Žilina

Žilina je okresní a krajské město na severozápadním Slovensku. Žije zde přibližně 82 tisíc obyvatel. Je významným kulturním, společenským, průmyslovým a dopravním centrem na soutoku řek Váh a Kysuca.

Oblast kolem dnešního krajského města byla osídlována již v pravěku, prokázaly to archeologické nálezy. Primitivní pravěká obydlí pak postupem času nahradila halštatská hradiště a byly tu odkryty i pozůstatky slovanského mohylového pohřebiště. První románský kostel byl vystavěn v 9. století.

Němečtí osadníci

První písemná zmínka o osadě Žilina pochází z roku 1208. Z této doby se dochoval pouze kostel sv. Štěpána. Na počátku 14. století do těchto míst přicházeli němečtí osadníci, kteří dali základ novému městu. V roce 1312 získalo městská práva a v listině z roku 1381 (Privilegium pro Slavis) byla zakotvena stejná práva pro Němce i pro Slováky. První německy psaná část městské kroniky pochází z roku 1378. Později byla kronika psána i v latině a slovenštině.

V letech 1431 a 1434 město podlehlo husitským nájezdům, bylo vypáleno a vypleněno. V roce 1542 tu byla založena první budova školy a v roce 1610 tu vznikla první protestantská církevní organizace v celých Uhrách.

Rekatolizace, požáry, epidemie

Velkou pohromou pro město bylo 17. a počátek 18. století, byla to doba ve znamení rekatolizace, četných požárů a epidemií chorob. V té době se podařilo vystavět kostel sv. Barbory, kostel sv. Pavla, kostel Nejsvětější Trojice a jezuitské gymnázium. Nástup baroka přináší i vznik zámku Budatín.

Národní obrození a průmyslová revoluce

Revoluční rok 1848 poznamenal Žilinu jakožto významné centrum národního obrození. Průmyslová revoluce 19. století dala vzniknout dvěma železničním tratím - do Bratislavy v roce 1883 a v roce 1872 trať Bohumín – Košice. Žilina byla jedním z prvních měst, která se připojila k Martinské deklaraci po vzniku samostatného Československa.

Autonomie Slovenska v roce 1938

V říjnu roku 1938 tu vyhlásil Jozef Tiso autonomii Slovenska a byl jmenován předsedou slovenské vlády. Žilina byla v té době na hranici ochranné zóny vytvořenou nacistickým Německem, aby si zajistilo svou vojenskou přítomnost v příhraničí vlastního území (protektorátu). Ke konci války v roce 1944 byla nedaleko města svedena v průběhu Slovenského národního povstání urputná bitva o Strečnianský průsmyk, což zajistilo kontrolu nad významným železničním koridorem v celé oblasti kolem Váhu.

Vysoká škola dopravní

Po válce se ve městě začala budovat městská doprava a v roce 1960 sem byla z Prahy přemístěna Vysoká škola dopravní. V roce 1996 byla přeměněna na Žilinskou univerzitu v Žiline. Budovala se zde nová sídliště, ale Žilina poněkud ztrácela na významu, když jí byl odebrán statut krajského města. Byla součástí Středoslovenského kraje s krajským městem Banská Bystrica.

Nové letiště, Žilinská přehrada, obnova historického centra

Na počátku 70. let tu vzniklo nové letiště a stará letištní plocha byla odstraněna, aby ustoupila nové zástavbě panelového sídliště. V roce 1997 byla uvedena do provozu první turbína v Žilinské přehradě.

Významná obnova historické části města proběhla po roce 2006 zásluhou primátora Jána Sloty, v této době byla také posílena městská doprava o trolejbusové linky.

Od roku 2000 nedaleko Žiliny prosperuje korejská automobilka Kia (jedna z největších na Slovensku).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice 1. mája
Žilina 

Místa v okolí

Street workout park Žilina - Vendelína Javorku - V areáli Základnej školy (ulica Vendelína Javorku 32) v meste Žilina sa nachádza Street Workout park, ktorý je prístupný všetkým, ktorí majú záujem tu cvičiť.
Vzdálenost: 2km
Workout park Žilina (Borová ul., sídlisko Solinky) - Mesto Žilina sa môže pochváliť ďalším pekným vonkajším ihriskom. K workout parku v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku pribudla ďalšia vonkajšia posilňovňa. Nový workout park na Borovej ulici na sídlisku Solinky.
Vzdálenost: 3km
Workout Park Žilina (lesopark Ľudovíta štúra Bôrik) - Ve městě Žilina můžete cvičit i v lesoparku Bôrik. Je tu postaveno venkovní cvičiště, přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 3km
Kysucké Nové Mesto - Kysucké Nové Mesto je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Je významným centrem přesné strojírenské výroby.
Vzdálenost: 9km
Rajecké Teplice - Rajecké Teplice jsou lázeňským městečkem nedaleko od krajského města Žilina. Žije zde přibližně 3 tisíce obyvatel. Lázeňská tradice tu sahá až do 14. století.
Vzdálenost: 12km
Šarkania diera - Šarkania diera je jeskyně v pohoří Strážovské vrchy, kde byly nalezeny ostatky jeskynního medvěda. Archeologický průzkum rovněž prokázal pozůstatky pravěkého sídla z mladší doby kamenné. 
Vzdálenost: 12km
Ľadonhora - Ľadonhora je nejvyšší bod okresu Kysucké Nové Mesto a zároveň nejvyšší vrchol Kysucké vrchoviny.  Hora je od roku 1993 součástí Přírodní rezervace Ľadonhora o rozloze 285 hektarů.
Vzdálenost: 12km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.