Liberec

Liberec je statutární město na severu Čech v okrese Liberec. Má 105 000 obyvatel a je tak pátým největším českým městem ČR. Liberec je zakládajícím členem Euroregionu Nisa a od roku 2004 je i jeho hlavním městem. Liberec se v minulosti proslavil výrobou cukrovinek Lipo.

Městem protéká Lužická Nisa a její přítoky. Přirozenými vodními plochami jsou rybníky Vesecký, Kačák v Krásné Studánce a rybník Seba.

Pro turisty je Liberec velice atraktivní jak kvůli turistice (výstup k televiznímu vysílači na Ještědu), tak kvůli relaxaci. Nachází se zde totiž Centrum Babylon Liberec, ve kterém najdeme čtyřhvězdičkový luxusní hotel, aquapark, lunapark a další zábavu.

Pro milovníky historie a architektury bude jistě zajímavá návštěva městské radnice - novorenesanční stavby z roku 1893, Libereckého zámku či neorenesančních městských lázní. Valdštejnské domky představují nejstarší dochované stavby na území města ve Větrné ulice z let 1678–1681. Město dále nabízí k prohlédnutí Zoologickou zahradu, Botanickou zahradu, Severočeské muzeum a Oblastní galerii v Liberci.

Mezi slavné liberecké rodáky se řadí filmový a divadelní herec Oldřich Kaiser, divadelní herečka Miroslava Pleštilová, hokejista Petr Nedvěd, tenista Martin Damm, automobilový závodník Tomáš Enge, herec Pavel Liška a herec Ladislav Hampl.

Historie

První zmínka o této obci je z roku 1352. V té době byl Liberec proti sousednímu Hrádku nad Nisou, nebo Frýdlantu bezvýznamný.

O rozvoj města se zasloužili Redernové, kteří zde založili liberecký zámek s nádhernou kaplí, špitál a další stavby a za jejichž panování císař Rudolf II. roku 1577 povýšil Liberec na město. Na znaku nového města je od té doby také znak Redernů - stříbrné kolo. Kateřina z Redernu dala také podnět k budování radnice v letech 1599-1603. Ve stejné době již určovaly ráz města první kamenné stavby.

Když Redernové po Bitvě na Bílé hoře opustili Frýdlantsko i Liberecko, získal toto panství Albrecht z Valdštejna. Ten město změnil v továrnu na sukno, do kterého oblékal svou armádu. Poslední tři tyto „Valdštejnské domky" zůstávají ve Větrné ulici.

Zlaté období nastalo pro Liberec v 18. století, kdy došlo k rozvoji textilního průmyslu. Nejprve došlo k přeměně původní cechovní výroby na výrobu manufakturní, kdy v Liberci pracovalo na 800 soukenických mistrů, 480 tovaryšů a víc než 1000 jejich pomocníků. Město se tak stalo největším manufakturním městem Království českého, získalo roku 1850 postavení statutárního města a ze správního hlediska se, co se důležitosti týká, zařadilo hned za Prahu.

Devatenácté století bylo zlatým věkem města, stavělo se mnoho honosných vil, moderních škol, do města byla roku 1859 zavedena železnice z Pardubic a Žitavy. V této době zde průmyslník Johann Liebieg založil továrnu Johann Liebieg & Comp. (pozdější Textilana).

Národnostní složení města se stalo problémem po vzniku českého státu roku 1918. Aby se sudetští Němci neocitli ve státě, kde jejich město budou ovládat Češi, založili v severním pohraničí provincii Deutschböhmen s vlastní vládou, měnou a Libercem jako hlavním městem. Jejich snaha přidružit se k Německu, nebo Rakousku skončila, když nová československá armáda téměř bez boje území obsadila.

Po Mnichovské dohodě připadly Sudety německé Třetí říši a téměř veškeré české obyvatelstvo bylo roku 1938 vyhnáno do vnitrozemí. Liberec se stal hlavním městem nové sudetské župy a sídlem místodržícího. Válka město výrazně nezasáhla, vynutila si však změny struktury průmyslu. Po skončení 2. světové války byli během dvou let vysídleni Němci.

 

Liberecký kraj byl zrušen roku 1960 a Liberec se tak stal pouze městem okresním v rámci Severočeského kraje spravovaného z Ústí nad Labem.

Po sametové revoluci v roce 1989 se Liberec roku 1990 stal opět statutárním městem. V dnešní době prochází Liberec mnoha změnami. Došlo k množství rekonstrukcí v zanedbaném centru města. Po krachu textilních továren se také nutně mění struktura průmyslu, vznikají nové průmyslové a obchodní zóny.

Zábava

Zoologická zahrada Liberec - V současné době se třináctihektarový areál pyšní více než 170 druhy zvířat a mnohými chovatelskými úspěchy, k jakým patří odchov mláďat takina čínského, oslů somálských, orlů kamčatských, orlosupů bradatých nebo krokodýla čelnatého. V rámci hesla „Měníme svou tvář" přibyla mezi expozice dřevěná sochařská díla, instalovaná společností Artefaktum, která se ZOO dlouhodobě spolupracuje na nejrůznějších kulturních akcích.

Botanická zahrada Liberec - Nejstarší botanická zahrada v České republice, překročila 110 let věku. Dlouhá historie je dobrým základem pro jakousi spolehlivost kvality.

K rekreačnímu sportování využívají místní obyvatelé okolních hor vytvářejících ideální podmínky zejména pro turistiku, cykloturistiku a běh na lyžích.

Za návštěvu stojí i Centrum Babylon, kde se můžete nejen ubytovat, ale naleznete zde také kasino a aqvapark. Centrum Babylon je považován za zábavní i společenský komplex.

