Hrad Zvíkov

Zvíkov je nejvýznamnější raně gotický královský hrad v českých zemích. Nachází se na vysokém skalnatém ostrohu nad soutokem Otavy a Vltavy, poblíž obce Zvíkovské Podhradí, asi 20 km severně od města Písku v Jihočeském kraji. Bohatá historie a skvostná architektonická památka se zde snoubí s malebnou přírodou. Prof. Augustin Sedláček nazval Zvíkov pro jeho minulost i půvab „králem českých hradů“.

Historie hradu Zvíkov

Hrad Zvíkov byl založen na místě prastarého hradiště z doby bronzové. Historie Zvíkova je od počátku spjata s královským rodem Přemyslovců. Ti si uvědomovali vynikající obranné možnosti skalnatého ostrohu s takřka kolmými stěnami a přístupem pouze po úzké šíji a založili zde jeden z nejdůležitějších a nejvýstavnějších českých královských hradů. První krok k založení Zvíkova pravděpodobně uskutečnil Přemysl Otakar I. již před r. 1230. Nejprůkazněji je historie postupného budování doložena za vlády Václava I. jenž z hradu vytvořil královské reprezentační sídlo. Do r. 1234 byla vystavěna nejstarší část hradu, mj. tzv. Hlízová věž neboli Markomanka; ta je nejstarší dochovanou stavbou hradního areálu, navíc s puncem mystéria - žulové balvany tvořící zdivo této věže jsou v dolní části opatřeny vytesanými znaky neznámého původu. Král Václav I. na Zvíkově často a rád pobýval. Jeho syn Přemysl Otakar II. pokračoval v dalším budování hradu; tehdy začala hlavní výstavba tzv. královského paláce. Po r. 1270 byl zdokonalen systém opevnění Zvíkova a přistavěna mohutná válcová věž zvaná Hláska s ostrým břitem nasměrovaným k přístupové cestě proti možnému směru střel. Dole ve věži bylo vězení a hladomorna, kde se našly lidské a medvědí kosti. Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV. (1346 – 1378), který jej dal důkladně opravit a rád v něm i pobýval. Před dostavbou Karlštejna sloužil Zvíkov i jako dočasné útočiště korunovačních klenotů. Charakter královského hradu si Zvíkov udržel až do třetí třetiny 16. století, kdy byl prodán pánům ze Švamberka. Ti provedli na chátrajícím hradě rozsáhlé renesanční úpravy, které však původní charakter stavby nenarušily. V 17. století nejslavnější období Zvíkova skončilo a po r. 1648 začal hrad chátrat. R. 1623 se majiteli Zvíkova stávají Eggenberkové. Po jejich vymření přešel hrad r. 1719 do vlastnictví Schwarzenbergů, kteří provedli po r. 1880 rozsáhlou rekonstrukci Zvíkova. Od r. 1950 je hrad státním majetkem.


Na rozdíl od většiny soudobých hradů byl hrad Zvíkov hradem průchozím. Od jihu se do něj vcházelo čtverhrannou Píseckou branou, chráněnou ještě padacím mostem, od severu pak branou Železnou, tvořenou portálem v mohutné hradbě. Vynikající pevnostní systém hradu umožnil odolávat útočníkům za husitských válek i ve válce třicetileté. Zanikl neporažen až v dobách, kdy přestal hrát strategickou roli a význam strážce rýžování zlata na Otavě.

Kaple sv. Václava

Opravdovým skvostem Zvíkova je kaple sv. Václava, která si uchovala původní architektonickou svěžest, neporušená gotická žebra, nástěnné malby a krásný vyřezávaný oltář. Kaple tak patří z architektonického hlediska k vrcholným stavbám české rané gotiky. Avšak zřejmě nejkrásnější je soulad hradní stavby s okolní přírodou, se skalnatými břehy, se zalesněnými žulovými srázy. Proto sem chodíval tak často kreslit Mikoláš Aleš.

 

Zimoviště netopýrů

Mohutný královský hrad na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavousi oblíbili netopýři. Zvíkov je významným a druhově bohatým jihočeským zimovištěm těchto vzácných létajících savců. V hradních sklepeních pravidelně tráví zimu několik druhů. Nejpočetnější je netopýr velký, dále zde můžeme potkat netopýry vodní, černé, ušaté či dlouhouché. Celkem na Zvíkově zimuje až 50 jedinců. V roce 2015 tu byl dokonce zaznamenán i vzácný netopýr alcathoe. Od srpna 2017 je nedaleko hradu ukrytá keška zařazená do série „S Drákulou v netopýřím světě“. Díky ní mohou příznivci geocachingu navštívit místo spojené s výskytem netopýrů a zároveň se dozvědí řadu zajímavostí ze světa létajících savců. Více informacínaleznete na: http://napude.sousednetopyr.cz.

 

Otevírací doba

10. 5.-31. 5. út–ne 9.30 – 12.00, 13.00 – 16.00
1. 6.-30. 6. út–ne 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00
1. 7.-31. 8. út–ne 9.00 – 17.00
1. 9.-30. 9. út–ne 9.30 – 12.00, 13.00 – 16.00
1. 10.-31. 10. so–ne 9.30 – 12.00, 13.00 – 15.30

 

 

Vstupné

 

  • Dospělí 25-64 let 160 Kč
  • Senioři 65+ 130 Kč
  • Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P 130 Kč
  • Mládež (18-24 let) 130 Kč
  • Děti (6-17 let) 50 Kč

 

BEZ PRŮVODCE

  • rezervace není nutná

Vstup se psem je povolen, ale pouze do areálu hradu, a pouze s košíkem (náhubkem) a na vodítku. 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zvíkovské Podhradí 
Web: Hrad Zvíkov

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.