Plzeň

Plzeň je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Má přes 170 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v republice a druhým největším v Čechách. Plzeň je známá především jako průmyslové a pivovarnické město.

První zmínky o Plzni pocházejí z roku 976, kdy u tohoto přemyslovského hradiště kníže Boleslav II. porazil vojsko německého krále Oty II. Do nynější polohy přenesl město pod názvem Nová Plzeň král Václav II. roku 1295 jako důležitou obchodní křižovatku západních Čech na cestě z Prahy do Bavorska. Počátkem 16. století bylo město výrazně poškozeno požáry, zejména roku 1507, kdy shořely dvě třetiny města. Na devět měsíců se stala Plzeň hlavním městem říše a sídlem vlády, když sem císař Rudolf II. uprchl před morovou epidemií. Roku 1839 bylo rozhodnuto o založení Měšťanského pivovaru, později Prazdroj. Od počátku 20. století je Plzeň čtvrtým největším městem v České republice.

Mezi nejvýznamnější památky západočeské metropole patří historické jádro města a okolní ulice. Ty jsou dnes chráněné jako městská památková rezervace, na území města je ještě několik dalších vesnických památkových rezervací a také městských a vesnických památkových zón.

Dominantou města je gotický chrám sv. Bartoloměje, založený roku 1292, s věží vysokou 102 metrů. Mezi další významné památky města patří renesanční radnice z 16. století, Velká synagoga a Stará synagoga. Nvštěvníci mohou nahlédnout i do městského historického podzemí.

Ve městě se nachází ZOO Plzeň. V této zahradě je možné navštívit i Dinopark či botanickou zahradu.

Mezi nejvýznamnější plzeňské rodáky patří fotbalista Petr Čech, zpěvák Karel Gott, střelkyně Kateřina Emmons, herec Miroslav Horníček, autor Spejbla a Hurvínka Josef Skupa. Jako studenti jsou s Plzní spjati například fotbalista Pavel Nedvěd nebo hudební skladatel Bedřich Smetana. Jako průmyslové město nejvíce proslavili vynálezce František Křižík nebo Emil Škoda, zakladatel podniku Škoda.

Historie

První zmínky o Plzni (dnešním Starém Plzenci) pocházejí z roku 976, kdy u tohoto přemyslovského hradiště kníže Boleslav II. porazil vojsko německého krále Oty II. V podhradí postupně vyrostlo městské sídlo s řadou kostelů a živým obchodním ruchem. Do nynější polohy přenesl město pod názvem Nová Plzeň král Václav II. roku 1295 jako důležitou obchodní křižovatku západních Čech na cestě z Prahy do Bavorska.

Na samém počátku husitských válek měli kališníci ve městě velký vliv, ale už roku 1420 patřila katolické straně. Třikrát byla husity obléhána, vždy však neúspěšně.

Počátkem 16. století bylo město výrazně poškozeno požáry, zejména roku 1507, kdy shořely dvě třetiny města.

Na devět měsíců se stala Plzeň hlavním městem říše a sídlem vlády, když sem císař Rudolf II. uprchl před morovou epidemií na přelomu let 1599 a 1600 (od září až do června). Sídlil v tzv. Císařském domě, který se nachází vedle dnešní budovy radnice.

V 19. století nechal purkmistr Martin Kopecký (1828-1850) zbourat hradby a na jejich místě vybudovat kolem starého města sady. V roce 1832 pak vzniklo první kamenné divadlo.

Roku 1839 bylo rozhodnuto o založení Měšťanského pivovaru (později Prazdroj) a 5. října 1842 v něm bavorský sládek Josef Groll uvařil první várku piva.

V roce 1859 Emil Škoda převzal Škodovy závody a František Křižík zavedl svůj vynález obloukové lampy jako pouliční osvětlení. V roce 1869 byl založen První plzeňský akciový pivovar v Plzni (PAP, pivo Gambrinus).

Od počátku 20. století je Plzeň druhým největším městem v Čechách a ke konci minulého století se stala i čtvrtým v České republice. Západočeská metropole prosperovala díky rozvoji strojírenských a dalších průmyslových závodů.

Kultura

Mezi nejvýznamnější památky západočeské metropole patří historické jádro města a okolní ulice. Ty jsou dnes chráněné jako městská památková rezervace, na území města je ještě několik dalších vesnických památkových rezervací a také městských a vesnických památkových zón.

Dominantou města je gotický chrám sv. Bartoloměje, založený roku 1292, s věží vysokou 102 metrů je nejvyšší v Čechách. Na vyhlídku ve výšce 62 metrů vede 301 schodů. Dnes je to katedrální chrám, neboť od roku 1993 je v Plzni biskupství.

Mezi další významné památky města patří renesanční radnice ze 16. Století, Velká synagoga a Stará synagoga. Bezesporu zajímavá může být prohlídka Plzeňského historické podzemí či Západočeského muzea.

Zábava

Ve městě se nachází ZOO Plzeň. V této zahradě je možné navštívit i Dinopark či botanickou zahradu.

Mezi nejvýznamnější památky západočeské metropole patří historické jádro města a okolní ulice. Ty jsou dnes chráněné jako městská památková rezervace. Na území města je ještě několik dalších vesnických památkových rezervací a také městských a vesnických památkových zón.

Školství

V Plzni se nachází mnoho vysokých, vyšších odborných a středních škol, sjíždí se sem proto studenti snad ze všech koutů České republiky. Z vysokých škol zde nalezneme Západočeskou univerzitu v Plzni, Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni a Metropolitní univerzitu Praha. Tyto školy doplňují dvě vyšší odborné školy. Dále zde najdeme šest gymnázií, deset středních škol nebo učilišť a velké množství základních a mateřských škol.

