Jihlava

Jihlava byla založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra. Už k roku 1249 se zmiňují mince ražené v Jihlavě, jisté ovšem není, zda zde už tak brzy fungovala mincovna. Velký rozvoj město zažilo v 18. a 19. století, když se stalo druhým největším producentem sukna v tehdejší habsburské monarchii.

Jihlava byla založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra. Už k roku 1249 se zmiňují mince ražené v Jihlavě, jisté ovšem není, zda zde už tak brzy fungovala mincovna. Velký rozvoj město zažilo v 18. a 19. století, když se stalo druhým největším producentem sukna v tehdejší habsburské monarchii. V 19. století docházelo k rozvoji průmyslu a také k bourání částí hradeb a bran s úzkými průjezdy. V letech 1864 - 1928 byla Jihlava poprvé statutárním městem. Do roku 1945 tvořila Jihlava se svým okolím druhou největší německou jazykovou enklávu na území českých zemí. Od roku 1982 je Jihlava městskou památkovou rezervací a od roku 2000 centrem kraje Vysočina.

Město má přes 50 tisíc obyvatel a od roku 2004 zde funguje Vysoká škola polytechnická.

Jihlava leží na železniční trati 240 Brno – Jihlava a na trati 225 Havlíčkův Brod – Veslí nad Lužnicí, na níž leží také zastávka Jihlava město. Dálnice D1 probíhá asi 8 km severně od města (sjezd 112) a s Jihlavou ji spouje dálniční přiváděč, silnice I/38. Vzhledem k výhodnému silničnímu spojení má Jihlava množství autobusových spojů do blízkého okolí i do celé republiky. Jihlava má i vlastní letiště. Nachází se v místní části Henčov. Jedná se o veřejné vnitrostátní letiště s nezpevněným povrchem.

Pro turisty jsou v Jihlavě zajímavá především tato místa: Katakomby, Radnice, Kostel Nanebevzetí P. Marie a Historické letecké centrum Karla Kuttelwaschera. Ve městě se nachází i Zoologická zahrada a Aquapark, který jistě ocení především rodiny s dětmi.

Mezi slavné rodáky Jihlavy se řadí Karel Havlíček Borovský, Bedřich Smetana hudební skladatel Gustav Mahler a malíř Hans Canon.

Historie Jihlavy

První zmínka o osadě jménem Jihlava pochází z roku 1233, kdy olomoucký biskup Robert potvrdil převod zboží (kde figuroval i název Jihlava) řádu německých rytířů do vlastnictví želivského kláštera. Už k roku 1249 se zmiňují mince ražené v Jihlavě, jisté ovšem není, zda zde už tak brzy fungovala mincovna. V 70. a 80. letech 13. století byla těžba stříbra nejživější. Již před rokem 1253 vznikla i zakládající listina Jihlavy, která město charakterizovala i z právního hlediska, dodnes se však nedochovala.

Za husitských válek nebylo katolické město Jihlava husity nikdy dobyto. Přímé ohrožení husitskými vojsky zažila Jihlava v letech 1423, 1425 a 1427, kdy je načas obléhal i např. Jan Žižka či Jan Roháč z Dubé. Pevnost však vždy odolala. Přesto však došlo k velkým hospodářským ztrátám, široké okolí města bylo zpustošeno, těžba se zastavila. V roce 1436 byla na jihlavském náměstí (dnes Masarykovo) vyhlášena Basilejská kompaktáta. Roku 1441 měl nastat klid uzavřením smíru mezi Jihlavou a Táborem.

Velký rozvoj město zažilo v 18. a 19. století, když se stalo druhým největším producentem sukna v tehdejší habsburské monarchii. V 19. století docházelo k rozvoji průmyslu a také k bourání částí hradeb a bran s úzkými průjezdy. V letech 1864 - 1928 byla Jihlava poprvé statutárním městem.

Do roku 1945 tvořila Jihlava se svým okolím druhou největší německou jazykovou enklávu na území českých zemí.

Druhá světová válka zasáhla také Jihlavu. Několik dnů po obsazení Němci byla vypálena synagoga.

V období komunismu byly k Jihlavě připojeny i obce náležející do Čech a v roce 1960 se Jihlava stala okresním městem Jihomoravského kraje s krajským městem Brnem. V historickém jádru města (od roku 1982 vyhlášeno městskou památkovou rezervací) lze najít domy mnoha historických slohů a velké zbytky městských hradeb ze 14. a 15. století.

Kultura v Jihlavě

V Jihlavě je spousta krásných památek. Určitě si nenechte ujít některé z nich:

Kostelík sv. Jana Křtitele - Malý jednolodní kostelík na Jánském vršku severovýchodně od centra, který je zasvěcen sv. Janu Křtiteli, je nejstarší dochovanou kamennou stavbou na Českomoravské vrchovině. Jeho stavba byla dokončena krátce před rokem 1200. Pod dnešním pozdně gotickým kněžištěm byly nalezeny základy původního románského presbytáře. Románské jsou z větší části i obvodové zdi.

Kostel Nanebevzetí P. Marie - Minoritský klášter s kostelem v ulici Matky Boží blízko brány byl patrně založen v polovině 13. století, kostel ještě před 1240. Gotické trojlodí s velmi dlouhým presbytářem a křížovými klenbami, k němuž byl roku 1508 ještě přistavěn polygonální závěr. Na stěnách se zachovaly zbytky fresek ze 13. až 15. století, v kostele je řada gotických kamenných soch a barokní dřevěné zařízení. Z přilehlé budovy kláštera se zachovala tři křídla, v barokní době přestavěná.

