, ZTP 40 Kč, Zvýhodněné rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 200 Kč, S kostýmovanými prohlídkami, s vystoupením dětí, s floristickou výstavou + 30 Kč / osoba. Podzemí je otevřeno pouze v období květen - září. V zimní období je podzemí uzavřeno, pro větší skupiny je možná objednávka na tel. č.: 544 227 548.
  • Expozice Austerlitz - malé město velkých dějin - dospělí 120 Kč, senioři 70 Kč, Děti, studenti, ZTP 60 Kč, Zvýhodněné rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 300 Kč.

Prohlídky sálů a podzemí - sleva ze vstupného pro cestující s ČD s jízdenkou do Slavkova, návštěvníky Dinoparku Vyškov, Papouščí ZOO, Wellness Kuřim a s lodním lístkem z lodi Horácko z Dalešické přehrady.
SLEVY SE NESČÍTAJÍ

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Slavkov u Brna 
Web: Zámek Slavkov u Brna

Místa v okolí

Slavkov u Brna - Slavkov u Brna dnes zná každý školák, v roce 1805 zde vypukla jedna z nejkrvavějších bitev na našem území. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou, slavkovské bojiště je krajinnou památkovou zónou.
Vzdálenost: 2km
Starý posilovací park Slavkov - Staré a rezavé a už téměř nevyužívané posilovací hřiště u fotbalového hřiště ve Slavkově. Hřiště bylo nahrazeno novým, které leží na opačné straně fotbalového stadionu.
Vzdálenost: 1km
Workout park Slavkov u Brna - Nový park pro street workout a venkovní fitness ve Slavkově u Brna. Park leží těsně vedle zámecké zahrady a fotbalového hřiště.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Němčany - Obec Němčany se může pochlubit bohatou historií spolkové činnosti (Sokol, hasičský sbor a ochotnické divadlo). Díky podpoře obecního úřadu a řady sportovců zde bylo modernizováno hřiště a postaveny nové kabiny. V obci působí i Klub přátel historie s Obecním vlastivědným muzeem.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.