Doprava

Liberec získal železniční spojení v roce 1859, kdy byly otevřeny tratě do Pardubic a německé Žitavy. Dnes vychází z města pět jednokolejných a neelektrizovaných železničních trati začleněných do celostátní dráhy, s výjimkou tratě do Tanvaldu, která je regionální dráhou. Spěšné vlaky jezdí také do Drážďan a rychlíky do Ústí nad Labem.

České dráhy provozují kabinovou lanovou dráhu na Ještěd dlouhou 1188 m s převýšením 402 m, jejíž dolní stanice se nachází v libereckém Horním Hanychově nedaleko konečné stanice MHD. Další lanovky (celkem 4) v okolí Liberce provozují soukromé společnosti. Pouze jedna z nich ale je v provozu i v letní sezóně (lanová dráha Liberec - Skalka), ostatní slouží pouze lyžařům.

Silniční síť tvoří zejména rychlostní silnice R35 (E442), na kterou v Turnově navazuje silnice R10 na Prahu. Další silnice míří například do Jablonce (odtud do Harrachova a do Polska), Frýdlantu, německé Žitavy, Ústí nad Labem a Nového Boru.

ČSAD Liberec a. s. je dominantním autobusovým dopravcem v okrese Liberec, autobusové provozovny má v Liberci, Českém Dubu a Frýdlantu. Zabývá se i dálkovou autobusovou dopravou, nákladní dopravou a dalšími činnostmi.

Liberec má nevelké letiště s travnatou dráhou, používané dnes místním aeroklubem a jako základna Letecké záchranné služby.

Liberecká městská hromadná doprava se skládá ze systému autobusových a tramvajových linek provozovaných Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Liberec má dvě tramvajové trati: trasu mezi Horním Hanychovem a Lidovými sady, tzv. městskou tramvajovou trať, stavěnou původně s rozchodem 1000 mm, od roku 2005 zrekonstruovanou na standardní rozchod 1435 mm a meziměstskou tramvajovou trať mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Kdysi existující trať do Rochlice a Růžodolu byla zrušena v roce 1960.  Uvažuje se také o hybridních vozidlech lehké železnice, která by v budoucnu v rámci projektu Regiotram Nisa měla spojit i další města Euroregionu Nisa, např. Žitavu, Jelenie Góru, Tanvald, Harrachov či Železný Brod.

Ceny jízdného byly dříve stinnou stránkou liberecké městské dopravy. Jízdné bylo totiž nejdražší v republice. V roce 2004 Liberec jízdné zlevnil na cenu, kdy dospělá 20minutová jízdenka stála 10 korun a 45minutová 16 korun. Ovšem od 1. ledna 2008 začaly v Liberci platit nové ceny jízdenek, dospělá 40minutová za 16 korun (o víkendu tato jízdenka platí 60 minut) - dětská za polovic. Celodenní jízdenka stojí 70 korun. Od roku 2007 jsou v Liberci používány jízdenky širokého formátu podobně jako v Praze.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Liberec 

Místa v okolí

CrossCafe - Chcete se odměnit? Najdete nás v centru Liberce, v Pražské ulici. Stačí zaskočit do naší kavárny a vychutnat si pohodlí, příjemnou atmosféru a voňavou kávu. Všechny sendviče a saláty pro vás vyrábíme čerstvé přímo na kavárně. Prostě jako doma!
Vzdálenost: 1km
iQFABLAB chytrá dílna - Unikátní chytrá dílna v Liberci. Otevřená pro veřejnost i školy.
Vzdálenost: 1km
Residence SALVIA - V Residenci Salvia si můžete užívat nezávislosti, kterou vám skýtají plně vybavené apartmány v kombinaci s veškerými hotelovými službami. Residence Salvia je ideální místo pro pobyt rodiny s dětmi. Přestože je residence vzdálena necelých 100 m od liberecké radnice, jde o bydlení v naprosto klidné lokalitě, ušetřené městskýchhluků. Přístup k domu je pasáží z pěší zóny v Pražské ulici. V suterénu domu je klientům k dispozici finská sauna. Bezpečíklientů chrání moderní přístupové a komunikační zařízení a kamerový systém společných prostor a exteriérů se záznamem. Parkování pro klienty je zajištěno na vlastním vyhrazenémparkovištimezi ulicemi Papírová a Lucemburská, které je nonstop sledováno kamerovým systémem se záznamem. Pětipatrová budova je vybavena moderním výtahem. Připojení ADSL - internet a telefon.
Vzdálenost: 1km
Veřejné bruslení Sport Park Liberec - Veřejné bruslení v Liberci má mnohaletou tradici a je velmi oblíbené. Dokazuje to vysoká návštěvnost po celou dobu tohoto sezonního sportu, tedy od října do března. 
Vzdálenost: 2km
Workout hřiště Liberec - V létě 2016 nám Profitko postavilo modro-zelenou krásku v centru Liberce. :)
Vzdálenost: 1km
Severočeské muzeum - Severočeské muzeum se nachází v Liberci na Masarykově ulici. Řadí se mezi největší muzea v České republice.
Vzdálenost: 2km
Pension Bambino - Centrum - Pension v centru Liberce, svou polohou v klidné části je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak i pro ubytování například firemních zaměstnanců
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Brandýsek - Lipová alej v obci Brandýsek pochází z roku 1973.
Osová alej Veltrusy - Ve Veltrusích v průčelí zámku, se nachází Osová alej.
Lipová alej Lidice - V obci Lidice, nově postavené po druhé světové válce, se v ulici 10. června 1942 nachází památná lipová alej.
Alej úvalských dětí - V Úvalech u Prahy vznikla zajímavá tradice, navazující na staroslovanské zvyklosti.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.