Hrad Sovinec

Hrad Sovinec na skalnatém výběžku v údolí Nízkého Jeseníku je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál a patří mezi významné památky Moravskoslezského kraje. Sovinec se nachází asi 13 km jižně od města Rýmařova a je rovněž dějištěm řady kulturně-společenských akcí.

Historie hradu Sovinec

Obranný hrad Sovinec založili bratři Pavel a Vok ze starého moravského rodu Hrutoviců mezi léty 1318, kdy získali lénem od olomouckého biskupa nedalekou ves Křížov, a 1348, kdy se poprvé psali „ze Sovince“ („de Aulnberk“). Tento rod měl v erbu štít, z jedné poloviny červený a z druhé šikmě červenobíle pruhovaný. Z neklidného 15. století se o hradu zprávy odpovídajícího charakteru nezachovaly. Údajně však v jeho prostorách mělo r. 1429 dojít ke schůzce husitského předáka Prokopa Holého s kandidátem na český trůn Zikmundem Korybutovičem z dynastie Jagellonců. Za česko-uherských válek v 70. letech 15. století byla řada obcí na sovineckém panství vypleněna, protože páni ze Sovince patřili k stoupencům krále Jiřího z Poděbrad. R. 1492 získal hrad Jan Pňovský ze Sovince. Za Pňovských bylo toto feudální sídlo rozšiřováno a upravováno. Páni ze Sovince dolovali v okolí zlato, stříbro a železnou rudu; těžba však neprosperovala podle jejich představ. V důsledku toho Ješek Pňovský ze Sovince r. 1543 prodává panství Kryštofovi Černohorskému z Boskovic. Páni z Boskovic dali hrad renesančně přestavět. Jejich nástupci se stali Ederové ze Štiavnice (1578 - 1607). Rozsáhlá stavební činnost na Sovinci pokračovala i za Vavřince Edera ze Štiavnice, vlastnícího hrad od r. 1578, a jeho zetě, posledního českého majitele Sovince, Jana staršího Kobylky z Kobylího (od r. 1592). Z této doby pocházejí i některé fortifikační prvky hradu - polygonální dělová bašta Remter, opevnění zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou.
Smrtí Anny rozené Ederové (r. 1607) přešlo panství na jejího manžela Jana staršího Kobylku z Kobylího, řadícího se k významné moravské šlechtě. Jan Kobylka byl členem stavovského direktoria a velmi aktivně se zúčastnil v letech 1618 - 1620 odboje proti císaři Ferdinandovi II. Po bitvě na Bílé hoře a potlačení vzpoury byl r. 1623 přinucen prodat sovinecké panství s hradem hluboko pod cenou císařovu bratru, arcivévodovi Karlovi, ve prospěch Řádu německých rytířů. Tehdy hrad přestal plnit rezidenční funkci a změnil se v pouhé sídlo správy panství. Těžce na něj dolehla třicetiletá válka. Nejprve se jej r. 1626 bez boje zmocnili Dánové, což dalo impuls k modernizaci hradního opevnění – do r. 1643 vznikly tři barokní bastiony a další bašty, byly vybudovány další hradební zdi, příkopy i předsunutá věž. Tato opevnění jsou nejrozsáhlejší zachovanou fortifikací z dob třicetileté války v našich zemích. Švédská armáda v počtu 8000 mužů pod vedením generála Lennarta Torstensona však přesto r. 1643 hrad dobyla a učinila z něj jednu ze svých pevností. Zpustošený Sovinec Švédové opustili až r. 1650.
V následujících letech význam hradu klesal a po požáru r. 1784 (zapřičiněným úderem blesku) byly provedeny pouze nejnutnější úpravy. Řád německých rytířů vlastnil Sovinec až do svého zrušení Německou říší v r. 1939. O rok později hrad obsadil wehrmacht a proměnil jej na zajatecký tábor především pro francouzské důstojníky, kteří odtud putovali do koncentračních táborů v Polsku. Skutečná pohroma postihla Sovinec v květnu r. 1945, kdy byl hrad během přechodu fronty vydrancován místním obyvatelstvem a zapálen; hořel údajně asi týden. Toho roku jej převzal stát, který se ve druhé polovině 20. století postaral o jeho postupnou rekonstrukci. Práce na obnově hradu probíhají s různou intenzitou dodnes.

