Zámek Telč

Velkolepá telčská rezidence pánů z Hradce patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance na našem území. Rozsáhlý zámecký komplex s přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenném městě (jednom z nejpůvabnějších v ČR) na Jihlavsku v kraji Vysočina; má mimořádnou architektonickou hodnotu a jeho velmi dobře zachovalé interiéry okouzlí jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Zámek je součástí historického jádra Telče, v r. 1992 prohlášeného za památku UNESCO.

Historie zámku se začíná odvíjet již od druhé poloviny 14. století. Tehdy páni z Hradce vybudovali v Telči gotický hrad - objekt ve tvaru písmene L - který měl především obranný charakter. Po polovině 16. století došlo k rozdělení správy rodové domény mezi dva syny Adama I. z Hradce – Jáchyma, jenž zdědil jihočeská panství s rodovým sídlem Jindřichovým Hradcem, a Zachariáše (1527-1589), který získal panství moravská a jehož rezidencí se stala Telč. Na obou zámcích – jindřichohradeckém a telčském – pak působili během téhož období stejní architekti a umělci. Obě památky jsou si tedy blízké jak svou architekturou, tak i výzdobou cenných interiérů.

Osvícený, intelektuálně a umělecky založený nový telčský pán se r. 1551 účastní proslulé výpravy českých velmožů do italského Janova. Nedlouho po návratu - již ovlivněn italskou renesancí - začíná přebudovávat své sídlo. První fáze přestavby, uskutečněná Leopoldem Esterriecherem, stavitelem z nedalekých Slavonic, proběhla v r. 1553, kdy se Zachariáš oženil s Kateřinou z Valdštejna; spočívala v náročné renesanční úpravě interiéru (mj. sgrafitová výzdoba hodovní síně a sousední klenotnice). Nejdůležitější etapou telčského zámku je období let 1554-1556; autorem tehdejších úprav byl zřejmě zkušený italský stavitel Baldassare Maggi z Arogna. Ten se podílel na výstavbě a dekoraci reprezentační palácové budovy s řadou renesančních sálů a vtiskl konečnou podobu celému areálu. Vybudování pohřební kaple Všech svatých, opatřené bohatou štukovou výzdobou a určené jako mauzoleum Zachariáše z Hradce a jeho choti, uzavřelo r. 1580 renesanční přestavbu Telče. Méně výrazný telčský hrad se tak během necelých tří desítek let proměnil v jednu z nejskvělejších šlechtických rezidencí v zemi. Původní stav většiny jejích prostor nenarušili ani pozdější majitelé tohoto sídla; Telč se tak řadí k našim několika málo intaktně zachovaným renesančním zámkům

Páni z Hradce vymírají po meči r. 1604; prostřednictvím Lucie Otýlie z Hradce, jež se r. 1602 provdala za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka, přechází Telč do vlastnictví rodu Slavatů. Pozdější majitelé sídla – od r. 1712 Lichtenštejni z Kastelkornu a po nich Podstatští z Prusinovic (kteří přijali jméno a erb Lichtenštejnů) – se zaměřili hlavně na úpravy zámeckého parku, kde vybudovali vznosný empírový skleník. Od r. 1945 patří zámek státu.

Zámecké interiéry jsou mimořádně hodnotné. Návštěvníci mohou zhlédnout dva prohlídkové okruhy: základní prezentuje původní gotické části a zejména honosné renesanční sály - Modrý, Rytířský a nejmajestátnější Zlatý – s nádhernými dřevěnými kazetovými stropy, cenným mobiliářem a sbírkou palných zbraní ze 17. století; druhá prohlídková trasa vede obytnými místnostmi, které sloužily posledním majitelům zámku - rodině Podstatský-Lichtenštejn – až do r. 1945. V některých zámeckých prostorách se zachovaly sklípkové klenby s původní dekorativní výzdobou. K relaxaci návštěvníků vybízí renesanční zahrada s arkádovou kolonádou či rozlehlý přírodně krajinářský park. V areálu zámku je též umístěna Galerie Jana Zrzavého a pobočka vlastivědného Muzea Vysočiny.

Atraktivitu Telče umocňuje řada filmů zde natočených, zejména pohádek; z nejznámějších lze uvést pohádkové snímky Z pekla štěstí I i II a hlavně pak oblíbenou Pyšnou princeznu nebo filmy Majster kat či Až přijde kocour. V anketě O nejpohádkovější zámek ČR obsazuje telčská památka pravidelně čelní pozice (v r. 2007 a 2010 dokonce zvítězila). Nádvoří zámku se každoročně stává dějištěm jednoho z našich nejstarších a nejoblíbenějších hudebních festivalů, kterým jsou Folkové prázdniny v Telči.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Telč 
Web: Zámek Telč

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Kavárna Terasa Telč - Kavárna v krásném historickém městě Telč poblíž autobusového/vlakového nádraží v 1. patře nad OD Tesco. Nabízíme nepřeberné množství druhů káv, kvalitní horké čokolády, čaje, horké/studené nápoje, vína, piva i domácí limonády. Najdete u nás také drobné občerstvení - zákusky, pizzy, toasty a hranolky. Bezplatné wi-fi připojení, dětský koutek, terasa.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.