Ľubovňanský hrad

Ľubovňanský hrad byl pravděpodobně vybudován na konci 13. století, sloužil jako strážní pevnost, která ochraňovala důležitou obchodní stezku do Polska.

Hrad nechal vystavět pravděpodobně polský kníže Boleslav (jeho ženou byla dcera uherského krále Bely IV). Na počátku 14. století byl hrad významně rozšířen o východní obytný palác.

Omodejové, Drugethovci a sídlo starostů zastavených spišských měst

V té době jej vlastnili Omodejové a od roku 1315 Drugethovci. O sto let později již byl hrad v zástavě polského království, spolu se 13 spišskými městy a s panstvími ľubovňanského a podolineckého hradu. Samotný hrad pak obývali správci (starostové) zastavovaných měst.

Následovalo krušné období – v letech 1432 a 1451 byl hradní objekt těžce poškozen husitskými vojsky a v roce 1553 téměř vyhořel do základů. V letech 1555 – 1557 byl hrad přestavován a upravován ve stylu renesance, velká pozornost se upínala k protitureckému opevnění.

Významných stavebních zásahů se hrad dočkal i v letech 1591 – 1745, tehdy jej vlastnila polská knížecí rodina Lubomirski, která měla zajištěno dědičné starostovství zastavovaných měst. V té době tu vznikly nové obytné objekty, stávající budovy byly opraveny a vyzdobeny dekorativními prvky. V 17. století byl hrad upravován do moderního barokního vzhledu a opět rozšířen, tentokrát o kapličku a třetí nádvoří. V letech 1746 – 1760 proběhla rekonstrukce hradního objektu, ale v roce 1772 již hrad přestal plnit význam sídla starosty zastavených měst – všechna města se vrátila zpět uherskému království.

Kasárna a sklad, polský hrabě Zamoyski

Ľubovňanský hrad začal pustnout, byl částečně využíván jako kasárna a skladiště a v roce 1819 ho Rakousko-Uherský stát prodal J. F. Raiszovi. Rodina Raiszů však v roce 1883 hradní objekt přenechala městu, protože nebyla schopna zvládat jeho nákladnou údržbu.

Ani město nezvládalo hrad udržovat a tak jej prodalo polskému hraběti Zamoyskimu. Ten hrad vlastnil až do roku 1945, kdy byl zestátněn.

Ľubovňanské muzeum

V 50. letech sloužil jako škola a v roce 1971 tu začal rozsáhlý archeologický průzkum, který trval až do roku 1989. V současné době je hrad opět restaurován, v části hradního objektu je zřízeno muzeum s expozicí zbraní a dobového nábytku. Je zde i expozice o životě majitelů hradu rodu Zamoyských a výstavní síň pro občasné krátkodobé akce. Hrad je ve správě Ľubovňanského muzea ve Staré Ľubovni.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Stará Ľubovňa 

Místa v okolí

Stará Ľubovňa - Stará Ľubovňa je okresní město na severovýchodě Slovenska v Prešovském kraji, v regionu Spiš. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 2km
Pieninský národní park - Pieninský národní park na severu Slovenska v Prešovském kraji se rozkládá v pohoří Pieniny, které spadá pod vyšší celek Východních Beskyd.
Vzdálenost: 13km
Čierna hora - Čierna hora je nejvyšší hora Levočských vrchů a zároveň nejvyšší bod okresu Kežmarok.
Vzdálenost: 15km
Turistická rozhledna pri Královej studni - Rozhledna pri Královej studni je dřevěná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 23km
Lazy (Minčol) - Nezalesněný vrcholek mezi horou Minčol a vyhlídkovým místem Lazy je nejvyšší bod okresu Sabinov na východním Slovensku v Prešovském kraji.
Vzdálenost: 24km
Kaštel Strážky - Kaštel Strážky na východním Slovensku je renesanční skvost, vyhlášený za Národní kulturní památku Slovenské republiky.
Vzdálenost: 24km
Rozhledna Na Balažke Lipany - Rozhledna na Balažke je zhotovena ze smrkového dřeva.
Vzdálenost: 24km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.