Interiéry hradu

V rekonstruovaných prostorách hradu (Jižní palác, purkrabství, konírny, dělová bašta-tzv. Remter, budovy bran) jsou instalovány expozice týkající se historie objektu. Zpřístupněno je pět různých nádvoří a po schodech lze vystoupat do tzv. Horního hradu, kde jsou vystaveny kanóny. Stavbě vévodí mohutná kamenná věž pokrytá šindeli, odkud je krásný výhled na město, okolní přírodu a do nádherné krajiny sovineckého přírodního parku. Ve věži se také příležitostně konají různé výstavy. Od r. 2009 si návštěvníci mohou prohlédnout Rytířský sál, podzemní prostory v Jižním paláci a ve skále pod Horním hradem, a dále pak vinné sklepy a spižírny.

Život na hradě

V současnosti pulsuje hrad Sovinec poměrně rušným životem; během roku se zde konají desítky zejména kulturně-společenských akcí (i v historickém stylu), které přilákají řadu návštěvníků (slavnostní otevření hradu, sokolnické lovy, zvěřinové hody, repliky zbraní, vystoupení skupin historického šermu, koncerty folkových, country a trampských kapel, jarmarky, tradiční řemesla a mnoho dalších).

Vrápenci na hradě Sovinec

Ve staré jeskyni pod hradem, ve sklepeních a na půdách nad obnovenými prostorami hradu našli své celoroční útočiště vzácní vrápenci malí. Ti jsou zde pravidelně sledováni a sčítáni od roku 2009. V létě obývá kolonie vrápenců čítající cca 60 – 80 jedinců prostory půdy nad purkrabstvím a nad přilehlými bývalými konírnami, kde samice rodí a odchovávají svá mláďata. Zajímavé je, že v posledních letech se část letní kolonie objevuje také pod střechou Jižního paláce. Na podzim se vrápenci tradičně stěhují do podzemní jeskyně na pátém nádvoří, kde se ukládají k dlouhému zimnímu spánku. Kromě nich zde, i v jiných částech hradního podzemí i temného nadzemí, přečkává zimu dalších 8 druhů netopýrů (n. brvitý, n. velký, n. severní, n. hvízdavý, n. rezavý, n. černý, n. ušatý, n. dlouhouchý).

Něco navíc:

Již letos budou prohlídky hradu zpestřeny informacemi o životě místních tajuplných obyvatel, k dispozici budou také netopýří pracovní listy, kde se budete moci se životem vrápenců podrobněji seznámit. Od roku 2017 zde přibyde skutečná netopýří „atrakce“ v podobě kamerového systému a možnosti sledovat při návštěvě Sovince přímý přenos z letní kolonie vrápenců.

V letošní sezóně se také poprvé otevírá nový prohlídkový okruh, který Vás zavede do hradního podzemí. Budete tedy mít příležitost prohlédnout si místa, kde netopýři a vrápenci tráví svůj každoroční zimní spánek.

 http://napude.sousednetopyr.cz/hrad-sovinec-neobyvaji-sovy-ale-netopyri/

Otevírací doba

  • duben, květen, červen, září a říjen - úterý až neděle - 9:00 - 16:00
  • červenec, srpen - úterý až neděle - 9:00 - 17:00

zavírací den: pondělí - v případě, že na pondělí připadá státní svátek, je otevřeno.

 

Rezervace zájezdů, větších skupin a informace o návštěvnickém provozu hradu

na tel 554 219 863 a 554 295 113 nebo mail: sovinec@mubr.cz

Místo je dostupné automobilem, autobus jezdí do Sovince jen 2-3 x denně (zastávka se jmenuje "Jiříkov, Sovinec").

 

 Vstupné

  • plné - dospělí - krátký okruh 100 Kč, dlouhý okruh 140 Kč
  • snížené - (děti od 6 let, studenti, důchodci, držitelé karty EUROBEDS, ISIC, IYTC(Alive),ITIC) - krátký okruh 50 Kč, dlouhý okruh 70 Kč
  • rodinné - krátký okruh 250 Kč, dlouhý okruh 350 Kč
  • volný vstup na karty: AMG ČR,ICOM,ICOMOS


Vstupné na víkendové kulturní pořady, ve kterých je zahrnuta i prohlídka hradu, je stanoveno zvlášť.

 

Oficiální webové stránky www.hradsovinec.cz jsou v rekonstrukci.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Jiříkov 
Web: Hrad Sovinec

Místa v okolí

Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Lípa republiky na Petřinách - Lípa republiky v Praze na Petřinách se nachází na sídlišti v sousedství zastávky autobusu MHD u vysokoškolských kolejí Větrník.
Strom svobody Praha Řepy - Strom svobody v Praze Řepích byl vysazen v roce 2018 ke stému výročí založení Československé republiky.
Lípa svobody Praha Zličín - Lípa svobody ve Zličíně byla ustanovena Památným stromem České republiky. Najdete ji v centru Zličína v ulici U Lípy.
Dub ve Starých Splavech - Ve Starých Splavech na břehu Máchova jezera roste chráněný památný strom - dub letní.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz