Hrad Choustník

Mohutná zřícenina raně gotického hradu se rozprostírá na výrazném skalnatém vrchu nad stejnojmennou obcí na Táborsku, asi 12 km od města Soběslavi. Choustník je v našich zemích unikátním příkladem tzv. dvojhradu.

Založení hradu Choustník

Název hradu (původně Chustník) prý pochází od vrchu chustem (křovím) porostlém. Hrad byl založen okolo r. 1262, kdy toto území věnoval pánům z Poděbrad (později zvaným z Choustníka) král Přemysl Otakar II. výměnou za Poděbrady. Zlatý žebřík v modrém poli, který mají páni z Choustníka ve znaku, je prý připomínkou statečného činu jednoho z předků tohoto rodu – Jindřicha (některé zdroje uvádějí Jetřich). Ten podle Dalimilovy kroniky obdržel své erbovní znamení od krále Vladislava II. jako odměnu za to, že při dobývání Milána r. 1158 vylezl s pomocí žebříku jako první na městské hradby.

První majitelé hradu

První jméno spojované s hradem je Beneš z Choustníka, syn Hroznaty z Poděbrad. Po Benešově smrti si jeho dva synové panství rozdělili; zpočátku jej spravovali společně, avšak později (zřejmě kvůli ekonomickým neshodám) přistoupili k řešení v Čechách ojedinělému – hrad si mezi sebou rozdělili a rozšířili každý po svém. Vznikl tak jediný tzv. dvojhrad (ganerbenburg), dle smlouvy mezi pány z Choustníka doslova „hrad mezi sebou rozdělený“, sídlo, které mělo dva samostatné paláce a dvě věže, avšak pouze jediné společné opevnění.

Historie hradu od vrcholného středověku do dnešní doby

Od bratrů Beneše a Jana z Choustníka koupil hrad r. 1322 Petr z Rožmberka, který tak rozšířil své rozsáhlé panství na severovýchod; hrad tedy plnil funkci předsunuté bašty tohoto mocného rodu po dobu 275 let. Rožmberkové na Choustníku sice nesídlili, hrad spravoval jejich purkrabí, avšak na přestavby a úpravy se nezapomnělo. Zvláštní pozornost jim věnoval hlavně Oldřich z Rožmberka, který hrad nechal ve 30. letech 15. století nákladně opevnit. Za husitských válek zde věznil kněží vyznávající kališnickou víru. Choustník se stal spolehlivou oporou katolických pánů a odolnost svých hradeb prokázal i za poděbradských válek. Nicméně koncem 15. století jeho význam jako pevnosti poklesl. Ještě r. 1593 byl Choustník v relativně dobrém stavu, ale poté, co jej v r. 1597 poslední Rožmberk Petr Vok prodal Jiřímu Homutovi z Harasova, začal hrad chátrat. R. 1614 se v záznamech o tomto sídle hovoří již jako o pustém. Poté následovalo období střídání majitelů, které trvalo až do r. 1932, kdy tehdejší vlastníci, dědicové Raula Rohana, postoupili hrad Klubu československých turistů. V současnosti patří objekt do vlastnictví obce Choustník, což je v naší zemi poměrně rarita.

Zřícenina hradu dnes

Do dnešních dnů se dochovaly rozsáhlé a impozantní zříceniny všech hradních částí. Dominantu hradu tvoří dvě hranolové věže, z nichž severní – nejvyšší a nejzachovalejší – je přístupná schodištěm; měří 18 m a byla upravena na rozhlednu s dalekým výhledem do okolí. Mohutné jsou i fragmenty paláců a hradeb jádra i předhradí. Choustník je obestřen řadou mystérií. Vypráví se, že sklepení jsou plná pokladů, nebo že kachna, kterou vpustili do místní studny, vyplavala na rybníce Jordán u Tábora.
Podle další pověsti balvany, ležící při úpatí kopce, nechal Žižka valit z vrchu na své protivníky. Vysoké okované boty, které se našly na zámku dole v obci, byly umístěny do Soběslavského muzea a návštěvníkům se ukazují jako boty Žižkovy. Přitom historici dokázali, že slavný husitský hejtman na Choustníku nikdy nebyl. I tak je hrad velmi atraktivním výletním cílem.

Otevírací doba

  • Hrad Choustník bude v roce 2021 pro veřejnost otevřen  od: dle aktuálních usnesení vlády ČR 

    květen - soboty, neděle a svátky
    červen, červenec, srpen - každý den
    září, říjen - soboty, neděle, svátky
    Otevírací doba je od 9.00 h do 17.00 h
    říjen: 0d 9.00 - 16.00 hodin  

Vstupné

  • dospělí 50 Kč
  • děti 20 Kč
  • rodinné ( 2 dospělí + max. 3 děti)        120,-- Kč
Na hradě je možné si zakoupit upomínkové předměty a občerstvení.
Na hradě je též možné  po dohodě s obecním úřadem uzavírat sňatky nebo si pronajmout Hrad na soukromou akci.
Cena: noc na Hradě / od 17 hodin do max. 09. 00 hodin druhého dne/    1000,- Kč
           den na Hradě / max. 24 hodin/                                                               2000,- Kč
           svatba na Hradě                                                                                         3000,- Kč
Pronájmy Hradu nesmí omezovat provoz hradu. 

Případné dotazy ohledně prohlídek hradu (vstup se psy apod.) na tel. 381 592 117

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Choustník 
Web: Hrad Choustník

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.