Radnice - Radnice na dnešním Masarykově náměstí vznikla spojením několika měšťanských domů s podloubím ze 13. století, z nichž se zachovaly gotické oblouky do náměstí. V 16. století byla rozšířena jižním směrem a velký sál v 1. poschodí byl roku 1561 zaklenut na střední sloup křížovou klenbou s cihlovými žebry. Roku 1734 byla dále rozšířena, 1786 zvýšena o další patro a opatřena jednotnou fasádou. Za ní je však do značné míry zachována středověká dispozice a různé kamenné detaily.

Kaple sv. Ducha - Původně hřbitovní kaple v parku B. Smetany na severozápadním okraji historického města byla postavena roku 1661 (podle údaje na místě 1572) v manýristickém slohu a romanticky přestavěna roku 1892.

Brána Matky Boží - Je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran. Vznik se datuje spolu s výstavbou opevnění - na počátku 2. poloviny 13. století. V šestnáctém století prošla brána gotickými i renesančními úpravami, až se vyvinula do dnešní podoby. Specifická podoba je dána rozsáhlou atikou na vrcholu věže. V současnosti je brána zpřístupněna veřejnosti jako vyhlídková věž a malé muzeum jihlavského podzemí a dolování. Na bráně rovněž sídlí Jihlavská astronomická společnost a každé pondělí po setmění zde probíhají veřejná pozorování oblohy.

Katakomby - Jihlavské podzemí tvoří další významnou památku města. Jeho celková rozloha je 50 000 m² a délka přibližně 25 km, což jej činí druhým největším podzemním labyrintem v ČR hned po Znojmu. Známá je tzv. svítící chodba, krátký úsek katakomb, jehož stěny ve tmě svítí slabě nazelenalým světlem. Příčiny tohoto jevu dosud nebyly uspokojivě objasněny.

Historické letecké centrum Karla Kuttelwaschera - Centrum zahrnující projekce historických dokumentů a muzeum věnované čs. letcům v RAF (Royal Air Force).

Zábava v Jihlavě

Zoologická zahrada - leží v údolí řeky Jihlávky v lesoparku Heulos, 10 minut pěší chůze od centra města. Na ploše 6,5 ha je zde v současné době chováno přes 400 zvířat ve 100 druzích. ZOO byla založena v roce 1957 a stala se jednou z prvních ZOO bez mříží v ČR. Je známá především ojedinělými odchovy vzácných druhů zvířat. Otevřeno má celoročně každý den. Děti mohou využívat netradičně řešený dětský koutek s kontaktní ZOO. Každoročně zde v letních měsících probíhá komentované krmení zvířat a ukázky výcviku dravců a sov. Expozice africké vesnice Matongo je nejrozsáhlejším komplexem afrických chýší ve střední Evropě.

Aquapark Vodní ráj - nabízí krytý bazén s atrakcemi - krytý tobogán dlouhý 108 m, divoká řeka, venkovní vyhřívaný bazén, brouzdaliště, masážní trysky, skupinová vířivka, perličková lůžka, vodopády a také sauna a pára. V relaxační zóně najdete místo pro odpočinek, občerstvení, curling na koberci a pro nejmenší dětský koutek. Pro návštěvníky jsou v létě připraveny i atrakce typu vodní hrad, divoká řeka a  aquazorbing.

Festivaly

Jihlava po celý rok nabízí návštěvníkům nepřeberné množství festivalů. Zde je pár tipů: Festival sborového umění, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, Festival Mahler Jihlava 2011 - Hudba tisíců.

Nenechte si ujít ani další zajímavé akce jako jsou například: Den Ježka, Jihlavský havířský průvod, Jihlavská pouť, Den otevřených dveří památek - Dny evropského dědictví či Jihlavské jarmarky.

Exkurze

Pivovar Jihlava, tel.: 800 153 495

Biofarma Sasov - Josef Sklenář, tel.: +420 567 312 281

Sklárna Kryf, tel.: +420 774 414 041

Čokoládové speciality Kamila Vyskytná u Jihlavy, tel.: +420 567 276 202

Doprava

Jihlava leží na železniční trati 240 Brno - Jihlava a na trati 225 Havlíčkův Brod - Veslí nad Lužnicí, na níž leží také zastávka Jihlava město. Dálnice D1 probíhá asi 8 km severně od města (sjezd 112) a s Jihlavou ji spouje dálniční přiváděč, silnice I/38.

Vzhledem k výhodnému silničnímu spojení má Jihlava množství autobusových spojů do blízkého okolí i do celé republiky. Jihlava má i vlastní letiště. Nachází se v místní části Henčov. Jedná se o veřejné vnitrostátní letiště s nezpevněným povrchem.

Ve městě se nachází komplexní síť trolejbusů. Trolejbusové linky jsou označeny písmeny (A, B, BI, C a E), což v jiných městech - kromě pražského metra - není obvyklé.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Jihlava 

Místa v okolí

U hranatý koule - V Jihlavské restauraci U Hranatý Koule nabízíme příjemné posezení pod historickými klenbami, letní zahrádku s grilem a dětským hřištěm. Vaříme teplá jídla po celý den - hotovky i minutky. Hotová jídla rozvážíme, po dohodě, po Jihlavě!
Vzdálenost: 1km
Workout park Jihlava - V Jihlavě vzniklo zásluhou komunity workoutclub.cz venkovní cvičiště v revitalizované oblasti Český Mlýn. Nachází se nedaleko Aquaparku Vodní ráj Jihlava, betonového skateparku a multifunkčního hřiště.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Šacberk - Když se řekne Šacberk, zcela nepochybně Vám většina lyžařů odvětí, že ví, o čem je řeč. Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších a nejvýznamnějších skiareálů na Vysočině.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.