Doprava

Na okraj Plzně vede dálnice D5 již od roku 1995, která navazuje na jižní obchvat města. Na křižovatce Plzeň-západ trasa obchvatu plynule navazuje na další úsek dálnice D5 na Rozvadov a do Německa. Do Plzně vedou tři silnice I. třídy a tři silnice II. Třídy. Silnice I/20 spojuje České Budějovice a Písek s Plzní a pokračuje na Karlovy Vary. Silnice I/26 přichází od Domažlic a vede až na křižovatku s dálnicí D5, kde končí. Silnice I/27 vede ze Železné Rudy přes Klatovy na okraj Plzně. Z Plzně dále pokračuje směrem do severních Čech - do Žatce a Mostu.

Plzeň je jedna z nejvýznamnějších železničních křižovatek v ČR. Setkává se zde 5 hlavních železničních tratí. Největší význam má trať 170 Praha - Beroun - Plzeň - Cheb. Další velmi důležitou tratí je trať 180 Plzeň-Domažlice-Furth im Wald, která také slouží pro spojení Čech se SRN (zejm. s oblastí Bavorska). Trať, otevřená již v roce 1861, je sice pouze jednokolejná a není elektrizovaná, ale jsou po ní také vedeny dokonce i mezinárodní rychlíky. Rychlíky jsou vedeny také po trati 183 Plzeň-Klatovy-Železná Ruda Alžbětín, která vychází z Plzně jižním směrem na Klatovy a Šumavu. Další významnou tratí je trať 190 z Plzně do Českých Budějovic, součást původní Dráhy Františka Josefa, otevřené v roce 1868, která je elektrizovaná a v některých úsecích dokonce i dvoukolejná. Také po této trati jsou vedeny rychlíky spojující přes České Budějovice například Plzeň s Brnem. Plzeň má kromě hlavního nádraží jedinou stanici - v Koterově.

Hromadná doprava ve městě je zajištěna tramvajemi, trolejbusy a autobusy.

 

Plzeň - památky a zajímavosti v okolí

Hrad Radyně

- Výrazná zřícenina královského gotického hradu založeného v polovině 14. století Karlem IV. Radyně (původně Karlskrone) plnila správní a ochrannou funkci sídla Stará Plzeň. Poté, co hrad nedobyli ani husité, ztrácel po požáru kolem r. 1530 na významu a opuštěn pomalu chátral. Radyně představuje typickou ukázku staveb doby vlády Karla IV., vyznačujících se mohutnou srostlicí obdélného paláce a dvou věží. Jedinečnost tohoto středověkého sídla spočívá v čisté architektuře lucemburské gotiky, kterou nenarušily žádné pozdější stavební úpravy. Radyně stojí na stejnojmenném vrchu (569 m n. m.) nad obcí Starý Plzenec poblíž krajského města (Plzeňský kraj). K hradu, který tvoří charakteristickou dominantu Plzeňska, se váže řada pověstí a legend. Zřícenina prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, hranolová věž nabízí jedinečné výhledy do okolí.
Vzdálenost: 10 km
Hrad Radyně

ZOO Plzeň

- ZOO Plzeň nabízí nejen pohled na zvířata, ale její součástí je i botanická zahrada. Tak se vydejte do ráje.
Vzdálenost: 2 km
ZOO Plzeň

Farmapark u Toma

- Farmapark u Toma leží jen pár kilometrů od Plzně a byl otevřen v říjnu 2021. Na návštěvníky tu čeká spousta zvířátek, zábava a poznání. Farmapark u Toma nabízí projížďky na ponících, komentované krmení i prohlídky farmaparku na míru pro skupiny.
Vzdálenost: 8 km
Farmapark u Toma

Rozhledna Krkavec

- Jedna z nejstarších kamenných rozhleden na našem území s názvem Krkavec, známá též jako Simlova rozhledna, pochází z přelomu 19. a 20. století.
Vzdálenost: 7 km
Rozhledna Krkavec

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Plzeň 

Místa v okolí

Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Vzdálenost: 2km
Vladimír Krpejš - Půjčovna nabízí jachty na Lipně.
Vzdálenost: 3km
Penzion* - Penzion rodinného typu nabízí příjemné ubytování v klidnější části Plzně, 2 km od centra města, v pokojích s vlastním sociálním zařízením, s možností posezení na zahradě a parkováním v garáži. Nachází se poblíž autobusové zastávky trasy Praha-Plzeň i MHD a je velmi lehce dostupný autem
Vzdálenost: 3km
Půjčovna lodí Petr Slavík - Půjčovna má k dispozici lodě na řece Berounce.
Vzdálenost: 3km
Velký Bolevecký rybník - Oblíbené místo k rekreaci, koupání a vodním sportům najdete na okraji západočeské metropole. Nachází se poblíž několika malých přírodních parků, nedaleko odtud protéká řeka Berounka a u Dolanského mostu bývá počáteční místo k jejímu splouvání.
Vzdálenost: 4km
Workout Park Plzeň - Lesopark Homolka - Workout Park Plzeň - venkovní cvičiště přístupné zdarma široké veřejnosti se nachází pod Východním předměstím, v lesoparku Homolka.
Vzdálenost: 4km
Restaurace Na vyhlídce - Restaurace Na vyhlídce se nachází v nově rekonstruovaném objektu na Rokycanské třídě, směrem z plzeňského centra na Prahu.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.