Hrad Cornštejn

Rozsáhlá a mohutná zřícenina na ostrohu nad Vranovskou přehradou v Bítovské zátoce; představuje vynikající ukázku fortifikační architektury období pozdní gotiky. Cornštejn se nachází ca 8 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí, v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.

Výstavba hradu

Hrad Cornštejn (Zornstein) zaujímá strategickou pozici západní strany kopcovitého výběžku ze tří stran obtékaného řekou Dyjí, poblíž místa dřívějšího pravěkého hradiště. Jeho jméno je nejspíše odvozeno z německého Zorn (hněv) a Stein (kámen); tento název měl vyjadřovat sílu a pevnost hradu. Cornštejn byl vystavěn v první polovině 14. století společně s hradem Frejštejnem jako královská pevnost na posílení hradu Bítova a představoval strategický opěrný bod jižní moravské hranice českého státu. Cornštejn dal vybudovat Raimund z Lichtenburka se souhlasem krále Jana Lucemburského. Poprvé se hrad připomíná v listině markraběte Karla z 31. května 1343, kterou markrabě dovoluje Smilovi, Čeňkovi a Janovi z Lichtenburka rozdělit jejich léno - hrady Bítov a Cornštejn - na tři díly.

Historie Cornštejnu od 15. století do současnosti

V polovině 14. století vznikl o hrad spor mezi Lichtenburky a pány z Hradce, nicméně k r. 1363 se Lichtenburkové opět uvádějí jako držitelé sídla. Tehdy byl Cornštejn podstatně rozšířen, zejména o předhradí; došlo i ke zdokonalení hradního paláce. R. 1422 hrad údajně padl do rukou husitů. Po husitských válkách přistavěli Lichtenburkové k severní straně nový palác se sálem ve druhém patře. Od r. 1460 držel Cornštejn Hynek Bítovský z Lichtenburka, který odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a podporován papežem Piem II. zahájil v r. 1463 otevřenou vzpouru. Proto Cornštejn r. 1464 oblehlo vojsko moravských stavů pod vedením Jindřicha Krajíře z Krajku a Oldřicha Mládence z Miličína. Obranu hradu vedl rytíř Jan Šarovec. Obléhání se stalo politickou událostí evropského významu, neboť vzpurný Lichtenburk měl zastánce v samotném papeži. Posádka Cornštejna odolávala neuvěřitelných deset měsíců, ale nakonec byla v polovině r. 1465 kvůli nedostatku zásob přinucena ke kapitulaci. Dobytý hrad král Jiří z Poděbrad Lichtenburkům zkonfiskoval a lénem udělil Jindřichu Krajířovi z Krajku. Jeho syn Wolfgang Krajíř z Krajku při opravách změnil dispozici Cornštejna. Zbořil starou věž, k severnímu paláci přistavěl kapli a schodiště, pro pohodlí majitelů upravil a rozšířil jižní palác. Zdokonalování vojenské techniky, zejména zavedení děl, si vynutilo stavbu bašt - především na jižní, nejsnadněji přístupné straně. Cornštejn se tak stal mohutnou pevností a nakrátko se ještě vrátil do rukou Lichtenburků. Za jejich panství byly v r. 1542 - v souvislosti s tureckým nebezpečím – fortifikace hradu naposledy zesíleny. Krátce poté, r. 1576, změnil Cornštejn majitele a připojením k Bítovu zaniká potřeba jeho další údržby. V r. 1612 se hrad uvádí již jako pustý. Coby součást bítovského panství přecházel Cornštejn postupně do vlastnictví Jankovských z Vlašimi (r. 1617), hrabat z Daunu (r. 1788), počátkem 20. století zdědili panství Haugvicové. R. 1906 je prodali Janu Ladislavovi Zamoyskému, který Cornštejn postoupil knížeti Františkovi Radzivillovi. V r. 1912 získává panství Jiří Haas z Hasenfelsu mladší, jemuž zůstalo až do zestátnění po druhé světové válce.

Hrad Cornštejn dnes

Nynější podoba hradu je výsledkem jeho rozsáhlé rekonstrukce, provedené v 70. letech 20. století. Díky této památkové obnově se dnes objekt nachází v relativně dobrém stavu. Zachovala se rozsáhlá zřícenina s několika branami, sklepními prostorami, baštou na jižní straně s předsunutou věží, studnou a cisternou na dešťovou vodu. Hrad návštěvníka upoutá zejména svým impozantním opevněním, vzniklým za Krajířů. V letních měsících ožívá zřícenina mnoha kulturními akcemi. Popularitě Cornštejna též výrazně napomáhá jeho lokalizace v dnešní turisticky a rekreačně mimořádně atraktivní oblasti Vranovské přehrady s nedalekými hrady či zámky (Bítov, Frejštejn, Uherčice, Vranov).

 

Přechodný úkryt a zimoviště letounů

Na hradě zimu tráví nejčastěji netopýři černí, pravidelně pak také několik netopýrů dlouhouchých a ušatých. Zřícenina je významným místem pro letní loveckou aktivitu letounů a především je využívána na podzim, v období tzv. swarmingu. Tehdy se sem slétají desítky netopýrů několika druhů, samci se setkávají se samicemi a dochází k páření. Hojně bývá kromě výše uvedených druhů zastižen také netopýr rezavý a vrápenci malí, kteří se pravidelně vyskytují na nedalekých zámcích ve Vranově nad Dyjí a Uherčicích. Návštěvníci hradu se od sezóny 2017 mohou o zdejších nočních lovcích dozvědět více z výkladu průvodců a také z pracovních listů (k dispozici na hradě nebo na http://napude.sousednetopyr.cz/hrajte-si-s-netopyry/). V některých letech se tu koncem léta koná akce pro širokou veřejnost, tzv. Mezinárodní noc pro netopýry.

 

Otevírací doba

  • 27. květen až 28. září - pondělí až neděle - 9:00 - 17:00, poslední prohlídka 16:00

Vstupné

  • plné - 120 Kč
  • snížené - 70 Kč
  • vstupné 2 + 3 350 Kč
  • děti do 6 let - zdarma

Přijímáme slevy na Rodinné pasy, Senior pasy. Přijímáme platby v hotovosti i platby kartou. Vstup možný s průvodcem i BEZ.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bítov 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.